Oliwa z oliwek w profilaktyce chorób serca

Dodano: 3 listopad 2014

Na University of Illinois przeprowadzono nowe badanie, w którym wykazano, że oliwa z oliwek może pomóc w profilaktyce niewydolności serca z powodu uszkodzenia mięśnia sercowego.

Według naukowców oleinian glicerolu, tłuszcz zawarty w oleju, może pomóc w pracy mięśnia sercowego, przerywając błędne koło niewydolności serca. Z kolei tłuszcze z nabiału, mięs czy oleju palmowego - czyli standardowych składników diety Zachodu - mogą pogorszyć pracę serca i pogłębić jego niewydolność.

Oleinian glicerolu może mieć "znaczący pozytywny wpływ" na pracę serca, nawet jeśli dotyczy to pacjentów z niewydolnością tego narządu.

Główny badacz, Douglas Landowski, opowiedział o wynikach swojej pracy. Kiedy laboratoryjnym szczurom z niewydolnością serca podawał oliwę z oliwek, ich serca natychmiast zaczynały bardziej wydolnie pompować krew.

Niewydolność serca to nie jest zawał mięśnia sercowego. Jest to przewlekła choroba serca, w której serce nie jest w stanie przetoczyć odpowiedniej ilości krwi. Ponieważ serce musi pracować ciężej, jego ściany stają się grubsze, a objętość pompowanej krwi zmniejsza się. U chorych z niewydolnością serca procesy przetwarzania i przechowywania tłuszczy nie są efektywne, choć organizm ich potrzebuje jako paliwa. Dla ich organizmów tłuszcze stają się toksycznymi produktami ubocznymi, które przyczyniają się do dalszego rozwoju choroby serca.

Źródło: Circulation, September 29, 2014; doi: 10.1161/CIRCULATIONAHA.112.011687

Polecamy

Zobacz także

Czy bakterie zwalczą raka?

Czy bakterie zwalczą raka?

Przyjaciel mojego przyjaciela jest moim przyjacielem – ale czy wróg mojego wroga może okazać się sprzymierzeńcem? Naukowcy uważają, że tak.

Czego jeszcze nie wiesz o mitochondriach?

Czego jeszcze nie wiesz o mitochondriach?

Mitochondria, drobne struktury wewnątrz komórki, nie przestają nas zaskakiwać.

Obniżanie ciśnienia: jak jest naprawdę?

Obniżanie ciśnienia: jak jest naprawdę?

Większość specjalistów jest zdania, że im niżej zbije się wysokie ciśnienie, tym lepiej. Tymczasem istnieją granice, których przekroczenie nie poprawia już sytuacji pacjenta.

Triklosan sprzymierzeńcem bakterii? Uwaga na antybakteryjne mydła!

Triklosan sprzymierzeńcem bakterii? Uwaga na antybakteryjne mydła!

W przypadku walki z bakteriami lepsze może być wrogiem dobrego. Okazuje się, że antybakteryjne składniki mydła i środków czyszczących przyczyniają się do oporności gronkowca złocistego i innych drobnoustrojów.

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Wokół tych drobnych, ale niebezpiecznych pajęczaków narosło wiele mitów. Przyjrzyjmy się zatem bliżej kleszczom i sposobom walki z nimi.

Skrzypienie kolan może być objawem artretyzmu

Skrzypienie kolan może być objawem artretyzmu

Skrzypienie i trzeszczenie kolan może wskazywać na wczesne stadium artretyzmu. Nawet jeśli kolano nie boli.

Raport specjalny

Wszystko o skórze

Wszystko o skórze