Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?

Dodano: 30 marzec 2015

Źle znosisz pierwsze poranki po zmianie czasu? Trudno Ci się przystosować do nowej godziny? Nic dziwnego, organizm musi się przyzwyczaić do innego rytmu pracy. Jak poradzić sobie z tym problemem?

O ile jesteśmy w stanie dosyć łatwo przystosować się do nowych pór roku, to przestawienie zegarków na inną godzinę jest dla większości ludzi dosyć problematyczne. Szczególnie, jeśli trzeba zaakceptować, że jest później niż przed zmianą czasu.

Największe znaczenie dla naszego organizmu ma dostęp do światła. Brak promieni słonecznych sprawia, że wzrasta ilość melatoniny.

Bez względu na to, jak będziemy wypoczęci, standardowo około godziny 3 w nocy nasze ciało naturalnie ograniczy aktywność i nie będziemy w pełni dyspozycyjni. Dopiero około 9 rano światło słoneczne sprawi, że do mózgu zostanie przesłania informacja o podniesieniu produkcji kortyzolu. Co to dla nas oznacza?Przez pierwsze dni po zmianie czasu powinniśmy dbać o prawidłowy dostęp do światła, w razie znużenia naładować energię kierując twarz na chwilę w stronę słońca lub, jeśli chcemy się wyciszyć, przebywać w ciemnym pomieszczeniu. (fot. Alan Cleaver, flickr.com, CC BY 2.0)

Zwiększona produkcja kortyzolu sprawia, że organizm jest pobudzony do działania. Nawet zmieniając czas podczas podróży przez różne strefy czasowe, będziemy odczuwać tę prostą zależność - o godzinie 3 będziemy senni, a o 9 aktywniejsi.

Brytyjscy naukowcy, na podstawie analizy danych zgromadzonych podczas badania przeprowadzonego na grupie kilkuset pasażerów podróżujących na trasach transoceanicznych udowodnili, że osoby, które podczas lotu zakrywały oczy okularami przeciwsłonecznymi lub zaciemniającymi opaskami, potrzebowały statystycznie mniej czasu na adaptację do nowych warunków panujących w zmienionej strefie czasowej. Z czego to wynika?

Aktywność ludzkiego organizmu jest uzależniona od dostępu do światła słonecznego. Na tej podstawie każdy człowiek podświadomie ustala swój wewnętrzny rytm okołodobowy.

Przez pierwsze dni po zmianie czasu powinniśmy zatem dbać o prawidłowy dostęp do światła, w razie znużenia naładować energię kierując twarz na chwilę w stronę słońca lub, jeśli chcemy się wyciszyć, przebywać w ciemnym pomieszczeniu.

Nie zapomnijcie o najbliższej zmianie czasu. A w niedzielę... śmierć budzikom!

Tekst: Monika Piorun

Zobacz też:

Zobacz także

Neuroborelioza - zioła, suplementacja i dieta

Neuroborelioza - zioła, suplementacja i dieta

Po powrocie ze spaceru znalazłeś na sobie kleszcza? W wyniku jego ugryzienia może rozwinąć się groźna neuroborelioza.

Zadbaj o organizm jesienią. 4 kroki do zdrowych stawów

Zadbaj o organizm jesienią. 4 kroki do zdrowych stawów

Jesienią dolegliwości stawów nasilają się. Na szczęście wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby móc cieszyć się ruchem bez bólu również w chłodniejsze dni.

Najlepsza inwestycja w zdrowie Twojego dziecka

Najlepsza inwestycja w zdrowie Twojego dziecka

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" - trudno jest się z tym nie zgodzić.

Czy lepsze samopoczucie po operacji to efekt placebo?

Czy lepsze samopoczucie po operacji to efekt placebo?

Wyniki kilku badań udowadniają, że pacjenci czują się lepiej po operacji - nawet jeśli tak naprawdę nie miała ona miejsca.

Uchroń wyrostek robaczkowy przed wycięciem

Uchroń wyrostek robaczkowy przed wycięciem

Wyrostek robaczkowy jest ważniejszy, niż myślisz. Dlatego nawet gdy choruje, warto walczyć o jego zachowanie - tym bardziej, że istnieje terapia oszczędzająca...

Badania na poaborcyjnych tkankach płodowych

Badania na poaborcyjnych tkankach płodowych

Naukowcy zrobią wiele, by pozyskać komórki macierzyste niezbędne w badaniach nad różnymi chorobami.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki