Już 3000 kroków dziennie ochroni Twoje serce

Dodano: 30 maj 2017

Wykonanie 3 tys. kroków w ciągu 30 min. to wystarczający trening dla serca, zwłaszcza jeśli cierpisz na zastoinową niewydolność serca.

Lekarze długo ostrzegali pacjentów z chorobami serca, aby unikali nadmiernego wysiłku oraz przepisywali im specjalne leki. Okazuje się jednak, że codzienny marsz w umiarkowanym tempie jest bardzo korzystny dla układu krążenia.

Zdaniem badaczy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Trondheim (Norwegia) już 12 tygodni codziennego marszu obejmującego 3 tys. kroków w czasie 30 minut wspomaga pracę serca i uzdalnia pacjentów do podejmowania aktywności fizycznej. Co ciekawe, ochotnicy, którzy maszerowali w szybszym tempie nie doświadczali wcale większych korzyści.

Dodatkowo marsz w umiarkowanym tempie zmniejsza napięcie mięśnia sercowego, poprawia jego wydolność, a także rozszerza naczynia krwionośne, stymuluje tworzenie czerwonych krwinek i obniża ciśnienie krwi.

Według norweskich ekspertów to badanie to kamień milowy w kwestii terapii chorób układu krążenia. Daje nadzieję na dłuższe życie pacjentom z zastoinową niewydolnością serca - chorobą równie śmiertelną co rak.

Źródło: Circulation, 2017; CIRCULATIONAHA.116.022924

Polecamy

Zobacz także

Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach?

Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach?

Czy przerwanie połączenia między mózgiem a układem pokarmowym zapobiega wystąpieniu choroby Parkinsona?

Czy amerykańskim szpitalom grozi zamknięcie?

Czy amerykańskim szpitalom grozi zamknięcie?

Chirurdzy odraczają zaplanowane operacje, onkolodzy przerywają chemioterapię pacjentów. Lekarze rozkładają ręce wobec przypadków zatruć metanolem. Wszystko z powodu braku sody oczyszczonej.

Leki na osteoporozę osłabiają kości?

Leki na osteoporozę osłabiają kości?

Bisfosfoniany stosowane standardowo w terapii osteoporozy wcale nie wpływają korzystnie na kościec - zdaniem naukowców zwiększają ryzyko złamania.

Seniorzy, pijcie herbatę

Seniorzy, pijcie herbatę

Już jedna filiżanka herbaty dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na alzheimera.

Chroń organizm z witaminą B

Chroń organizm z witaminą B

Suplementacja witaminą B może chronić organizm przed szkodliwymi skutkami zanieczyszczenia powietrza. WHO alarmuje, że aż 90% naszej planety jest narażone na kontakt ze smogiem.

Od farbowania włosów do raka piersi

Od farbowania włosów do raka piersi

Antykoncepcja hormonalna w postaci wkładki wewnątrzmacicznej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi o 52%, a farbowanie włosów o 23%. Niebezpieczeństwo dotyczy kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Raport specjalny

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona