Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach?

Dodano: 25 czerwiec 2017

Czy przerwanie połączenia między mózgiem a układem pokarmowym zapobiega wystąpieniu choroby Parkinsona?

Wagotomia, czyli zabieg polegający na przecięciu nerwu błędnego, odegrał kluczową rolę w najnowszym badaniu nad ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona.

Nerw błędny, najdłuższy nerw u człowieka, łączy mózg z żołądkiem, jelitami, nerkami i innymi organami. W przypadku niektórych schorzeń układu pokarmowego konieczne jest całkowite (wagotomia całkowita) lub częściowe (wagotomia selektywna) przecięcie nerwu.

Eksperci z Instytutu Karolinska w Sztokholmie (Szwecja) pod kierownictwem Bojing Liu postanowili sprawdzić, czy istnieje zależność pomiędzy wagotomią a ryzykiem zachorowania na parkinsona. Przeanalizowali dane z kart pacjentów po wagotomii i nie poddanych zabiegowi, prowadzone przez 40 lat. Różnica wysokości ryzyka między obiema grupami była minimalna - na korzyść pacjentów po wagotomii.

Ale porównanie prawdopodobieństwa rozwoju choroby Parkinsona pomiędzy pacjentami po wagotomii całkowitej i selektywnej dało już zauważalne wyniki. Osoby, u których całkowicie przecięto nerw błędny, były o 40% mniej narażone na chorobę Parkinsona niż pacjenci po wagotomii selektywnej.

Czy oznacza to, że zanim zaatakuje mózg, choroba Parkinsona rozwija się w układzie pokarmowym? Czy wszystkim osobom znajdującym się w grupie podwyższonego ryzyka z przyczyn genetycznych lub z powodu prowadzonego trybu życia lekarze powinni zalecać profilaktyczną wagotomię? Mało prawdopodobne. Wyniki badań szwedzkich naukowców to zaledwie jeden aspekt wśród wielu możliwych przyczyn choroby Parkinsona. Niewykluczone jednak, że przybliża nas do odkrycia skutecznej terapii.

Źródło: Neurology. 2017 May 23;88(21):1996-2002. doi: 10.1212/WNL.0000000000003961.

Zobacz też:

Polecamy

Zobacz także

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Koper włoski (fenkuł) to naturalna hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Do tego nie wywołuje działań niepożądanych - w odróżnieniu od standardowo przepisywanych tabletek.

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Wśród wielu substancji istnieje pewna grupa, której obecność w naszych komórkach jest szczególnie istotna. Warunkują one prawidłową aktywność mitochondriom uczestnicząc w produkcji energii niezbędnej do niemal wszystkich procesów zachodzących w organizmie.

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią aż do późnej starości? Pamiętaj o uzupełnieniu diety o kwasy omega-3 oraz witaminy B, C, D i E.

Kto chce pogrążyć homeopatię?

Kto chce pogrążyć homeopatię?

W kolejnym przeglądzie badań stwierdzono, że homeopatia jest nieskuteczna. Ponownie wydaje się jednak, że doszło do naukowej manipulacji. Tym razem tematem zainteresował się nawet rzecznik praw obywatelskich.

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tusz pod skórą może trwale zmienić fizjologię skóry i zaburzyć procesy związanie z poceniem się.

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Stosowanie wybielaczy powiązano z wyższym ryzykiem chorób układu oddechowego u dzieci.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki