Kto najchętniej kupuje w aptece Internetowej?

Dodano: 12 lipiec 2017

Gdy na początku ubiegłej dekady e-commerce w Polsce dopiero raczkował, większość osób obawiała się zakupów przez internet. Od tego czasu wiele się zmieniło, zarówno pod względem oferty sklepów internetowych, jak i zabezpieczeń, jakie chronią ich klientów. Efekt? Większość z nas przynajmniej raz - a często znacznie więcej razy - miała już okazję kupować coś przez sieć i nie wyobraża sobie świata bez takiej możliwości.

E-commerce wrósł na stałe w społeczeństwo

Gdy pod koniec roku 2013 redakcja Interaktywnie.com dokonała badań preferencji zakupowych wśród mieszkańców Polski, okazało się, że ponad połowa ankietowanych robi zakupy w sklepach online przynajmniej raz w miesiącu, zaś kilkanaście procent średnio raz w tygodniu.

To całkiem sporo, jednak trudno się temu trendowi dziwić. E-sklepy przyciągają do siebie na wiele sposobów i wbrew pozorom niższa cena, mimo że istotna, nie jest jedynym z nich. Większość e-klientów ceni sobie wygodę (wszystko można obejrzeć i porównać poprzez przeglądarkę) i sam fakt większego wyboru, niż w przypadku sklepów stacjonarnych.

Apteki internetowe - przypadek szczególny rynku e-commerce

Szczególną kategorią w tej dziedzinie są apteki internetowe. Co prawda w ich przypadku konsumenci przekonują się wolniej, niż to ma miejsce nawet w przypadku internetowych sklepów obuwniczych (gdzie bariera wejścia jest mocniejsza, niż w większości innych branż), ale mimo to zadomowiły się one na polskim rynku na tyle, by można było mówić o stabilnym wzroście ich znaczenia.

Mimo oporów, apteki internetowe potrafią przekonać do siebie klientów nie tylko ceną i dużym wyborem. Przede wszystkim znika w tym przypadku problem z częstą w tradycyjnych aptekach sytuacją, gdy określony lek trzeba sprowadzić z hurtowni - co dla klienta oznacza konieczność ponownego odwiedzenia placówki i odczekania w kolejce.

Co więcej, w przypadku niektórych suplementów i leków (w przypadku aptek internetowych mowa oczywiście o lekach OTC, a więc dostępnych bez recepty) dochodzi jeszcze jeden czynnik - dyskrecja. A ten czynnik wielu klientów naprawdę potrafi docenić.

Kto korzysta z aptek internetowych?

Jedna z aptek internetowych, Iapteka.pl, przeanalizowała profil konsumentów nabywających leki OTC poprzez internet. Z uzyskanych danych jasno można wywnioskować, że większością klientów w tego typu sklepach są kobiety - to niemal 3/4 klienteli e-aptek (dokładnie 74,28%).

Wysoce prawdopodobne, że na ten fakt wpływa to, że w typowym koszyku zakupowym w aptekach internetowych często obok leków i suplementów często znajdują się również dermokosmetyki, czyli kosmetyki o pewnych właściwościach farmakologicznych. Jak łatwo się domyślić tą kategorią produktów zdecydowanie bardziej interesują się właśnie panie, a nie panowie.

Ciekawe są wyniki dotyczące wieku klientów. W przypadku głównej grupy nie ma zaskoczenia – to osoby w wieku od 25 do 34 lat, a więc ludzie młodzi, którzy już dorastali z dostępem do internetu, a jednocześnie są już w wieku, w którym najczęściej żyje się na własny rachunek. Stanowią oni 42,68% wszystkich badanych.

Nieco może jednak dziwić, że na drugim miejscu znalazła się grupa w wieku od 35 do 44 lat (19,08%), wyprzedzając osoby młode (od 18 do 24 lat - 14,68%). Prawdziwą ciekawostką jest natomiast fakt, że seniorzy w wieku 65 i więcej lat stanowią prawie 5 procent klientów apteki (precyzyjniej rzecz ujmując 4,65%). Trudno jednak ocenić, czy wynika to z pokonania bariery technologicznej, czy z wykonywania zamówień dla rodziny przez młodszych krewnych, podających dane odbiorcy. Niewątpliwie jednak dla tej właśnie grupy wiekowej apteki internetowe tworzą okazję do szukania leków OTC w cenach niższych, niż w tradycyjnych placówkach.

Kto najchętniej kupuje w aptece Internetowej?

Źródło: Iapteka

Na zakończenie warto zauważyć jeszcze jedną interesującą informację zawartą w wynikach przytoczonego badania. Okazuje się, że co czwarte zamówienie (26,32%) składane jest za pomocą smartfona. To całkiem sporo, ale świadczy to o poziomie informatyzacji wśród klientów aptek online.

Zobacz też:

Polecamy

Zobacz także

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Koper włoski (fenkuł) to naturalna hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Do tego nie wywołuje działań niepożądanych - w odróżnieniu od standardowo przepisywanych tabletek.

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Wśród wielu substancji istnieje pewna grupa, której obecność w naszych komórkach jest szczególnie istotna. Warunkują one prawidłową aktywność mitochondriom uczestnicząc w produkcji energii niezbędnej do niemal wszystkich procesów zachodzących w organizmie.

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią aż do późnej starości? Pamiętaj o uzupełnieniu diety o kwasy omega-3 oraz witaminy B, C, D i E.

Kto chce pogrążyć homeopatię?

Kto chce pogrążyć homeopatię?

W kolejnym przeglądzie badań stwierdzono, że homeopatia jest nieskuteczna. Ponownie wydaje się jednak, że doszło do naukowej manipulacji. Tym razem tematem zainteresował się nawet rzecznik praw obywatelskich.

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tusz pod skórą może trwale zmienić fizjologię skóry i zaburzyć procesy związanie z poceniem się.

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Stosowanie wybielaczy powiązano z wyższym ryzykiem chorób układu oddechowego u dzieci.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki