Glifosat na cenzurowanym. Całkowity zakaz stosowania "bezpiecznego" pestycydu?

Dodano: 15 lipiec 2017

Ponad 30% pieczywa produkowanego na masową skalę powstaje ze zbóż nawożonych glifosatem - "bezpiecznym" herbicydem, którego powiązano już z rakiem i chorobami wątroby. Powstała inicjatywa mająca na celu całkowity zakaz jego stosowania na terenie Unii Europejskiej.

Europejska Inicjatywa Obywatelska wzywa KE do zakazu stosowania glifosatu, zreformowania procesu dopuszczania do użytku pestycydów oraz wprowadzenia limitów stosowania pestycydów w ogóle, co znacząco osłabi więzi między przemysłem chemicznym a rolnictwem.

Glifosat, aktywny składnik wielu herbicydów, znalazł szerokie zastosowanie w odchwaszczaniu pól uprawnych, parków i zielonej przestrzeni publicznej. Kiedy go dopuszczano do użytku, ciała decyzyjne twierdziły, że nie jest on szkodliwy dla zdrowia.

Ale WHO uznała glifosat za substancję rakotwórczą, a najnowsze badania wykazały, że już kontakt z małymi dawkami może prowadzić do stłuszczenia wątroby. Przeprowadzone przez brytyjski rząd dochodzenie ujawniło obecność glifosatu w ponad 30% próbek chleba produkowanego w sieciowych piekarniach.

Brytyjskie towarzystwo ds. gospodarowania glebą, żywnością i rolnictwem, które wspiera akcję, chce, aby "to niebezpieczne, zbędne i nieuzasadnione stosowanie glifosatu w opryskach roślin, tak samo jak w parkach, terenach przyszkolnych i przestrzeni publicznej natychmiast się skończyło".

Organizacja podkreśla również, że sukces żywności organicznej dowodzi, że rośliny można uprawiać bez stosowania jakichkolwiek pestycydów.

Sami producenci żywności ekologicznej są poruszeni "rażącym zniekształcaniem wyników badań" lobbowanych przez Narodowy Związek Rolników (NFU) i koncerny chemiczne.

Bibliografia

  1. What Doctors Don’t Tell You June 2017
  2. https://act.wemove.eu/campaigns/eci-glyphosate-int

Zobacz też:

Polecamy

Zobacz także

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Koper włoski (fenkuł) to naturalna hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Do tego nie wywołuje działań niepożądanych - w odróżnieniu od standardowo przepisywanych tabletek.

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Wśród wielu substancji istnieje pewna grupa, której obecność w naszych komórkach jest szczególnie istotna. Warunkują one prawidłową aktywność mitochondriom uczestnicząc w produkcji energii niezbędnej do niemal wszystkich procesów zachodzących w organizmie.

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią aż do późnej starości? Pamiętaj o uzupełnieniu diety o kwasy omega-3 oraz witaminy B, C, D i E.

Kto chce pogrążyć homeopatię?

Kto chce pogrążyć homeopatię?

W kolejnym przeglądzie badań stwierdzono, że homeopatia jest nieskuteczna. Ponownie wydaje się jednak, że doszło do naukowej manipulacji. Tym razem tematem zainteresował się nawet rzecznik praw obywatelskich.

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tusz pod skórą może trwale zmienić fizjologię skóry i zaburzyć procesy związanie z poceniem się.

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Stosowanie wybielaczy powiązano z wyższym ryzykiem chorób układu oddechowego u dzieci.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki