Ugryzienie kota groźniejsze niż ugryzienie psa

Dodano: 1 maj 2017

Chociaż pogryzienie przez psa może wiązać się z uszkodzeniem mięśni, a nawet złamaniem kości, to dużą otwartą ranę łatwiej oczyścić niż miejsca potraktowane przez ostre jak igły zęby kota.

Ugryzienia kotów stanowią zaledwie 10-15% wszystkich przypadków pogryzień przez zwierzęta zgłaszanych na SOR, jednak wiążą się z większym ryzykiem zakażenia ran.

Pogryzienie przez kota, zwłaszcza na rękach, może prowadzić do infekcji mięśni i ścięgien. Z uwagi na charakter rany samo przemycie jej pod bieżącą wodą nie wystarczy. Należy zgłosić się do lekarza, który może przepisać leki, a nawet skierować na zabieg.

O zagrożeniu wynikającym z pogryzienia przez kota ostrzegają naukowcy z Mayo Clinic. Przedstawili oni dane 193 przypadków ugryzień kotów, które odnotowano w Mayo Clinic Hospital. 36 pacjentów wymagało natychmiastowej interwencji lekarskiej, pozostałych 154 mogło wrócić do domu, ale monitorowano ich stan zdrowia.

Źródło: J Hand Surg Am. 2014 Feb;39(2):286-90. doi: 10.1016/j.jhsa.2013.11.003.

Polecamy

Zobacz także

Witamina C i rak

Witamina C i rak

Możliwe, że już za kilka lat na oddziałach onkologii podawać się będzie dożylnie duże dawki witaminy C, które mogą zwalczać niektóre odmiany nowotworów.

Czy bakterie zwalczą raka?

Czy bakterie zwalczą raka?

Przyjaciel mojego przyjaciela jest moim przyjacielem – ale czy wróg mojego wroga może okazać się sprzymierzeńcem? Naukowcy uważają, że tak.

Czego jeszcze nie wiesz o mitochondriach?

Czego jeszcze nie wiesz o mitochondriach?

Mitochondria, drobne struktury wewnątrz komórki, nie przestają nas zaskakiwać.

Obniżanie ciśnienia: jak jest naprawdę?

Obniżanie ciśnienia: jak jest naprawdę?

Większość specjalistów jest zdania, że im niżej zbije się wysokie ciśnienie, tym lepiej. Tymczasem istnieją granice, których przekroczenie nie poprawia już sytuacji pacjenta.

Triklosan sprzymierzeńcem bakterii? Uwaga na antybakteryjne mydła!

Triklosan sprzymierzeńcem bakterii? Uwaga na antybakteryjne mydła!

W przypadku walki z bakteriami lepsze może być wrogiem dobrego. Okazuje się, że antybakteryjne składniki mydła i środków czyszczących przyczyniają się do oporności gronkowca złocistego i innych drobnoustrojów.

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Wokół tych drobnych, ale niebezpiecznych pajęczaków narosło wiele mitów. Przyjrzyjmy się zatem bliżej kleszczom i sposobom walki z nimi.

Raport specjalny

Wszystko o skórze

Wszystko o skórze