Urządzenia mobilne zdiagnozują chorobę

Dodano: 26 kwiecień 2017

Już niedługo urządzenia mobilne będą informować nas o rozwoju choroby - i to nawet 3 dni przed pierwszymi typowymi objawami.

Urządzenia mobilne oraz smartwatche w przyszłości będą powiadamiać nas o pierwszych symptomach przeziębienia i grypy: przyspieszonym tętnie i podwyższonej temperaturze ciała. W ten sposób będzie można rozpocząć terapie zanim choroba rozwinie się na dobre.

Pomysł powstał, kiedy Michael Snyder z Uniwersytetu Stanforda (USA) testował 7 urządzeń monitorujących, aby sprawdzić ich wiarygodność. Kiedy zaczęły podawać odczyty nie pokrywające się z tym, jak Snyder się czuł, ekspert uznał, że z jego organizmem dzieje się coś niepokojącego. Ponieważ wcześniej był na wycieczce za miastem, podejrzewał, że to początek boreliozy. Badania potwierdziły jego obawy.

Dzięki szybkiemu rozpoczęciu terapii udało się zapobiec rozwojowi choroby. To skłoniło Snydera do rozpoczęcia prac nad zastosowaniem urządzeń mobilnych w diagnostyce infekcji i stanów zapalnych.

Pierwsze badania przyniosły pozytywne wyniki: urządzenia mobilne nie tylko wykryły wczesne objawy boreliozy i stanów zapalnych, ale też wskazały, którzy uczestnicy są wrażliwi, a którzy oporni na insulinę.

Zdaniem Snydera podwyższone wyniki pulsu i temperatury ciała, utrzymujące się 2 godziny i dłużej to znak, że powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Bibliografia

  1. https://doi.org/10.1371/journal.pbio.2001402
  2. Alice Klein, Alert: you're about to catch something, New Scientist 21 January 2017

Polecamy

Zobacz także

Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach?

Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach?

Czy przerwanie połączenia między mózgiem a układem pokarmowym zapobiega wystąpieniu choroby Parkinsona?

Czy amerykańskim szpitalom grozi zamknięcie?

Czy amerykańskim szpitalom grozi zamknięcie?

Chirurdzy odraczają zaplanowane operacje, onkolodzy przerywają chemioterapię pacjentów. Lekarze rozkładają ręce wobec przypadków zatruć metanolem. Wszystko z powodu braku sody oczyszczonej.

Leki na osteoporozę osłabiają kości?

Leki na osteoporozę osłabiają kości?

Bisfosfoniany stosowane standardowo w terapii osteoporozy wcale nie wpływają korzystnie na kościec - zdaniem naukowców zwiększają ryzyko złamania.

Seniorzy, pijcie herbatę

Seniorzy, pijcie herbatę

Już jedna filiżanka herbaty dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na alzheimera.

Chroń organizm z witaminą B

Chroń organizm z witaminą B

Suplementacja witaminą B może chronić organizm przed szkodliwymi skutkami zanieczyszczenia powietrza. WHO alarmuje, że aż 90% naszej planety jest narażone na kontakt ze smogiem.

Od farbowania włosów do raka piersi

Od farbowania włosów do raka piersi

Antykoncepcja hormonalna w postaci wkładki wewnątrzmacicznej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi o 52%, a farbowanie włosów o 23%. Niebezpieczeństwo dotyczy kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Raport specjalny

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona