Stosowanie talku może powodować raka

Dodano: 11 czerwiec 2016

Od 30 lat wiadomo, że talk ma działanie kancerogenne. Nowe odkrycia wykazały jednak, że u kobiet, które używają go do pielęgnacji okolic intymnych, o 33% wzrasta ryzyko zachorowania na raka jajnika.

Dr Daniel Cramer z Brigham and Women's Hospital w Bostonie, który nadzorował te badania, uważa, że produkty zawierające talk powinny być odpowiednio oznaczone.

- Talk bardzo dobrze wysusza, ale jego częste stosowanie może doprowadzić do przemieszczenia go do pochwy, a nawet dalej. Gdyby kobiety o tym wiedziały, na pewno by go nie stosowały - powiedział Agencji Reutera.

Zespół doktora Cramera przeprowadził doświadczenie na grupie 2041 kobiet z nowotworem złośliwym jajnika i porównał wyniki z wynikami grupy 2100 zdrowych kobiet. Okazało się, że im dłużej puder jest stosowany, tym bardziej wzrasta ryzyko zachorowania. U kobiet, które stosowały talk przez co najmniej 24 lata prawdopodobieństwo to zwiększało się aż czterokrotnie. Ponadto, kobiety, które stosowały puder szybciej się starzały, przybierały na wadze, a nawet rozwijała się u nich astma. Częściej też sięgały po środki przeciwbólowe. Żadnego z tych faktów nie połączono jednak z podniesionym ryzykiem zachorowania na raka.

Po raz pierwszy dr Cramer zwrócił uwagę na ten problem w 1982 roku. Jego badania zostały wykorzystane przy procesie w sprawie Jacqueline Salter Fox z Alabamy, która zmarła w 2015 roku w wieku 62 lat na raka jajnika. Kobieta stosowała zasypkę dla niemowląt przez co najmniej 35 lat. Sąd w St Louis nakazał producentowi talku wypłacenie 72 milionów dolarów odszkodowania jej rodzinie.

Bibliografia

  1. Epidemiology, 2016; 27:334-46

Zobacz też:

Zobacz także

Neuroborelioza - zioła, suplementacja i dieta

Neuroborelioza - zioła, suplementacja i dieta

Po powrocie ze spaceru znalazłeś na sobie kleszcza? W wyniku jego ugryzienia może rozwinąć się groźna neuroborelioza.

Zadbaj o organizm jesienią. 4 kroki do zdrowych stawów

Zadbaj o organizm jesienią. 4 kroki do zdrowych stawów

Jesienią dolegliwości stawów nasilają się. Na szczęście wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby móc cieszyć się ruchem bez bólu również w chłodniejsze dni.

Najlepsza inwestycja w zdrowie Twojego dziecka

Najlepsza inwestycja w zdrowie Twojego dziecka

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" - trudno jest się z tym nie zgodzić.

Czy lepsze samopoczucie po operacji to efekt placebo?

Czy lepsze samopoczucie po operacji to efekt placebo?

Wyniki kilku badań udowadniają, że pacjenci czują się lepiej po operacji - nawet jeśli tak naprawdę nie miała ona miejsca.

Uchroń wyrostek robaczkowy przed wycięciem

Uchroń wyrostek robaczkowy przed wycięciem

Wyrostek robaczkowy jest ważniejszy, niż myślisz. Dlatego nawet gdy choruje, warto walczyć o jego zachowanie - tym bardziej, że istnieje terapia oszczędzająca...

Badania na poaborcyjnych tkankach płodowych

Badania na poaborcyjnych tkankach płodowych

Naukowcy zrobią wiele, by pozyskać komórki macierzyste niezbędne w badaniach nad różnymi chorobami.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki