Oliwa z oliwek w profilaktyce chorób serca

Dodano: 3 listopad 2014

Na University of Illinois przeprowadzono nowe badanie, w którym wykazano, że oliwa z oliwek może pomóc w profilaktyce niewydolności serca z powodu uszkodzenia mięśnia sercowego.

Według naukowców oleinian glicerolu, tłuszcz zawarty w oleju, może pomóc w pracy mięśnia sercowego, przerywając błędne koło niewydolności serca. Z kolei tłuszcze z nabiału, mięs czy oleju palmowego - czyli standardowych składników diety Zachodu - mogą pogorszyć pracę serca i pogłębić jego niewydolność.

Oleinian glicerolu może mieć "znaczący pozytywny wpływ" na pracę serca, nawet jeśli dotyczy to pacjentów z niewydolnością tego narządu.

Główny badacz, Douglas Landowski, opowiedział o wynikach swojej pracy. Kiedy laboratoryjnym szczurom z niewydolnością serca podawał oliwę z oliwek, ich serca natychmiast zaczynały bardziej wydolnie pompować krew.

Niewydolność serca to nie jest zawał mięśnia sercowego. Jest to przewlekła choroba serca, w której serce nie jest w stanie przetoczyć odpowiedniej ilości krwi. Ponieważ serce musi pracować ciężej, jego ściany stają się grubsze, a objętość pompowanej krwi zmniejsza się. U chorych z niewydolnością serca procesy przetwarzania i przechowywania tłuszczy nie są efektywne, choć organizm ich potrzebuje jako paliwa. Dla ich organizmów tłuszcze stają się toksycznymi produktami ubocznymi, które przyczyniają się do dalszego rozwoju choroby serca.

Źródło: Circulation, September 29, 2014; doi: 10.1161/CIRCULATIONAHA.112.011687

Zobacz też:

Polecamy

Zobacz także

Mleko niskotłuszczowe a choroba Parkinsona

Mleko niskotłuszczowe a choroba Parkinsona

Oto kolejny cios dla przemysłu niskotłuszczowego: picie kawy czy herbaty z mlekiem odtłuszczonym lub o niskiej zawartości tłuszczu może zwiększać ryzyko zachorowania na parkinsona.

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Koper włoski (fenkuł) to naturalna hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Do tego nie wywołuje działań niepożądanych - w odróżnieniu od standardowo przepisywanych tabletek.

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Wśród wielu substancji istnieje pewna grupa, której obecność w naszych komórkach jest szczególnie istotna. Warunkują one prawidłową aktywność mitochondriom uczestnicząc w produkcji energii niezbędnej do niemal wszystkich procesów zachodzących w organizmie.

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią aż do późnej starości? Pamiętaj o uzupełnieniu diety o kwasy omega-3 oraz witaminy B, C, D i E.

Kto chce pogrążyć homeopatię?

Kto chce pogrążyć homeopatię?

W kolejnym przeglądzie badań stwierdzono, że homeopatia jest nieskuteczna. Ponownie wydaje się jednak, że doszło do naukowej manipulacji. Tym razem tematem zainteresował się nawet rzecznik praw obywatelskich.

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tusz pod skórą może trwale zmienić fizjologię skóry i zaburzyć procesy związanie z poceniem się.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki