Ćwiczenia i witaminy uchronią Cię przed nawrotem raka piersi

Dodano: 5 czerwiec 2017

Kobiety, które wygrały walkę z rakiem piersi powinny uprawiać sport, pilnować wagi i przyjmować suplementy. Zdaniem ekspertów to uchroni je przed nawrotem choroby.

Naukowcy z Sunnybrook Health Sciences Centre w Toronto (Kanada) dokonali meataanalizy dostępnych badań dotyczących wpływu stylu życia na ryzyko nawrotu raka piersi. Orzekli, że dieta nie odgrywa ważnej roli, ale zalecają paniom unikanie soi.

Najważniejszymi czynnikami chroniącymi przed nawrotem raka piersi mają być suplementacja witaminami C i D oraz prowadzenie aktywnego trybu życia. Okazuje się bowiem, że już 10-procentowe przybranie na wadze zwiększa ryzyko powtórnego zachorowania na raka piersi.

Suplementacja w połączeniu z półgodzinnymi umiarkowanymi ćwiczeniami 5 razy w tygodniu przyczyni się do uniknięcia nawrotu choroby.

Źródło: CMAJ, 2017; 189: E268-74; doi: 10.1503/cmaj.160464

Polecamy

Zobacz także

Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach?

Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach?

Czy przerwanie połączenia między mózgiem a układem pokarmowym zapobiega wystąpieniu choroby Parkinsona?

Czy amerykańskim szpitalom grozi zamknięcie?

Czy amerykańskim szpitalom grozi zamknięcie?

Chirurdzy odraczają zaplanowane operacje, onkolodzy przerywają chemioterapię pacjentów. Lekarze rozkładają ręce wobec przypadków zatruć metanolem. Wszystko z powodu braku sody oczyszczonej.

Leki na osteoporozę osłabiają kości?

Leki na osteoporozę osłabiają kości?

Bisfosfoniany stosowane standardowo w terapii osteoporozy wcale nie wpływają korzystnie na kościec - zdaniem naukowców zwiększają ryzyko złamania.

Seniorzy, pijcie herbatę

Seniorzy, pijcie herbatę

Już jedna filiżanka herbaty dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na alzheimera.

Chroń organizm z witaminą B

Chroń organizm z witaminą B

Suplementacja witaminą B może chronić organizm przed szkodliwymi skutkami zanieczyszczenia powietrza. WHO alarmuje, że aż 90% naszej planety jest narażone na kontakt ze smogiem.

Od farbowania włosów do raka piersi

Od farbowania włosów do raka piersi

Antykoncepcja hormonalna w postaci wkładki wewnątrzmacicznej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi o 52%, a farbowanie włosów o 23%. Niebezpieczeństwo dotyczy kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Raport specjalny

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona