Błędny obraz poronienia

Dodano: 2 lipiec 2017

Stres lub ostra kłótnia mogą zakończyć się dla ciężarnej poronieniem? Tak, ale... tylko w filmach!

W 2016 r. w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono ankietę wśród 1000 ochotników, której celem było sprawdzenie wiedzy na temat możliwych przyczyn oraz częstotliwości poronień.

76% ankietowanych uznało, że silny stres może wywołać przedwczesne skurcze, a ponad 64% że do poronienia przyczynia się noszenie ciężkich przedmiotów. Tymczasem brak silnych dowodów na te zależności. Również aktywność seksualna w czasie ciąży lub stosowanie antykoncepcji we wcześniejszym okresie nie zwiększają prawdopodobieństwa poronienia.

Z ankiety wynika również, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak częstym zjawiskiem jest poronienie. Udzielane odpowiedzi wskazywały na to, że 6 na 100 ciąż kończy się przedwcześnie, podczas gdy w rzeczywistości nawet co czwarta ciężarna może poronić. Nawet po wykluczeniu pań, które nie wiedziały, że są przy nadziei, niedoniesieniem kończy się 1 na 6 ciąż.

Źródło: Obstet Gynecol. 2015 Jun;125(6):1313-20. doi: 10.1097/AOG.0000000000000859.

Zobacz też:

Polecamy

Zobacz także

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Koper włoski (fenkuł) to naturalna hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Do tego nie wywołuje działań niepożądanych - w odróżnieniu od standardowo przepisywanych tabletek.

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Wśród wielu substancji istnieje pewna grupa, której obecność w naszych komórkach jest szczególnie istotna. Warunkują one prawidłową aktywność mitochondriom uczestnicząc w produkcji energii niezbędnej do niemal wszystkich procesów zachodzących w organizmie.

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią aż do późnej starości? Pamiętaj o uzupełnieniu diety o kwasy omega-3 oraz witaminy B, C, D i E.

Kto chce pogrążyć homeopatię?

Kto chce pogrążyć homeopatię?

W kolejnym przeglądzie badań stwierdzono, że homeopatia jest nieskuteczna. Ponownie wydaje się jednak, że doszło do naukowej manipulacji. Tym razem tematem zainteresował się nawet rzecznik praw obywatelskich.

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tusz pod skórą może trwale zmienić fizjologię skóry i zaburzyć procesy związanie z poceniem się.

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Stosowanie wybielaczy powiązano z wyższym ryzykiem chorób układu oddechowego u dzieci.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki