Ugryzienie kota groźniejsze niż ugryzienie psa

Dodano: 1 maj 2017

Chociaż pogryzienie przez psa może wiązać się z uszkodzeniem mięśni, a nawet złamaniem kości, to dużą otwartą ranę łatwiej oczyścić niż miejsca potraktowane przez ostre jak igły zęby kota.

Ugryzienia kotów stanowią zaledwie 10-15% wszystkich przypadków pogryzień przez zwierzęta zgłaszanych na SOR, jednak wiążą się z większym ryzykiem zakażenia ran.

Pogryzienie przez kota, zwłaszcza na rękach, może prowadzić do infekcji mięśni i ścięgien. Z uwagi na charakter rany samo przemycie jej pod bieżącą wodą nie wystarczy. Należy zgłosić się do lekarza, który może przepisać leki, a nawet skierować na zabieg.

O zagrożeniu wynikającym z pogryzienia przez kota ostrzegają naukowcy z Mayo Clinic. Przedstawili oni dane 193 przypadków ugryzień kotów, które odnotowano w Mayo Clinic Hospital. 36 pacjentów wymagało natychmiastowej interwencji lekarskiej, pozostałych 154 mogło wrócić do domu, ale monitorowano ich stan zdrowia.

Źródło: J Hand Surg Am. 2014 Feb;39(2):286-90. doi: 10.1016/j.jhsa.2013.11.003.

Zobacz też:

Polecamy

Zobacz także

Mleko niskotłuszczowe a choroba Parkinsona

Mleko niskotłuszczowe a choroba Parkinsona

Oto kolejny cios dla przemysłu niskotłuszczowego: picie kawy czy herbaty z mlekiem odtłuszczonym lub o niskiej zawartości tłuszczu może zwiększać ryzyko zachorowania na parkinsona.

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Koper włoski (fenkuł) to naturalna hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Do tego nie wywołuje działań niepożądanych - w odróżnieniu od standardowo przepisywanych tabletek.

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Wśród wielu substancji istnieje pewna grupa, której obecność w naszych komórkach jest szczególnie istotna. Warunkują one prawidłową aktywność mitochondriom uczestnicząc w produkcji energii niezbędnej do niemal wszystkich procesów zachodzących w organizmie.

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią aż do późnej starości? Pamiętaj o uzupełnieniu diety o kwasy omega-3 oraz witaminy B, C, D i E.

Kto chce pogrążyć homeopatię?

Kto chce pogrążyć homeopatię?

W kolejnym przeglądzie badań stwierdzono, że homeopatia jest nieskuteczna. Ponownie wydaje się jednak, że doszło do naukowej manipulacji. Tym razem tematem zainteresował się nawet rzecznik praw obywatelskich.

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tusz pod skórą może trwale zmienić fizjologię skóry i zaburzyć procesy związanie z poceniem się.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki