Serce w promieniach słońca

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health marzec - kwiecień 2017

Kup ten numer
Dodano: 7 marzec 2017

A jednak warto się opalać. Duńscy naukowcy wykazali, że słońce to panaceum na choroby serca. Wierzyli w to już starożytni Chińczycy, choć nieznany był im skwalen.

W przeszłości zaobserwowano, że kiedy ludzie przenosili się z miejsc o ciepłym klimacie w rejony słabo nasłonecznione, z niskimi temperaturami, to zwiększała się wśród nich liczba przypadków choroby wieńcowej i zawałów. Na pewno zmiana sposobu odżywiania mogła odgrywać tu ważną rolę, jednak nie największą.

Dlaczego słońce?

Wytłumaczenie jest zaskakująco proste: chodzi oczywiście o witaminę D, a dokładniej – proces jej powstawania. Jak wiadomo, jest ona wytwarzana w skórze pod wpływem słońca. Duńscy naukowcy potwierdzili, że wysoki poziom witaminy D3 w organizmie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób kardiologicznych i nagłej śmierci1.

Co istotne, do syntezy witaminy D potrzebny jest skwalen, węglowodór będący składnikiem płaszcza lipidowego naszej skóry. Niezależnie od tego, że ma on wiele cennych właściwości (np. wiąże wolne rodniki, czyli opóźnia procesy starzenia i zapobiega zaburzeniom pracy mitochondriów w komórkach wątroby, gdzie są spalane tłuszcze), jest również prekursorem metabolicznym cholesterolu, którego nadmiar nam szkodzi2.

Wykorzystywanie cząsteczek skwalenu do produkcji w organizmie witaminy D wpływa więc regulująco na poziom cholesterolu we krwi, co chroni nasz układ sercowo-naczyniowy. A więc na plażę? Tak, ale nie traćmy rozsądku!

Bibliografia

  1. Peter Brondum-Jacobsen, Marianne Benn, Gorm B. Jensen, Borge G. Nordestgaard. Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology.November 2012
  2. Altern. Med.Rev.,1999 Feb.,4 (1), 29–36

Polecamy

Zobacz także

Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach?

Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach?

Czy przerwanie połączenia między mózgiem a układem pokarmowym zapobiega wystąpieniu choroby Parkinsona?

Czy amerykańskim szpitalom grozi zamknięcie?

Czy amerykańskim szpitalom grozi zamknięcie?

Chirurdzy odraczają zaplanowane operacje, onkolodzy przerywają chemioterapię pacjentów. Lekarze rozkładają ręce wobec przypadków zatruć metanolem. Wszystko z powodu braku sody oczyszczonej.

Leki na osteoporozę osłabiają kości?

Leki na osteoporozę osłabiają kości?

Bisfosfoniany stosowane standardowo w terapii osteoporozy wcale nie wpływają korzystnie na kościec - zdaniem naukowców zwiększają ryzyko złamania.

Seniorzy, pijcie herbatę

Seniorzy, pijcie herbatę

Już jedna filiżanka herbaty dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na alzheimera.

Chroń organizm z witaminą B

Chroń organizm z witaminą B

Suplementacja witaminą B może chronić organizm przed szkodliwymi skutkami zanieczyszczenia powietrza. WHO alarmuje, że aż 90% naszej planety jest narażone na kontakt ze smogiem.

Od farbowania włosów do raka piersi

Od farbowania włosów do raka piersi

Antykoncepcja hormonalna w postaci wkładki wewnątrzmacicznej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi o 52%, a farbowanie włosów o 23%. Niebezpieczeństwo dotyczy kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Raport specjalny

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona