Fenantren: od skażonych mórz do arytmii serca

Dodano: 15 maj 2017

Zdrowe oraz świadome odżywianie powinno pozytywnie wpływać na nasz organizm. Co jednak w przypadku, kiedy żywność jest skażona?

Chociaż ryby są elementem wielu zdrowych diet (m. in. śródziemnomorskiej i paleo), ich spożywanie może prowadzić do problemów z sercem.

Częste wycieki ropy sprawiają, że do organizmów ryb może przedostawać się fenantren, należący do grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (PAH, z ang. polycyclic aromatic hydrocarbon).

Wiele badań wskazuje na związek między PAH i nowotworami, ale najnowsze odkrycie dokonane przez zespół naukowców z Uniwersytetu Stanforda dowodzi, że fenantren może dodatkowo osłabiać mięśnie serca i powodować arytmię.

Fenantren trafia na nasze stoły, jeśli ryby miały kontakt z plamą ropy, ale jest również obecny w  zanieczyszczonej glebie lub przedmiotach zagarniętych przez morze podczas sztormów czy też w skażonym powietrzu.

Badanie przeprowadzono na makrelach i 2 gatunkach tuńczyka.

Źródło: Sci Rep, 2017; 7: 41476; doi: 10.1038/screp41476

Polecamy

Zobacz także

Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach?

Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach?

Czy przerwanie połączenia między mózgiem a układem pokarmowym zapobiega wystąpieniu choroby Parkinsona?

Czy amerykańskim szpitalom grozi zamknięcie?

Czy amerykańskim szpitalom grozi zamknięcie?

Chirurdzy odraczają zaplanowane operacje, onkolodzy przerywają chemioterapię pacjentów. Lekarze rozkładają ręce wobec przypadków zatruć metanolem. Wszystko z powodu braku sody oczyszczonej.

Leki na osteoporozę osłabiają kości?

Leki na osteoporozę osłabiają kości?

Bisfosfoniany stosowane standardowo w terapii osteoporozy wcale nie wpływają korzystnie na kościec - zdaniem naukowców zwiększają ryzyko złamania.

Seniorzy, pijcie herbatę

Seniorzy, pijcie herbatę

Już jedna filiżanka herbaty dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na alzheimera.

Chroń organizm z witaminą B

Chroń organizm z witaminą B

Suplementacja witaminą B może chronić organizm przed szkodliwymi skutkami zanieczyszczenia powietrza. WHO alarmuje, że aż 90% naszej planety jest narażone na kontakt ze smogiem.

Od farbowania włosów do raka piersi

Od farbowania włosów do raka piersi

Antykoncepcja hormonalna w postaci wkładki wewnątrzmacicznej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi o 52%, a farbowanie włosów o 23%. Niebezpieczeństwo dotyczy kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Raport specjalny

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona