Żel z kurkuminą na oparzenia

Dodano: 10 lipiec 2017

Aplikowany bezpośrednio na oparzony obszar żel z kurkuminą łagodzi ból i stan zapalny, przyspiesza gojenie rany i jej bliznowacenie.

Żel z kurkuminą to skuteczny sposób łagodzenia oparzeń skóry, twierdzą eksperci z David Geffen School of Medicine przy Uniwersytecie Kalifornijskim (USA).

Przeprowadzane dotąd badania nad skutecznością kurkuminy w leczeniu ran nie dały jednoznacznych wyników. Wynikało to ze stosowania przez naukowców kapsułek z kurkuminą, która w tej postaci może nie trafiać w wybrane miejsce. Dopiero żel z kurkuminą, która wykazuje silne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne, stosowany bezpośrednio na ranę, okazał się skuteczny.

Dr Magdalene Heng, która kierowała badaniami, sama stosuje żel z kurkuminą w swojej praktyce dermatologicznej od 25 lat. Jej zdaniem łagodzi on nie tylko objawy oparzeń, ale też świetnie się spisuje w przypadku innych problemów skórnych.

Kurkumina to substancja czynna występująca w korzeniu kurkumy, popularnej na Dalekim Wschodzie przyprawy odpowiedzialnej za żółty kolor curry.

Źródło: BioDiscovery, 2017; 20: e11207

Zobacz też:

Polecamy

Zobacz także

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Koper włoski (fenkuł) to naturalna hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Do tego nie wywołuje działań niepożądanych - w odróżnieniu od standardowo przepisywanych tabletek.

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Wśród wielu substancji istnieje pewna grupa, której obecność w naszych komórkach jest szczególnie istotna. Warunkują one prawidłową aktywność mitochondriom uczestnicząc w produkcji energii niezbędnej do niemal wszystkich procesów zachodzących w organizmie.

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią aż do późnej starości? Pamiętaj o uzupełnieniu diety o kwasy omega-3 oraz witaminy B, C, D i E.

Kto chce pogrążyć homeopatię?

Kto chce pogrążyć homeopatię?

W kolejnym przeglądzie badań stwierdzono, że homeopatia jest nieskuteczna. Ponownie wydaje się jednak, że doszło do naukowej manipulacji. Tym razem tematem zainteresował się nawet rzecznik praw obywatelskich.

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tusz pod skórą może trwale zmienić fizjologię skóry i zaburzyć procesy związanie z poceniem się.

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Stosowanie wybielaczy powiązano z wyższym ryzykiem chorób układu oddechowego u dzieci.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki