Serce w promieniach słońca

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health marzec - kwiecień 2017

Kup ten numer
Dodano: 7 marzec 2017

A jednak warto się opalać. Duńscy naukowcy wykazali, że słońce to panaceum na choroby serca. Wierzyli w to już starożytni Chińczycy, choć nieznany był im skwalen.

W przeszłości zaobserwowano, że kiedy ludzie przenosili się z miejsc o ciepłym klimacie w rejony słabo nasłonecznione, z niskimi temperaturami, to zwiększała się wśród nich liczba przypadków choroby wieńcowej i zawałów. Na pewno zmiana sposobu odżywiania mogła odgrywać tu ważną rolę, jednak nie największą.

Dlaczego słońce?

Wytłumaczenie jest zaskakująco proste: chodzi oczywiście o witaminę D, a dokładniej – proces jej powstawania. Jak wiadomo, jest ona wytwarzana w skórze pod wpływem słońca. Duńscy naukowcy potwierdzili, że wysoki poziom witaminy D3 w organizmie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób kardiologicznych i nagłej śmierci1.

Co istotne, do syntezy witaminy D potrzebny jest skwalen, węglowodór będący składnikiem płaszcza lipidowego naszej skóry. Niezależnie od tego, że ma on wiele cennych właściwości (np. wiąże wolne rodniki, czyli opóźnia procesy starzenia i zapobiega zaburzeniom pracy mitochondriów w komórkach wątroby, gdzie są spalane tłuszcze), jest również prekursorem metabolicznym cholesterolu, którego nadmiar nam szkodzi2.

Wykorzystywanie cząsteczek skwalenu do produkcji w organizmie witaminy D wpływa więc regulująco na poziom cholesterolu we krwi, co chroni nasz układ sercowo-naczyniowy. A więc na plażę? Tak, ale nie traćmy rozsądku!

Bibliografia

  1. Peter Brondum-Jacobsen, Marianne Benn, Gorm B. Jensen, Borge G. Nordestgaard. Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology.November 2012
  2. Altern. Med.Rev.,1999 Feb.,4 (1), 29–36

Polecamy

Zobacz także

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Stosowanie wybielaczy powiązano z wyższym ryzykiem chorób układu oddechowego u dzieci.

Nocne marki nie cieszą się dobrym zdrowiem

Nocne marki nie cieszą się dobrym zdrowiem

Wczesne udawanie się na spoczynek i wstawanie rano pozytywnie wpływają na kondycję organizmu.

Komórki macierzyste wcześniaków uratują nerki

Komórki macierzyste wcześniaków uratują nerki

Mocz dzieci urodzonych przed terminem to potencjalne źródło komórek macierzystych, które lekarze będą mogli wykorzystać w wielu różnych terapiach.

Dzieci, cukier i otyłość

Dzieci, cukier i otyłość

Otyłość dzieci stanowi coraz większy problem. Na szczęście wystarczą niewielkie zmiany, aby przyczynić się do poprawy stanu zdrowia pociechy.

Warto ćwiczyć! Nie taki sport straszny...

Warto ćwiczyć! Nie taki sport straszny...

Wiesz, że powinieneś prowadzić bardziej aktywny tryb życia, ale brakuje Ci motywacji? Przedstawiamy wyniki badań, które udowadniają, że niewiele potrzeba, aby poprawić fizyczną i psychiczną kondycję organizmu.

Paracetamol czy placebo?

Paracetamol czy placebo?

Acetaminofen (paracetamol) to standardowo stosowany lek w terapii bólu pleców i kolan oraz stanów zapalnych stawu biodrowego. Metaanaliza wykazała jednak, że wcale nie jest on skuteczniejszy niż placebo.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki