Od farbowania włosów do raka piersi

Dodano: 8 czerwiec 2017

Antykoncepcja hormonalna w postaci wkładki wewnątrzmacicznej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi o 52%, a farbowanie włosów o 23%. Niebezpieczeństwo dotyczy kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Mimo że wciąż kluczowym czynnikiem ryzyka rozwoju raka piersi pozostaje styl życia, Sanna Heikkinen z Uniwersytetu w Helsinkach (Finlandia) uważa, że ważną rolę odgrywają też wkładki wewnątrzmaciczne, tabletki antykoncepcyjne, farbowanie włosów i niepotrzebne zabiegi mammografii. Ta ostatnia zdaje się wykonywać niedźwiedzią przysługę: prześwietlanie piersi ma na celu wykrycie choroby we wczesnym stadium, ale jednocześnie kieruje w organizm niebezpieczne promieniowanie.

Zagrożenie dotyczy głównie pań w okresie przekwitania, ale i młodsze, które stosują tabletki antykoncepcyjne wykazują wzrost ryzyka zachorowania o 32%. W przypadku kobiet, które farbują włosy, ryzyko jest większe o 23%. Natomiast panie w okresie okołomenopauzalnym, które decydują się na wkładkę wewnątrzmaciczną są o 52% bardziej narażone na rozwój raka piersi.

Sanna Heikken zapoznała się z danymi 8 tys. kobiet z rakiem piersi i porównała je z informacjami na temat stanu zdrowia 20 tys. zdrowych kobiet. Odkryła, że 60% pacjentek z rakiem piersi wykonało mammografię przed 50 r.ż., czyli zgodnie z zaleceniami opieki medycznej.

- Pacjentki powinny być lepiej informowane o możliwych konsekwencjach mammografii, takich jak gromadzenie się promieniowania oraz o tym, że istnieje ryzyko otrzymania wyniku fałszywie dodatniego lub fałszywie ujemnego - uważa Heikken.

Źródło: www.helsinki.fl/en/news/hormonal-contraceptives-and-hair-dyes-increase-breast-cancer-risk

Zobacz też:

Zobacz także

Zamiast leków

Zamiast leków

Bóle i napięcia mięśni bywają tak silne, że życie staje się nieznośne. Co robić, gdy leki już nie pomagają albo po prostu nie chcemy ich zażywać?

Neuroborelioza - zioła, suplementacja i dieta

Neuroborelioza - zioła, suplementacja i dieta

Po powrocie ze spaceru znalazłeś na sobie kleszcza? W wyniku jego ugryzienia może rozwinąć się groźna neuroborelioza.

Zadbaj o organizm jesienią. 4 kroki do zdrowych stawów

Zadbaj o organizm jesienią. 4 kroki do zdrowych stawów

Jesienią dolegliwości stawów nasilają się. Na szczęście wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby móc cieszyć się ruchem bez bólu również w chłodniejsze dni.

Najlepsza inwestycja w zdrowie Twojego dziecka

Najlepsza inwestycja w zdrowie Twojego dziecka

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" - trudno jest się z tym nie zgodzić.

Czy lepsze samopoczucie po operacji to efekt placebo?

Czy lepsze samopoczucie po operacji to efekt placebo?

Wyniki kilku badań udowadniają, że pacjenci czują się lepiej po operacji - nawet jeśli tak naprawdę nie miała ona miejsca.

Uchroń wyrostek robaczkowy przed wycięciem

Uchroń wyrostek robaczkowy przed wycięciem

Wyrostek robaczkowy jest ważniejszy, niż myślisz. Dlatego nawet gdy choruje, warto walczyć o jego zachowanie - tym bardziej, że istnieje terapia oszczędzająca...

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki