Spowolniona reakcja może być objawem problemów z sercem

Dodano: 29 kwiecień 2017

Istnieje wiele czynników sprzyjających śmiertelnym chorobom układu krążenia. Teraz poznaliśmy kolejny: spowolniona reakcja organizmu.

Na przełomie lat 80-tych i i 90-tych ubiegłego wieku brytyjscy naukowcy zaprosili do eksperymentu ponad 5 tys. ochotników w wieku 20-59 lat. Nakazali uczestnikom, aby kiedy tylko ci zauważą błysk światła na ekranie komputera, wcisnęli guzik. Reakcje ochotników były odnotowywane.

Piętnaście lat później eksperci powrócili do wyników badań i porównali je z aktualnym stanem zdrowia uczestników eksperymentu.

Po uwzględnieniu takich czynników jak nałóg nikotynowy i alkoholizm, okazało się, że ci ochotnicy, którzy wykazywali się spowolnioną reakcją, znajdowali się w wyżej grupie ryzyka śmierci z jakiejkolwiek przyczyny (25%) oraz z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego (36%).

Zdaniem autora badania Garetha Hagger-Johnsona z University College London przyczyną spowolnionej reakcji organizmu mogą być problemy z mózgiem lub układem nerwowym i powiązane z nimi aberracje innych układów organizmu.

Źródło: https://doi.org/10.1371/journal.pone.0082959

Polecamy

Zobacz także

Witamina C i rak

Witamina C i rak

Możliwe, że już za kilka lat na oddziałach onkologii podawać się będzie dożylnie duże dawki witaminy C, które mogą zwalczać niektóre odmiany nowotworów.

Czy bakterie zwalczą raka?

Czy bakterie zwalczą raka?

Przyjaciel mojego przyjaciela jest moim przyjacielem – ale czy wróg mojego wroga może okazać się sprzymierzeńcem? Naukowcy uważają, że tak.

Czego jeszcze nie wiesz o mitochondriach?

Czego jeszcze nie wiesz o mitochondriach?

Mitochondria, drobne struktury wewnątrz komórki, nie przestają nas zaskakiwać.

Obniżanie ciśnienia: jak jest naprawdę?

Obniżanie ciśnienia: jak jest naprawdę?

Większość specjalistów jest zdania, że im niżej zbije się wysokie ciśnienie, tym lepiej. Tymczasem istnieją granice, których przekroczenie nie poprawia już sytuacji pacjenta.

Triklosan sprzymierzeńcem bakterii? Uwaga na antybakteryjne mydła!

Triklosan sprzymierzeńcem bakterii? Uwaga na antybakteryjne mydła!

W przypadku walki z bakteriami lepsze może być wrogiem dobrego. Okazuje się, że antybakteryjne składniki mydła i środków czyszczących przyczyniają się do oporności gronkowca złocistego i innych drobnoustrojów.

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Wokół tych drobnych, ale niebezpiecznych pajęczaków narosło wiele mitów. Przyjrzyjmy się zatem bliżej kleszczom i sposobom walki z nimi.

Raport specjalny

Wszystko o skórze

Wszystko o skórze