Urządzenia mobilne zdiagnozują chorobę

Dodano: 26 kwiecień 2017

Już niedługo urządzenia mobilne będą informować nas o rozwoju choroby - i to nawet 3 dni przed pierwszymi typowymi objawami.

Urządzenia mobilne oraz smartwatche w przyszłości będą powiadamiać nas o pierwszych symptomach przeziębienia i grypy: przyspieszonym tętnie i podwyższonej temperaturze ciała. W ten sposób będzie można rozpocząć terapie zanim choroba rozwinie się na dobre.

Pomysł powstał, kiedy Michael Snyder z Uniwersytetu Stanforda (USA) testował 7 urządzeń monitorujących, aby sprawdzić ich wiarygodność. Kiedy zaczęły podawać odczyty nie pokrywające się z tym, jak Snyder się czuł, ekspert uznał, że z jego organizmem dzieje się coś niepokojącego. Ponieważ wcześniej był na wycieczce za miastem, podejrzewał, że to początek boreliozy. Badania potwierdziły jego obawy.

Dzięki szybkiemu rozpoczęciu terapii udało się zapobiec rozwojowi choroby. To skłoniło Snydera do rozpoczęcia prac nad zastosowaniem urządzeń mobilnych w diagnostyce infekcji i stanów zapalnych.

Pierwsze badania przyniosły pozytywne wyniki: urządzenia mobilne nie tylko wykryły wczesne objawy boreliozy i stanów zapalnych, ale też wskazały, którzy uczestnicy są wrażliwi, a którzy oporni na insulinę.

Zdaniem Snydera podwyższone wyniki pulsu i temperatury ciała, utrzymujące się 2 godziny i dłużej to znak, że powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Bibliografia

  1. https://doi.org/10.1371/journal.pbio.2001402
  2. Alice Klein, Alert: you're about to catch something, New Scientist 21 January 2017

Zobacz też:

Zobacz także

Zamiast leków

Zamiast leków

Bóle i napięcia mięśni bywają tak silne, że życie staje się nieznośne. Co robić, gdy leki już nie pomagają albo po prostu nie chcemy ich zażywać?

Neuroborelioza - zioła, suplementacja i dieta

Neuroborelioza - zioła, suplementacja i dieta

Po powrocie ze spaceru znalazłeś na sobie kleszcza? W wyniku jego ugryzienia może rozwinąć się groźna neuroborelioza.

Zadbaj o organizm jesienią. 4 kroki do zdrowych stawów

Zadbaj o organizm jesienią. 4 kroki do zdrowych stawów

Jesienią dolegliwości stawów nasilają się. Na szczęście wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby móc cieszyć się ruchem bez bólu również w chłodniejsze dni.

Najlepsza inwestycja w zdrowie Twojego dziecka

Najlepsza inwestycja w zdrowie Twojego dziecka

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" - trudno jest się z tym nie zgodzić.

Czy lepsze samopoczucie po operacji to efekt placebo?

Czy lepsze samopoczucie po operacji to efekt placebo?

Wyniki kilku badań udowadniają, że pacjenci czują się lepiej po operacji - nawet jeśli tak naprawdę nie miała ona miejsca.

Uchroń wyrostek robaczkowy przed wycięciem

Uchroń wyrostek robaczkowy przed wycięciem

Wyrostek robaczkowy jest ważniejszy, niż myślisz. Dlatego nawet gdy choruje, warto walczyć o jego zachowanie - tym bardziej, że istnieje terapia oszczędzająca...

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki