Poparzenia słoneczne a rak skóry. W jaki sposób wzrasta ryzyko?

Dodano: 3 czerwiec 2017

Okazuje się, że zależnie od wieku pacjenta oraz obszaru ciała wystawionego na promieniowanie ultrafioletowe, poparzenia słoneczne mogą prowadzić do rozwoju różnych form raka skóry.

Ryzyko zachorowania na raka skóry może być powiązane z opalaniem się w dzieciństwie i młodości. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Browna (Stany Zjednoczone). Odkryli przy tym, że rodzaj nowotworu, na jaki możemy zachorować, wiąże się ściśle z tym, kiedy ulegliśmy poparzeniom słonecznym, a także z tym, która część ciała uległa uszkodzeniu.

Panowie, którzy zbyt długo wystawiali na promienie słoneczne tors wykazują większe ryzyko zachorowania na czerniaka (najgroźniejszy nowotwór skóry) niż mężczyźni, u których poparzeniu uległy ramiona lub nogi. W przypadku kobiet badanie nie wykazało znaczącej różnicy w ryzyku rozwoju choroby zależnie od umiejscowienia poparzenia.

Natomiast wiek, w którym nastąpiła nadmierna ekspozycja na słońce zdaje się mieć większe znaczenie w przypadku kobiet niż mężczyzn. Panie, które doznały pięciu i więcej oparzeń słonecznych jako nastolatki, są bardziej narażone na rozwój czerniaka. W przypadku kobiet, które już w wieku dorosłym doświadczyły nadmiernego kontaktu z promieniowaniem ultrafioletowym, większe zagrożenie stanowią rak podstawnokomórkowy i płaskonabłonkowy - prawdopodobieństwo rozwoju tych chorób wzrasta nawet dwukrotnie.

W badaniu wykorzystano dane dotyczące stanu zdrowia 87 166 kobiet i 32 959 mężczyzn gromadzone w latach 1982-2010 do celów naukowych.

Źródło: Am J Epidemiol (2016) 183 (9): 824-833. doi: https://doi.org/10.1093/aje/kwv282

Zobacz też:

Zobacz także

Zamiast leków

Zamiast leków

Bóle i napięcia mięśni bywają tak silne, że życie staje się nieznośne. Co robić, gdy leki już nie pomagają albo po prostu nie chcemy ich zażywać?

Neuroborelioza - zioła, suplementacja i dieta

Neuroborelioza - zioła, suplementacja i dieta

Po powrocie ze spaceru znalazłeś na sobie kleszcza? W wyniku jego ugryzienia może rozwinąć się groźna neuroborelioza.

Zadbaj o organizm jesienią. 4 kroki do zdrowych stawów

Zadbaj o organizm jesienią. 4 kroki do zdrowych stawów

Jesienią dolegliwości stawów nasilają się. Na szczęście wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby móc cieszyć się ruchem bez bólu również w chłodniejsze dni.

Najlepsza inwestycja w zdrowie Twojego dziecka

Najlepsza inwestycja w zdrowie Twojego dziecka

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" - trudno jest się z tym nie zgodzić.

Czy lepsze samopoczucie po operacji to efekt placebo?

Czy lepsze samopoczucie po operacji to efekt placebo?

Wyniki kilku badań udowadniają, że pacjenci czują się lepiej po operacji - nawet jeśli tak naprawdę nie miała ona miejsca.

Uchroń wyrostek robaczkowy przed wycięciem

Uchroń wyrostek robaczkowy przed wycięciem

Wyrostek robaczkowy jest ważniejszy, niż myślisz. Dlatego nawet gdy choruje, warto walczyć o jego zachowanie - tym bardziej, że istnieje terapia oszczędzająca...

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki