Od farbowania włosów do raka piersi

Dodano: 8 czerwiec 2017

Antykoncepcja hormonalna w postaci wkładki wewnątrzmacicznej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi o 52%, a farbowanie włosów o 23%. Niebezpieczeństwo dotyczy kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Mimo że wciąż kluczowym czynnikiem ryzyka rozwoju raka piersi pozostaje styl życia, Sanna Heikkinen z Uniwersytetu w Helsinkach (Finlandia) uważa, że ważną rolę odgrywają też wkładki wewnątrzmaciczne, tabletki antykoncepcyjne, farbowanie włosów i niepotrzebne zabiegi mammografii. Ta ostatnia zdaje się wykonywać niedźwiedzią przysługę: prześwietlanie piersi ma na celu wykrycie choroby we wczesnym stadium, ale jednocześnie kieruje w organizm niebezpieczne promieniowanie.

Zagrożenie dotyczy głównie pań w okresie przekwitania, ale i młodsze, które stosują tabletki antykoncepcyjne wykazują wzrost ryzyka zachorowania o 32%. W przypadku kobiet, które farbują włosy, ryzyko jest większe o 23%. Natomiast panie po menopauzie, które decydują się na wkładkę wewnątrzmaciczną są o 52% bardziej narażone na rozwój raka piersi.

Sanna Heikken zapoznała się z danymi 8 tys. kobiet z rakiem piersi i porównała je z informacjami na temat stanu zdrowia 20 tys. zdrowych kobiet. Odkryła, że 60% pacjentek z rakiem piersi wykonało mammografię przed 50 r.ż., czyli zgodnie z zaleceniami opieki medycznej.

- Pacjentki powinny być lepiej informowane o możliwych konsekwencjach mammografii, takich jak gromadzenie się promieniowania oraz o tym, że istnieje ryzyko otrzymania wyniku fałszywie dodatniego lub fałszywie ujemnego - uważa Heikken.

Źródło: www.helsinki.fl/en/news/hormonal-contraceptives-and-hair-dyes-increase-breast-cancer-risk

Polecamy

Zobacz także

Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach?

Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach?

Czy przerwanie połączenia między mózgiem a układem pokarmowym zapobiega wystąpieniu choroby Parkinsona?

Czy amerykańskim szpitalom grozi zamknięcie?

Czy amerykańskim szpitalom grozi zamknięcie?

Chirurdzy odraczają zaplanowane operacje, onkolodzy przerywają chemioterapię pacjentów. Lekarze rozkładają ręce wobec przypadków zatruć metanolem. Wszystko z powodu braku sody oczyszczonej.

Leki na osteoporozę osłabiają kości?

Leki na osteoporozę osłabiają kości?

Bisfosfoniany stosowane standardowo w terapii osteoporozy wcale nie wpływają korzystnie na kościec - zdaniem naukowców zwiększają ryzyko złamania.

Seniorzy, pijcie herbatę

Seniorzy, pijcie herbatę

Już jedna filiżanka herbaty dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na alzheimera.

Chroń organizm z witaminą B

Chroń organizm z witaminą B

Suplementacja witaminą B może chronić organizm przed szkodliwymi skutkami zanieczyszczenia powietrza. WHO alarmuje, że aż 90% naszej planety jest narażone na kontakt ze smogiem.

Borówki poprawiają pamięć

Borówki poprawiają pamięć

Osoby powyżej 65 r.ż. pijące codziennie szklankę soku z borówek wykazują się lepszymi funkcjami kognitywnymi.

Raport specjalny

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona