Witaminy osłabiają superbakterie

Dodano: 13 lipiec 2017

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach zwiększają efektywność antybiotyków skierowanych przeciw superbakteriom.

Wszystko zaczęło się od leczenia chorych na mukowiscydozę - chorobę, która atakuje układ oddechowy i pokarmowy. Okazuje się, że suplementacja może być skuteczna również w przypadku antybiotykoopornych bakterii.

Międzynarodowy zespół badaczy z Wielkiej brytanii, Kanady, Egiptu i Hiszpanii odkrył, że witaminy rozpuszczalne w tłuszczach - jak witamina E - czynią antybiotykooporne bakterie (np. Burkholderia cenocepacia) podatnymi na terapię.

Lipokaliny, czyli białka bakteryjne, blokują antybiotyki poprzez wiązanie się z nimi. Jeśli jednak w terapię zostaną włączone witaminy, liopkaliny mogą się z nimi "zakleszczać", a wtedy antybiotyki uderzą już w bakterie bez przeszkód.

- Bakterie nie tylko wykazują oporność na antybiotyki, ale mogą też "przechwycać" je, zanim leki wejdą w interakcję - mówi prof. Miguel Valvano, który kierował badaniami. - Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach potrafią wciągnąć lipokaliny jak gąbka i w ten sposób zapobiegać ich wiązaniu z antybiotykami. To zwiększa szanse na skuteczną terapię.

Źródło: mBio, 2017; 8: e00225-17

Zobacz też:

Polecamy

Zobacz także

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Koper włoski (fenkuł) to naturalna hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Do tego nie wywołuje działań niepożądanych - w odróżnieniu od standardowo przepisywanych tabletek.

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Wśród wielu substancji istnieje pewna grupa, której obecność w naszych komórkach jest szczególnie istotna. Warunkują one prawidłową aktywność mitochondriom uczestnicząc w produkcji energii niezbędnej do niemal wszystkich procesów zachodzących w organizmie.

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią aż do późnej starości? Pamiętaj o uzupełnieniu diety o kwasy omega-3 oraz witaminy B, C, D i E.

Kto chce pogrążyć homeopatię?

Kto chce pogrążyć homeopatię?

W kolejnym przeglądzie badań stwierdzono, że homeopatia jest nieskuteczna. Ponownie wydaje się jednak, że doszło do naukowej manipulacji. Tym razem tematem zainteresował się nawet rzecznik praw obywatelskich.

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tusz pod skórą może trwale zmienić fizjologię skóry i zaburzyć procesy związanie z poceniem się.

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Stosowanie wybielaczy powiązano z wyższym ryzykiem chorób układu oddechowego u dzieci.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki