Lassi - napój poprawiający trawienie

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health lipiec - sierpień 2017

Kup ten numer
Dodano: 4 sierpień 2017

W Indiach lassi jest cenionym środkiem leczniczym - pomaga utrzymać w dobrej kondycji zarówno żołądek, jak i jelita.

Lassi to napój przygotowany z jogurtu i ziół. Zazwyczaj podawany jest do posiłków lub zaraz po nich. Ważne, aby pić go małymi łykami. Lekarze medycyny ajurwedyjskiej uznają lassi za lekarstwo, ponieważ są w nim obecne żywe kultury bakterii, które wzmacniają system odpornościowy, wpływają na prawidłową przemianę materii i wchłanianie składników pokarmowych1.

Odpowiada to również naszej wiedzy na temat zależności zachodzącej między stanem zdrowia a jakością rozwijającego się w jelitach mikrobiomu. Co ważne, lassi dostarcza organizmowi wapń i witaminy z grupy B, w tym witaminę B12, której niedobory dotyczą zwłaszcza osób na diecie wegetariańskiej. Napój działa również korzystnie w przypadku zaparć.

Jak przygotować lassi?

Do dwóch szklanek wody dodajemy 40 ml gęstego jogurtu naturalnego i całość dokładnie mieszamy lub miksujemy. Następnie dorzucamy przyprawy, które w Indiach wybiera się zgodnie z lokalnymi upodobaniami, ale najczęściej jest to kardamon, wanilia, goździki, cynamon, anyż, gałka muszkatołowa, szafran i imbir. Tak powstaje napój podawany do posiłków.

Gdy lassi jest serwowane między posiłkami, można go wzbogacić sezonowymi owocami (miksujemy je wraz z napojem). Nie dodajemy jednak kostek lodu, ponieważ zimno przeszkadza agni - ogniowi, który jest odpowiedzialny za trawienie. Lassi urozmaica się czasem syropem z goździków: 30 dag płatków goździków i 10 goździków (przyprawy) wrzucamy do małego żaroodpornego naczynia i zalewamy 3 szklankami wody. Umieszczamy naczynie w większym garnku z wodą i gotujemy ok. 5 godz. Następnie starannie odcedzamy płatki i goździki. Nie zdejmując garnka z ognia, dodajemy 30 dag cukru trzcinowego. Podgrzewamy całość, dopóki cukier się nie rozpuści.

Polecamy

Zobacz także

Komórki macierzyste wcześniaków uratują nerki

Komórki macierzyste wcześniaków uratują nerki

Mocz dzieci urodzonych przed terminem to potencjalne źródło komórek macierzystych, które lekarze będą mogli wykorzystać w wielu różnych terapiach.

Dzieci, cukier i otyłość

Dzieci, cukier i otyłość

Otyłość dzieci stanowi coraz większy problem. Na szczęście wystarczą niewielkie zmiany, aby przyczynić się do poprawy stanu zdrowia pociechy.

Warto ćwiczyć! Nie taki sport straszny...

Warto ćwiczyć! Nie taki sport straszny...

Wiesz, że powinieneś prowadzić bardziej aktywny tryb życia, ale brakuje Ci motywacji? Przedstawiamy wyniki badań, które udowadniają, że niewiele potrzeba, aby poprawić fizyczną i psychiczną kondycję organizmu.

Paracetamol czy placebo?

Paracetamol czy placebo?

Acetaminofen (paracetamol) to standardowo stosowany lek w terapii bólu pleców i kolan oraz stanów zapalnych stawu biodrowego. Metaanaliza wykazała jednak, że wcale nie jest on skuteczniejszy niż placebo.

Marsz dobrze wpływa na mózg

Marsz dobrze wpływa na mózg

Kolejne doniesienie na temat korzyści wynikających z uprawiania marszu: nacisk stóp na twardą powierzchnię podbija krew i poprawia krążenie w mózgu.

Mniej

Mniej "prezentów" od koncernów farmaceutycznych?

Co drugi lekarz złożył oświadczenie, że przyjmuje "prezenty" od producentów leków.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki