Wegetarianie z wieloletnim stażem żyją najdłużej

Dodano: 22 lipiec 2016

Kto ma największe szanse na długie życie? Wegetarianie z co najmniej siedemnastoletnim stażem. Natomiast ludzie, którzy jedzą czerwone lub przetworzone mięso, będą żyć najkrócej.

Badacze z Mayo Clinic w Arizonie (USA) po przeprowadzeniu meta-analizy odkryli, że nawet wśród wegetarian dają się zauważyć różnice. Ci, którzy nie jedzą mięsa od co najmniej 17 lat, prawdopodobnie będą żyć o 3,6 roku dłużej niż ci, którzy mają krótszy staż diety wegetariańskiej - krócej.
Największy wpływ na skrócenie długości życia ma natomiast regularne spożywanie czerwonego i przetworzonego mięsa. Jednak również tutaj są różnice. Ci którzy jedzą mięso okazjonalnie - w odróżnieniu od spożywających je codziennie - o połowę zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci.
Jedno z badań wykazało, że prawdziwe zagrożenie było powiązane z mięsem przetworzonym, takim jak bekon, kiełbasa, salami, parówki i szynka.

Bibliografia

  1. J AM Osteopath Assoc, 2016; 116: 296-300

Zobacz też:

Polecamy

Zobacz także

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Koper włoski (fenkuł) to naturalna hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Do tego nie wywołuje działań niepożądanych - w odróżnieniu od standardowo przepisywanych tabletek.

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Wśród wielu substancji istnieje pewna grupa, której obecność w naszych komórkach jest szczególnie istotna. Warunkują one prawidłową aktywność mitochondriom uczestnicząc w produkcji energii niezbędnej do niemal wszystkich procesów zachodzących w organizmie.

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią aż do późnej starości? Pamiętaj o uzupełnieniu diety o kwasy omega-3 oraz witaminy B, C, D i E.

Kto chce pogrążyć homeopatię?

Kto chce pogrążyć homeopatię?

W kolejnym przeglądzie badań stwierdzono, że homeopatia jest nieskuteczna. Ponownie wydaje się jednak, że doszło do naukowej manipulacji. Tym razem tematem zainteresował się nawet rzecznik praw obywatelskich.

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tusz pod skórą może trwale zmienić fizjologię skóry i zaburzyć procesy związanie z poceniem się.

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Stosowanie wybielaczy powiązano z wyższym ryzykiem chorób układu oddechowego u dzieci.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki