Leki na nadkwasotę zwiększają ryzyko infekcji

Dodano: 12 lipiec 2017

Dostępne bez recepty (OTC) leki na nadkwasotę i refluks zwiększają ryzyko infekcji bakteriami Clostridium difficile. Skutki zakażenia mogą być różne: od biegunki po zapalenie jelita.

Blokery receptora H2 oraz inhibitory pompy protonowej, zdaniem badaczy z Mayo Clinic, "znacząco" zwiększają ryzyko zakażenia bakteriami Clostridium difficile w przypadku osób, które przechodziły już taką infekcję.

Eksperci odkryli tę zależność po przeanalizowaniu wyników 16 badań obejmujących łącznie 7 703 pacjentów zakażonych C. difficile. 1 525 z nich przeszło jeszcze co najmniej raz infekcję.

Naukowcy obliczyli, że ryzyko powtórnej infekcji w przypadku stosowania leków na nadkwasotę wzrasta o 22%. Ich zdaniem osoby, które cierpiały z powodu zakażenia C. difficile powinny w razie problemów żołądkowych szukać innych rozwiązań niż leki zawierające blokery receptora H2 lub inhibitory pompy protonowej.

Infekcja bakteriami C. difficile może prowadzić do wielu chorób jelit, w tym chorób przewlekłych.

Źródło: JAMA Intern Med, 2017; doi: 10.1001/jamainternmed.2017.0212

Zobacz też:

Polecamy

Zobacz także

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Koper włoski (fenkuł) to naturalna hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Do tego nie wywołuje działań niepożądanych - w odróżnieniu od standardowo przepisywanych tabletek.

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Wśród wielu substancji istnieje pewna grupa, której obecność w naszych komórkach jest szczególnie istotna. Warunkują one prawidłową aktywność mitochondriom uczestnicząc w produkcji energii niezbędnej do niemal wszystkich procesów zachodzących w organizmie.

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią aż do późnej starości? Pamiętaj o uzupełnieniu diety o kwasy omega-3 oraz witaminy B, C, D i E.

Kto chce pogrążyć homeopatię?

Kto chce pogrążyć homeopatię?

W kolejnym przeglądzie badań stwierdzono, że homeopatia jest nieskuteczna. Ponownie wydaje się jednak, że doszło do naukowej manipulacji. Tym razem tematem zainteresował się nawet rzecznik praw obywatelskich.

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tusz pod skórą może trwale zmienić fizjologię skóry i zaburzyć procesy związanie z poceniem się.

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Stosowanie wybielaczy powiązano z wyższym ryzykiem chorób układu oddechowego u dzieci.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki