Już 3000 kroków dziennie ochroni Twoje serce

Dodano: 30 maj 2017

Wykonanie 3 tys. kroków w ciągu 30 min. to wystarczający trening dla serca, zwłaszcza jeśli cierpisz na zastoinową niewydolność serca.

Lekarze długo ostrzegali pacjentów z chorobami serca, aby unikali nadmiernego wysiłku oraz przepisywali im specjalne leki. Okazuje się jednak, że codzienny marsz w umiarkowanym tempie jest bardzo korzystny dla układu krążenia.

Zdaniem badaczy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Trondheim (Norwegia) już 12 tygodni codziennego marszu obejmującego 3 tys. kroków w czasie 30 minut wspomaga pracę serca i uzdalnia pacjentów do podejmowania aktywności fizycznej. Co ciekawe, ochotnicy, którzy maszerowali w szybszym tempie nie doświadczali wcale większych korzyści.

Dodatkowo marsz w umiarkowanym tempie zmniejsza napięcie mięśnia sercowego, poprawia jego wydolność, a także rozszerza naczynia krwionośne, stymuluje tworzenie czerwonych krwinek i obniża ciśnienie krwi.

Według norweskich ekspertów to badanie to kamień milowy w kwestii terapii chorób układu krążenia. Daje nadzieję na dłuższe życie pacjentom z zastoinową niewydolnością serca - chorobą równie śmiertelną co rak.

Źródło: Circulation, 2017; CIRCULATIONAHA.116.022924

Polecamy

Zobacz także

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Stosowanie wybielaczy powiązano z wyższym ryzykiem chorób układu oddechowego u dzieci.

Nocne marki nie cieszą się dobrym zdrowiem

Nocne marki nie cieszą się dobrym zdrowiem

Wczesne udawanie się na spoczynek i wstawanie rano pozytywnie wpływają na kondycję organizmu.

Komórki macierzyste wcześniaków uratują nerki

Komórki macierzyste wcześniaków uratują nerki

Mocz dzieci urodzonych przed terminem to potencjalne źródło komórek macierzystych, które lekarze będą mogli wykorzystać w wielu różnych terapiach.

Dzieci, cukier i otyłość

Dzieci, cukier i otyłość

Otyłość dzieci stanowi coraz większy problem. Na szczęście wystarczą niewielkie zmiany, aby przyczynić się do poprawy stanu zdrowia pociechy.

Warto ćwiczyć! Nie taki sport straszny...

Warto ćwiczyć! Nie taki sport straszny...

Wiesz, że powinieneś prowadzić bardziej aktywny tryb życia, ale brakuje Ci motywacji? Przedstawiamy wyniki badań, które udowadniają, że niewiele potrzeba, aby poprawić fizyczną i psychiczną kondycję organizmu.

Paracetamol czy placebo?

Paracetamol czy placebo?

Acetaminofen (paracetamol) to standardowo stosowany lek w terapii bólu pleców i kolan oraz stanów zapalnych stawu biodrowego. Metaanaliza wykazała jednak, że wcale nie jest on skuteczniejszy niż placebo.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki