Jelita - klucz do młodości i leku na raka?

Dodano: 19 marzec 2015

Nie chcesz mieć problemów onkologicznych i wolisz jak najpóźniej się zestarzeć? Sprawdź, w jakim stanie są Twoje jelita! Naukowcy przekonują, że produkowany w jelicie cienkim kwas litocholowy (LCA) zatrzymuje rozwój komórek nowotworowych i może wydłużyć nasze życie.

Wyniki nowych badań wykazały, że najskuteczniejszą broń przeciwko niektórym z najczęstszych nowotworów można znaleźć w naszych jelitach.

Naukowcy z Concordia University na podstawie badań labolatoryjnych dokonali odkrycia, że kwas litocholowy (LCA), który należy do produkowanych w jelicie cienkim tzw. wtórnych kwasów żółciowych, zabija komórki raka piersi, prostaty i złośliwego nowotworu współczulnego układu nerwowego (neuroblastomy). 

Okazuje się, że kwas litocholowy ingeruje w mitochondria oraz magazyny energii komórek nowotworowych w taki sposób, że zatrzymuje ich rozwój. Ma też związek ze spowalnianiem starzenia się organizmu, który wykazuje podobieństwo do procesu powstawania komórek rakowych.

Badacze odkryli ponad 20 substancji chemicznych w organizmie, które mają wpływ na opóźnienie powolnego obumierania komórek. Najskuteczniejszym środkiem w tym przypadku okazał się kwas litocholowy.

Wyniki badań kanadyjskich specjalistów z zespołu profesora Vladimira Titorenko z Uniwersytetu Concorida w Montrealu prowadzone na drożdżach (które pod względem genetycznym wiele łączy z człowiekiem) wykazały, że powstający pod wpływem bakterii jelitowych kwas litocholowy potrafi im przedłużyć życie. Jak to możliwe?

Lekarze przypuszczają, że kwas ten jest trochę toksyczny dla drożdży i w ten sposób aktywuje u nich mechanizmy obronne, które mogą wydłużyć ich życie. Podobne reakcje mogą zachodzić zarówno w przypadku komórek ludzkich, które ulegają procesowi starzenia, jak i komórek nowotworowych, ze względu na zachodzące pomiędzy nimi podobieństwo.

Kolejne etapy badania obejmują eksperymenty na myszach laboratoryjnych i – finalnie – testy na ludziach.

Kto wie, może to początek rozwiązania zagadki dotyczącej powstania skutecznego leku na raka i opóźnienia procesu starzenia?

Tekst: Monika Piorun

 

 

Źródło: International Journal of Molecular Sciences, 2014; 15(9): 16522

Tagi: rak, nowotwór, jelita

Zobacz też:

Polecamy

Zobacz także

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Koper włoski (fenkuł) to naturalna hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Do tego nie wywołuje działań niepożądanych - w odróżnieniu od standardowo przepisywanych tabletek.

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Wśród wielu substancji istnieje pewna grupa, której obecność w naszych komórkach jest szczególnie istotna. Warunkują one prawidłową aktywność mitochondriom uczestnicząc w produkcji energii niezbędnej do niemal wszystkich procesów zachodzących w organizmie.

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią aż do późnej starości? Pamiętaj o uzupełnieniu diety o kwasy omega-3 oraz witaminy B, C, D i E.

Kto chce pogrążyć homeopatię?

Kto chce pogrążyć homeopatię?

W kolejnym przeglądzie badań stwierdzono, że homeopatia jest nieskuteczna. Ponownie wydaje się jednak, że doszło do naukowej manipulacji. Tym razem tematem zainteresował się nawet rzecznik praw obywatelskich.

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tusz pod skórą może trwale zmienić fizjologię skóry i zaburzyć procesy związanie z poceniem się.

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Stosowanie wybielaczy powiązano z wyższym ryzykiem chorób układu oddechowego u dzieci.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki