Seniorzy, pijcie herbatę

Dodano: 17 czerwiec 2017

Już jedna filiżanka herbaty dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na alzheimera.

Eksperci z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze ogłosili, że codziennie picie herbaty zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Alzheimera o 50%, a w przypadku osób z genetycznymi predyspozycjami - aż o 86%!

W przeprowadzonym przez nich badaniu wzięło udział 957 ochotników z Chin w wieku 55 lat i więcej. Największy wpływ picia herbaty na zmniejszenie ryzyka choroby odnotowano w przypadku osób będących nosicielami genu APOE e4, który wiąże się z chorobą Alzheimera. Co ciekawe, rodzaj pitej herbaty nie odgrywał tu żadnej roli: tak samo skuteczne okazały się herbata zielona, czarna i oolung.

Za dobroczynne właściwości herbaty odpowiadają zawarte w niej związki takie jak katechiny, teaflawiny, tearubiginy i teaniny. Substancje te wykazują działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, a także korzystnie wpływają na pracę mózgu.

Źródło: J Nutr Health Aging, 2016; 20: 1002-9

Polecamy

Zobacz także

Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach?

Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach?

Czy przerwanie połączenia między mózgiem a układem pokarmowym zapobiega wystąpieniu choroby Parkinsona?

Czy amerykańskim szpitalom grozi zamknięcie?

Czy amerykańskim szpitalom grozi zamknięcie?

Chirurdzy odraczają zaplanowane operacje, onkolodzy przerywają chemioterapię pacjentów. Lekarze rozkładają ręce wobec przypadków zatruć metanolem. Wszystko z powodu braku sody oczyszczonej.

Leki na osteoporozę osłabiają kości?

Leki na osteoporozę osłabiają kości?

Bisfosfoniany stosowane standardowo w terapii osteoporozy wcale nie wpływają korzystnie na kościec - zdaniem naukowców zwiększają ryzyko złamania.

Chroń organizm z witaminą B

Chroń organizm z witaminą B

Suplementacja witaminą B może chronić organizm przed szkodliwymi skutkami zanieczyszczenia powietrza. WHO alarmuje, że aż 90% naszej planety jest narażone na kontakt ze smogiem.

Od farbowania włosów do raka piersi

Od farbowania włosów do raka piersi

Antykoncepcja hormonalna w postaci wkładki wewnątrzmacicznej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi o 52%, a farbowanie włosów o 23%. Niebezpieczeństwo dotyczy kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Borówki poprawiają pamięć

Borówki poprawiają pamięć

Osoby powyżej 65 r.ż. pijące codziennie szklankę soku z borówek wykazują się lepszymi funkcjami kognitywnymi.

Raport specjalny

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona