Od farbowania włosów do raka piersi

Dodano: 8 czerwiec 2017

Antykoncepcja hormonalna w postaci wkładki wewnątrzmacicznej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi o 52%, a farbowanie włosów o 23%. Niebezpieczeństwo dotyczy kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Mimo że wciąż kluczowym czynnikiem ryzyka rozwoju raka piersi pozostaje styl życia, Sanna Heikkinen z Uniwersytetu w Helsinkach (Finlandia) uważa, że ważną rolę odgrywają też wkładki wewnątrzmaciczne, tabletki antykoncepcyjne, farbowanie włosów i niepotrzebne zabiegi mammografii. Ta ostatnia zdaje się wykonywać niedźwiedzią przysługę: prześwietlanie piersi ma na celu wykrycie choroby we wczesnym stadium, ale jednocześnie kieruje w organizm niebezpieczne promieniowanie.

Zagrożenie dotyczy głównie pań w okresie przekwitania, ale i młodsze, które stosują tabletki antykoncepcyjne wykazują wzrost ryzyka zachorowania o 32%. W przypadku kobiet, które farbują włosy, ryzyko jest większe o 23%. Natomiast panie w okresie okołomenopauzalnym, które decydują się na wkładkę wewnątrzmaciczną są o 52% bardziej narażone na rozwój raka piersi.

Sanna Heikken zapoznała się z danymi 8 tys. kobiet z rakiem piersi i porównała je z informacjami na temat stanu zdrowia 20 tys. zdrowych kobiet. Odkryła, że 60% pacjentek z rakiem piersi wykonało mammografię przed 50 r.ż., czyli zgodnie z zaleceniami opieki medycznej.

- Pacjentki powinny być lepiej informowane o możliwych konsekwencjach mammografii, takich jak gromadzenie się promieniowania oraz o tym, że istnieje ryzyko otrzymania wyniku fałszywie dodatniego lub fałszywie ujemnego - uważa Heikken.

Źródło: www.helsinki.fl/en/news/hormonal-contraceptives-and-hair-dyes-increase-breast-cancer-risk

Polecamy

Zobacz także

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Stosowanie wybielaczy powiązano z wyższym ryzykiem chorób układu oddechowego u dzieci.

Nocne marki nie cieszą się dobrym zdrowiem

Nocne marki nie cieszą się dobrym zdrowiem

Wczesne udawanie się na spoczynek i wstawanie rano pozytywnie wpływają na kondycję organizmu.

Komórki macierzyste wcześniaków uratują nerki

Komórki macierzyste wcześniaków uratują nerki

Mocz dzieci urodzonych przed terminem to potencjalne źródło komórek macierzystych, które lekarze będą mogli wykorzystać w wielu różnych terapiach.

Dzieci, cukier i otyłość

Dzieci, cukier i otyłość

Otyłość dzieci stanowi coraz większy problem. Na szczęście wystarczą niewielkie zmiany, aby przyczynić się do poprawy stanu zdrowia pociechy.

Warto ćwiczyć! Nie taki sport straszny...

Warto ćwiczyć! Nie taki sport straszny...

Wiesz, że powinieneś prowadzić bardziej aktywny tryb życia, ale brakuje Ci motywacji? Przedstawiamy wyniki badań, które udowadniają, że niewiele potrzeba, aby poprawić fizyczną i psychiczną kondycję organizmu.

Paracetamol czy placebo?

Paracetamol czy placebo?

Acetaminofen (paracetamol) to standardowo stosowany lek w terapii bólu pleców i kolan oraz stanów zapalnych stawu biodrowego. Metaanaliza wykazała jednak, że wcale nie jest on skuteczniejszy niż placebo.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki