Leki na osteoporozę osłabiają kości?

Dodano: 18 czerwiec 2017

Bisfosfoniany stosowane standardowo w terapii osteoporozy wcale nie wpływają korzystnie na kościec - zdaniem naukowców zwiększają ryzyko złamania.

Eksperci z Imperial College London (Wielka Brytania) odkryli w kościach pacjentów przyjmujących bisfosfoniany mikrouszkodzenia. Do zbadania sprawy skłoniło ich 16 przypadków złamania kości biodrowej u seniorów poddanych terapii osteoporozy. Pobrany od nich materiał naukowcy porównali z próbkami od osób w podobnym wieku, którym nie przepisano bisfosfonianów. Analiza skłoniła badaczy do stwierdzenia, że leki na osteoporozę mogą zwiększać ryzyko złamania.

Bisfosfoniany przepisuje się, aby spowolnić procesy związane z degeneracją kości. Stosują je również pacjenci z nowotworami. Jednak ku zaskoczeniu lekarzy osoby cierpiące na osteoporozę i przyjmujące bisfosfoniany przez dłuższy czas wcale nie mają mocniejszych kości.

Źródło: BBC News, 1 March 2017; www.bbc.com/news/health-39122541

Polecamy

Zobacz także

Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach?

Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach?

Czy przerwanie połączenia między mózgiem a układem pokarmowym zapobiega wystąpieniu choroby Parkinsona?

Czy amerykańskim szpitalom grozi zamknięcie?

Czy amerykańskim szpitalom grozi zamknięcie?

Chirurdzy odraczają zaplanowane operacje, onkolodzy przerywają chemioterapię pacjentów. Lekarze rozkładają ręce wobec przypadków zatruć metanolem. Wszystko z powodu braku sody oczyszczonej.

Seniorzy, pijcie herbatę

Seniorzy, pijcie herbatę

Już jedna filiżanka herbaty dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na alzheimera.

Chroń organizm z witaminą B

Chroń organizm z witaminą B

Suplementacja witaminą B może chronić organizm przed szkodliwymi skutkami zanieczyszczenia powietrza. WHO alarmuje, że aż 90% naszej planety jest narażone na kontakt ze smogiem.

Od farbowania włosów do raka piersi

Od farbowania włosów do raka piersi

Antykoncepcja hormonalna w postaci wkładki wewnątrzmacicznej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi o 52%, a farbowanie włosów o 23%. Niebezpieczeństwo dotyczy kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Borówki poprawiają pamięć

Borówki poprawiają pamięć

Osoby powyżej 65 r.ż. pijące codziennie szklankę soku z borówek wykazują się lepszymi funkcjami kognitywnymi.

Raport specjalny

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona