Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach?

Dodano: 25 czerwiec 2017

Czy przerwanie połączenia między mózgiem a układem pokarmowym zapobiega wystąpieniu choroby Parkinsona?

Wagotomia, czyli zabieg polegający na przecięciu nerwu błędnego, odegrał kluczową rolę w najnowszym badaniu nad ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona.

Nerw błędny, najdłuższy nerw u człowieka, łączy mózg z żołądkiem, jelitami, nerkami i innymi organami. W przypadku niektórych schorzeń układu pokarmowego konieczne jest całkowite (wagotomia całkowita) lub częściowe (wagotomia selektywna) przecięcie nerwu.

Eksperci z Instytutu Karolinska w Sztokholmie (Szwecja) pod kierownictwem Bojing Liu postanowili sprawdzić, czy istnieje zależność pomiędzy wagotomią a ryzykiem zachorowania na parkinsona. Przeanalizowali dane z kart pacjentów po wagotomii i nie poddanych zabiegowi, prowadzone przez 40 lat. Różnica wysokości ryzyka między obiema grupami była minimalna - na korzyść pacjentów po wagotomii.

Ale porównanie prawdopodobieństwa rozwoju choroby Parkinsona pomiędzy pacjentami po wagotomii całkowitej i selektywnej dało już zauważalne wyniki. Osoby, u których całkowicie przecięto nerw błędny, były o 40% mniej narażone na chorobę Parkinsona niż pacjenci po wagotomii selektywnej.

Czy oznacza to, że zanim zaatakuje mózg, choroba Parkinsona rozwija się w układzie pokarmowym? Czy wszystkim osobom znajdującym się w grupie podwyższonego ryzyka z przyczyn genetycznych lub z powodu prowadzonego trybu życia lekarze powinni zalecać profilaktyczną wagotomię? Mało prawdopodobne. Wyniki badań szwedzkich naukowców to zaledwie jeden aspekt wśród wielu możliwych przyczyn choroby Parkinsona. Niewykluczone jednak, że przybliża nas do odkrycia skutecznej terapii.

Źródło: Neurology. 2017 May 23;88(21):1996-2002. doi: 10.1212/WNL.0000000000003961.

Polecamy

Zobacz także

Czy bakterie zwalczą raka?

Czy bakterie zwalczą raka?

Przyjaciel mojego przyjaciela jest moim przyjacielem – ale czy wróg mojego wroga może okazać się sprzymierzeńcem? Naukowcy uważają, że tak.

Czego jeszcze nie wiesz o mitochondriach?

Czego jeszcze nie wiesz o mitochondriach?

Mitochondria, drobne struktury wewnątrz komórki, nie przestają nas zaskakiwać.

Obniżanie ciśnienia: jak jest naprawdę?

Obniżanie ciśnienia: jak jest naprawdę?

Większość specjalistów jest zdania, że im niżej zbije się wysokie ciśnienie, tym lepiej. Tymczasem istnieją granice, których przekroczenie nie poprawia już sytuacji pacjenta.

Triklosan sprzymierzeńcem bakterii? Uwaga na antybakteryjne mydła!

Triklosan sprzymierzeńcem bakterii? Uwaga na antybakteryjne mydła!

W przypadku walki z bakteriami lepsze może być wrogiem dobrego. Okazuje się, że antybakteryjne składniki mydła i środków czyszczących przyczyniają się do oporności gronkowca złocistego i innych drobnoustrojów.

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Wokół tych drobnych, ale niebezpiecznych pajęczaków narosło wiele mitów. Przyjrzyjmy się zatem bliżej kleszczom i sposobom walki z nimi.

Skrzypienie kolan może być objawem artretyzmu

Skrzypienie kolan może być objawem artretyzmu

Skrzypienie i trzeszczenie kolan może wskazywać na wczesne stadium artretyzmu. Nawet jeśli kolano nie boli.

Raport specjalny

Wszystko o skórze

Wszystko o skórze