Urządzenia mobilne zdiagnozują chorobę

Dodano: 26 kwiecień 2017

Już niedługo urządzenia mobilne będą informować nas o rozwoju choroby - i to nawet 3 dni przed pierwszymi typowymi objawami.

Urządzenia mobilne oraz smartwatche w przyszłości będą powiadamiać nas o pierwszych symptomach przeziębienia i grypy: przyspieszonym tętnie i podwyższonej temperaturze ciała. W ten sposób będzie można rozpocząć terapie zanim choroba rozwinie się na dobre.

Pomysł powstał, kiedy Michael Snyder z Uniwersytetu Stanforda (USA) testował 7 urządzeń monitorujących, aby sprawdzić ich wiarygodność. Kiedy zaczęły podawać odczyty nie pokrywające się z tym, jak Snyder się czuł, ekspert uznał, że z jego organizmem dzieje się coś niepokojącego. Ponieważ wcześniej był na wycieczce za miastem, podejrzewał, że to początek boreliozy. Badania potwierdziły jego obawy.

Dzięki szybkiemu rozpoczęciu terapii udało się zapobiec rozwojowi choroby. To skłoniło Snydera do rozpoczęcia prac nad zastosowaniem urządzeń mobilnych w diagnostyce infekcji i stanów zapalnych.

Pierwsze badania przyniosły pozytywne wyniki: urządzenia mobilne nie tylko wykryły wczesne objawy boreliozy i stanów zapalnych, ale też wskazały, którzy uczestnicy są wrażliwi, a którzy oporni na insulinę.

Zdaniem Snydera podwyższone wyniki pulsu i temperatury ciała, utrzymujące się 2 godziny i dłużej to znak, że powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Bibliografia

  1. https://doi.org/10.1371/journal.pbio.2001402
  2. Alice Klein, Alert: you're about to catch something, New Scientist 21 January 2017

Polecamy

Zobacz także

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Stosowanie wybielaczy powiązano z wyższym ryzykiem chorób układu oddechowego u dzieci.

Nocne marki nie cieszą się dobrym zdrowiem

Nocne marki nie cieszą się dobrym zdrowiem

Wczesne udawanie się na spoczynek i wstawanie rano pozytywnie wpływają na kondycję organizmu.

Komórki macierzyste wcześniaków uratują nerki

Komórki macierzyste wcześniaków uratują nerki

Mocz dzieci urodzonych przed terminem to potencjalne źródło komórek macierzystych, które lekarze będą mogli wykorzystać w wielu różnych terapiach.

Dzieci, cukier i otyłość

Dzieci, cukier i otyłość

Otyłość dzieci stanowi coraz większy problem. Na szczęście wystarczą niewielkie zmiany, aby przyczynić się do poprawy stanu zdrowia pociechy.

Warto ćwiczyć! Nie taki sport straszny...

Warto ćwiczyć! Nie taki sport straszny...

Wiesz, że powinieneś prowadzić bardziej aktywny tryb życia, ale brakuje Ci motywacji? Przedstawiamy wyniki badań, które udowadniają, że niewiele potrzeba, aby poprawić fizyczną i psychiczną kondycję organizmu.

Paracetamol czy placebo?

Paracetamol czy placebo?

Acetaminofen (paracetamol) to standardowo stosowany lek w terapii bólu pleców i kolan oraz stanów zapalnych stawu biodrowego. Metaanaliza wykazała jednak, że wcale nie jest on skuteczniejszy niż placebo.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki