Połowa matek nie ma czasu dbać o własne zdrowie!

Dodano: 25 maj 2015

Ponad 50% kobiet posiadających potomstwo deklaruje, że nie ma czasu na to, by właściwie zadbać o swój stan zdrowia.

Dzień Matki to doskonała okazja do namówienia naszych bliskich do robienia regularnych badań całego organizmu.

Ponad 50% badanych mam zadeklarowało, że brak czasu, pośpiech i zapomnienie to najczęstsze przyczyny nieprzestrzegania przez nie dobrych nawyków żywieniowych. Dbajmy o zdrowie własnych matek. Przypominajmy im o regularnych badaniach kontrolnych. (fot. fotolia.com)

Skoro mamy nie mają czasu na dbanie o jakość swojego odżywiania, to z pewnością nie znajdują go również na inne dobre zwyczaje związane z pielęgnacją swojego zdrowia.

Co ciekawe, większość z nich bez problemu znajduje czas na zadbanie o zdrowie najbliższych. A przecież wprowadzenie kilku dobrych nawyków do codziennych czynności pozwoliłoby również mamom cieszyć się zdrowiem, a przez to także lepszym samopoczuciem.

Ruch to zdrowie – idź na spacer z mamą

Wystarczy pół godziny aktywności fizycznej dziennie, aby ludzki organizm czuł się lepiej. Wbrew pozorom stała, codzienna aktywność fizyczna dodaje energii, a nie ją odbiera. Potwierdzi to każdy, kto zdecydował się chociażby na najprostszą jej formę. Najważniejszy jest bowiem sam ruch i jego regularność. Zajęte mamy mogą wybrać półgodzinny, rodzinny spacer, wyjście na rower czy na rolki. Nie ma czasu, bo trzeba pomóc odrabiać lekcje? Podczas spaceru też można rozwiązywać zagadki matematyczne!

Śniadanie mamy - podstawa dobrego dnia

Jak zacząć dobrze dzień? Najlepiej od smacznego, rodzinnego i zdrowego śniadania! To jeden z najlepszych nawyków, jaki mamy mogą wyrobić w sobie i zaszczepić swoim najbliższym.

Warto pamiętać, że aby śniadanie było smaczne i zdrowe, koniecznie powinno zawierać porcję warzyw i owoców. I niech na drodze do takiego śniadania nie stanie mamom brak czasu. Gdy go brak warto sięgnąć po sprawdzone, zdrowe produkty, których przygotowanie nie zajmuje dużo czasu. Wypicie szklanki soku na śniadanie to idealne rozwiązanie dla każdego członka rodziny. Eksperci ds. żywienia zaliczają taki zdrowy napój do jednej z pięciu porcji warzyw lub owoców.

Codzienna porcja witamin dla matek

Aby czuć się dobrze, mieć ładną cerę i być pełną energii należy również zadbać o stałe dostarczanie organizmowi substancji niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. I wcale nie musi oznaczać to spędzenia w kuchni połowy dnia. Wystarczy tylko umiejętnie dobierać produkty.

Jak to zrobić podpowiada dr Katarzyna Stoś, prof. nadzw. Instytutu Żywności i Żywienia:

Nieodłącznym składnikiem zbilansowanej diety dzieci i dorosłych muszą być warzywa i owoce. Jednak nie zawsze jest czas na przygotowanie posiłku z ich udziałem.

W takich sytuacjach warto sięgnąć po szklankę soku. Jedna z 5 zalecanych porcji warzyw i owoców w ciągu dnia może być zastąpiona szklanką soku. Takie naturalne napoje zawierają te same prozdrowotne składniki, co owoce i warzywa. Mają też zbliżoną do warzyw i owoców wartość odżywczą.

Szklanka soku dziennie to prosta forma na dostarczenie organizmowi wielu cennych substancji: witamin, składników mineralnych, antyoksydantów oraz innych biologicznie aktywnych składników. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że soki są źródłem witamin, składników mineralnych, innych składników odżywczych i błonnika.

 

Owoce, warzywa i soki mogą być dobrze wykorzystywane przez organizm dzieci i dorosłych. Uzupełnianie braków witamin i składników mineralnych suplementami diety nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Często lepiej zjeść warzywo, owoc lub wypić szklankę soku”. Dbajmy o zdrowie własnych matek. Przypominajmy im o regularnych badaniach kontrolnych. (fot. Frits Ahlefeldt-Laurvig, flickr.com, CC BY-ND 2.0)

Regularne badania

 

Każda mama powinna je robić. To jedna z podstaw dbania o zdrowie. I żadne wytłumaczenie, żaden brak czasu nie może stanąć na przeszkodzie.

 

Najbardziej zajęte mamy powinny zaplanować swoje badania z dużym wyprzedzeniem. Można to zrobić w czasie gdy dzieciaki zaczną wakacje i pojadą na kolonie lub do rodziny. Dobrze skorzystać z takich momentów i przeznaczyć je na zadbanie o siebie. W końcu każda mama powinna to robić z myślą o sobie, ale też z myślą o swoich najbliższych.

 

Relaks dla mam

 

W codziennym natłoku spraw i pędzie życia trudno znaleźć czas na relaks. Ale żadna mama nie powinna rezygnować z chwil tylko dla siebie. Te chwile oddechu, kiedy można skoncentrować się na sobie są tak samo ważne jak wszystkie wcześniejsze zalecenia. Jak one powinny wyglądać, to już bardzo indywidualna kwestia.

Dla jednych mam będzie to chwila z książką, dla innych długa ciepła kąpiel przy świecach. Inna zdecyduje się na wyjście z przyjaciółkami. Najważniejsze, by stały się rytuałem tylko dla nich.

Dziś Dzień Matki - nie zapomnijmy złożyć swoim mamom życzenia i podziękować za to, co najcenniejsze: nasze życie

Dziękuję Ci, Mamo... / Thank you, Mom... from Agata Prętka on Vimeo.

Opracowanie na podstawie materiałów prasowych: Monika Piorun

Polecamy

Zobacz także

Elektrosmog! Obroń się przed sztucznym polem elektromagnetycznym

Elektrosmog! Obroń się przed sztucznym polem elektromagnetycznym

Aby żyć w zgodzie ze swoim organizmem, nie musisz rezygnować z dotychczasowych przyzwyczajeń. Kilka prostych zmian w otoczeniu sprawi, że poczujesz się lepiej bez wyrzeczeń.

Immunoterapia: hit czy kit?

Immunoterapia: hit czy kit?

Immunoterapia to nowa nadzieja na leczenie nowotworów i innych chorób, jednakże przypadki zgonów mnożą pytania o bezpieczeństwo jej stosowania.

Chcesz poprawić wzrok? Zacznij się ruszać

Chcesz poprawić wzrok? Zacznij się ruszać

Zdaje się, że umiarkowana aktywność fizyczna taka jak bieganie lub jazda na rowerze może poprawić wzrok. Czy jednak jest to trwały efekt?

Serwatka: niezwykle ważne ogniwo dla naszego zdrowia

Serwatka: niezwykle ważne ogniwo dla naszego zdrowia

Serwatka to "woda mleczna", która powstaje po całkowitym ścięciu mleka. Przez długi czas uważano ją za odpad i wlewano do poideł zwierząt domowych. Nikt wówczas nie podejrzewał, że to właśnie serwatka ma tak pozytywny wpływ na stan zdrowia bydła.

Fenantren: od skażonych mórz do arytmii serca

Fenantren: od skażonych mórz do arytmii serca

Zdrowe oraz świadome odżywianie powinno pozytywnie wpływać na nasz organizm. Co jednak w przypadku, kiedy żywność jest skażona?

Leczenie raka piersi: mniej znaczy więcej

Leczenie raka piersi: mniej znaczy więcej

Rozważasz mastektomię? Kobiety, które zdecydowały się na terapię oszczędzającą, żyją dłużej.

Raport specjalny

Czas na detoks

Czas na detoks