Poparzenia słoneczne a rak skóry. W jaki sposób wzrasta ryzyko?

Dodano: 3 czerwiec 2017

Okazuje się, że zależnie od wieku pacjenta oraz obszaru ciała wystawionego na promieniowanie ultrafioletowe, poparzenia słoneczne mogą prowadzić do rozwoju różnych form raka skóry.

Ryzyko zachorowania na raka skóry może być powiązane z opalaniem się w dzieciństwie i młodości. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Browna (Stany Zjednoczone). Odkryli przy tym, że rodzaj nowotworu, na jaki możemy zachorować, wiąże się ściśle z tym, kiedy ulegliśmy poparzeniom słonecznym, a także z tym, która część ciała uległa uszkodzeniu.

Panowie, którzy zbyt długo wystawiali na promienie słoneczne tors wykazują większe ryzyko zachorowania na czerniaka (najgroźniejszy nowotwór skóry) niż mężczyźni, u których poparzeniu uległy ramiona lub nogi. W przypadku kobiet badanie nie wykazało znaczącej różnicy w ryzyku rozwoju choroby zależnie od umiejscowienia poparzenia.

Natomiast wiek, w którym nastąpiła nadmierna ekspozycja na słońce zdaje się mieć większe znaczenie w przypadku kobiet niż mężczyzn. Panie, które doznały pięciu i więcej oparzeń słonecznych jako nastolatki, są bardziej narażone na rozwój czerniaka. W przypadku kobiet, które już w wieku dorosłym doświadczyły nadmiernego kontaktu z promieniowaniem ultrafioletowym, większe zagrożenie stanowią rak podstawnokomórkowy i płaskonabłonkowy - prawdopodobieństwo rozwoju tych chorób wzrasta nawet dwukrotnie.

W badaniu wykorzystano dane dotyczące stanu zdrowia 87 166 kobiet i 32 959 mężczyzn gromadzone w latach 1982-2010 do celów naukowych.

Źródło: Am J Epidemiol (2016) 183 (9): 824-833. doi: https://doi.org/10.1093/aje/kwv282

Polecamy

Zobacz także

Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach?

Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach?

Czy przerwanie połączenia między mózgiem a układem pokarmowym zapobiega wystąpieniu choroby Parkinsona?

Czy amerykańskim szpitalom grozi zamknięcie?

Czy amerykańskim szpitalom grozi zamknięcie?

Chirurdzy odraczają zaplanowane operacje, onkolodzy przerywają chemioterapię pacjentów. Lekarze rozkładają ręce wobec przypadków zatruć metanolem. Wszystko z powodu braku sody oczyszczonej.

Leki na osteoporozę osłabiają kości?

Leki na osteoporozę osłabiają kości?

Bisfosfoniany stosowane standardowo w terapii osteoporozy wcale nie wpływają korzystnie na kościec - zdaniem naukowców zwiększają ryzyko złamania.

Seniorzy, pijcie herbatę

Seniorzy, pijcie herbatę

Już jedna filiżanka herbaty dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na alzheimera.

Chroń organizm z witaminą B

Chroń organizm z witaminą B

Suplementacja witaminą B może chronić organizm przed szkodliwymi skutkami zanieczyszczenia powietrza. WHO alarmuje, że aż 90% naszej planety jest narażone na kontakt ze smogiem.

Od farbowania włosów do raka piersi

Od farbowania włosów do raka piersi

Antykoncepcja hormonalna w postaci wkładki wewnątrzmacicznej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi o 52%, a farbowanie włosów o 23%. Niebezpieczeństwo dotyczy kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Raport specjalny

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona