Fenantren: od skażonych mórz do arytmii serca

Dodano: 15 maj 2017

Zdrowe oraz świadome odżywianie powinno pozytywnie wpływać na nasz organizm. Co jednak w przypadku, kiedy żywność jest skażona?

Chociaż ryby są elementem wielu zdrowych diet (m. in. śródziemnomorskiej i paleo), ich spożywanie może prowadzić do problemów z sercem.

Częste wycieki ropy sprawiają, że do organizmów ryb może przedostawać się fenantren, należący do grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (PAH, z ang. polycyclic aromatic hydrocarbon).

Wiele badań wskazuje na związek między PAH i nowotworami, ale najnowsze odkrycie dokonane przez zespół naukowców z Uniwersytetu Stanforda dowodzi, że fenantren może dodatkowo osłabiać mięśnie serca i powodować arytmię.

Fenantren trafia na nasze stoły, jeśli ryby miały kontakt z plamą ropy, ale jest również obecny w  zanieczyszczonej glebie lub przedmiotach zagarniętych przez morze podczas sztormów czy też w skażonym powietrzu.

Badanie przeprowadzono na makrelach i 2 gatunkach tuńczyka.

Źródło: Sci Rep, 2017; 7: 41476; doi: 10.1038/screp41476

Polecamy

Zobacz także

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Stosowanie wybielaczy powiązano z wyższym ryzykiem chorób układu oddechowego u dzieci.

Nocne marki nie cieszą się dobrym zdrowiem

Nocne marki nie cieszą się dobrym zdrowiem

Wczesne udawanie się na spoczynek i wstawanie rano pozytywnie wpływają na kondycję organizmu.

Komórki macierzyste wcześniaków uratują nerki

Komórki macierzyste wcześniaków uratują nerki

Mocz dzieci urodzonych przed terminem to potencjalne źródło komórek macierzystych, które lekarze będą mogli wykorzystać w wielu różnych terapiach.

Dzieci, cukier i otyłość

Dzieci, cukier i otyłość

Otyłość dzieci stanowi coraz większy problem. Na szczęście wystarczą niewielkie zmiany, aby przyczynić się do poprawy stanu zdrowia pociechy.

Warto ćwiczyć! Nie taki sport straszny...

Warto ćwiczyć! Nie taki sport straszny...

Wiesz, że powinieneś prowadzić bardziej aktywny tryb życia, ale brakuje Ci motywacji? Przedstawiamy wyniki badań, które udowadniają, że niewiele potrzeba, aby poprawić fizyczną i psychiczną kondycję organizmu.

Paracetamol czy placebo?

Paracetamol czy placebo?

Acetaminofen (paracetamol) to standardowo stosowany lek w terapii bólu pleców i kolan oraz stanów zapalnych stawu biodrowego. Metaanaliza wykazała jednak, że wcale nie jest on skuteczniejszy niż placebo.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki