Leki na zgagę mogą prowadzić do demencji

Dodano: 14 listopad 2016

Stosowanie popularnych leków na zgagę - inhibitorów pompy protonowej - zostało już powiązane ze zwiększonym ryzykiem złamania kości, problemami ze strony nerek oraz infekcjami. Nowe badanie wykazało, że leki te mogą również odpowiadać za przypadki zachorowań na demencję.

Badacze z Niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych, opierając się na danych z recept, przeanalizowali stosowanie inhibitorów u 73,679 mężczyzn i kobiet powyżej 75. roku życia, u których nie zdiagnozowano żadnych objawów demencji.

W czasie obserwacji (lata 2004-2011) u osób regularnie zażywających inhibitory rozwinęła się choroba Alzheimera lub inna forma demencji. Inne badanie, przeprowadzone na myszach, wykazało, że w mózgach osobników, które zostały poddane terapii inhibitorami pompy protonowej, zwiększyła się liczba płytek β-amyloidowych.

Inhibitory pompy protonowej (PPI) to szeroko dostępne i na receptę (np. rebeprazol), i jako OTC (np. omeoprazol) leki na zgagę.

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26882076

Zobacz też:

Polecamy

Zobacz także

Mleko niskotłuszczowe a choroba Parkinsona

Mleko niskotłuszczowe a choroba Parkinsona

Oto kolejny cios dla przemysłu niskotłuszczowego: picie kawy czy herbaty z mlekiem odtłuszczonym lub o niskiej zawartości tłuszczu może zwiększać ryzyko zachorowania na parkinsona.

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Koper włoski (fenkuł) to naturalna hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Do tego nie wywołuje działań niepożądanych - w odróżnieniu od standardowo przepisywanych tabletek.

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Wśród wielu substancji istnieje pewna grupa, której obecność w naszych komórkach jest szczególnie istotna. Warunkują one prawidłową aktywność mitochondriom uczestnicząc w produkcji energii niezbędnej do niemal wszystkich procesów zachodzących w organizmie.

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią aż do późnej starości? Pamiętaj o uzupełnieniu diety o kwasy omega-3 oraz witaminy B, C, D i E.

Kto chce pogrążyć homeopatię?

Kto chce pogrążyć homeopatię?

W kolejnym przeglądzie badań stwierdzono, że homeopatia jest nieskuteczna. Ponownie wydaje się jednak, że doszło do naukowej manipulacji. Tym razem tematem zainteresował się nawet rzecznik praw obywatelskich.

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tusz pod skórą może trwale zmienić fizjologię skóry i zaburzyć procesy związanie z poceniem się.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki