Glifosat na cenzurowanym. Całkowity zakaz stosowania "bezpiecznego" pestycydu?

Dodano: 15 lipiec 2017

Ponad 30% pieczywa produkowanego na masową skalę powstaje ze zbóż nawożonych glifosatem - "bezpiecznym" herbicydem, którego powiązano już z rakiem i chorobami wątroby. Powstała inicjatywa mająca na celu całkowity zakaz jego stosowania na terenie Unii Europejskiej.

Europejska Inicjatywa Obywatelska wzywa KE do zakazu stosowania glifosatu, zreformowania procesu dopuszczania do użytku pestycydów oraz wprowadzenia limitów stosowania pestycydów w ogóle, co znacząco osłabi więzi między przemysłem chemicznym a rolnictwem.

Glifosat, aktywny składnik wielu herbicydów, znalazł szerokie zastosowanie w odchwaszczaniu pól uprawnych, parków i zielonej przestrzeni publicznej. Kiedy go dopuszczano do użytku, ciała decyzyjne twierdziły, że nie jest on szkodliwy dla zdrowia.

Ale WHO uznała glifosat za substancję rakotwórczą, a najnowsze badania wykazały, że już kontakt z małymi dawkami może prowadzić do stłuszczenia wątroby. Przeprowadzone przez brytyjski rząd dochodzenie ujawniło obecność glifosatu w ponad 30% próbek chleba produkowanego w sieciowych piekarniach.

Brytyjskie towarzystwo ds. gospodarowania glebą, żywnością i rolnictwem, które wspiera akcję, chce, aby "to niebezpieczne, zbędne i nieuzasadnione stosowanie glifosatu w opryskach roślin, tak samo jak w parkach, terenach przyszkolnych i przestrzeni publicznej natychmiast się skończyło".

Organizacja podkreśla również, że sukces żywności organicznej dowodzi, że rośliny można uprawiać bez stosowania jakichkolwiek pestycydów.

Sami producenci żywności ekologicznej są poruszeni "rażącym zniekształcaniem wyników badań" lobbowanych przez Narodowy Związek Rolników (NFU) i koncerny chemiczne.

Bibliografia

  1. What Doctors Don’t Tell You June 2017
  2. https://act.wemove.eu/campaigns/eci-glyphosate-int

Polecamy

Zobacz także

Czy bakterie zwalczą raka?

Czy bakterie zwalczą raka?

Przyjaciel mojego przyjaciela jest moim przyjacielem – ale czy wróg mojego wroga może okazać się sprzymierzeńcem? Naukowcy uważają, że tak.

Czego jeszcze nie wiesz o mitochondriach?

Czego jeszcze nie wiesz o mitochondriach?

Mitochondria, drobne struktury wewnątrz komórki, nie przestają nas zaskakiwać.

Obniżanie ciśnienia: jak jest naprawdę?

Obniżanie ciśnienia: jak jest naprawdę?

Większość specjalistów jest zdania, że im niżej zbije się wysokie ciśnienie, tym lepiej. Tymczasem istnieją granice, których przekroczenie nie poprawia już sytuacji pacjenta.

Triklosan sprzymierzeńcem bakterii? Uwaga na antybakteryjne mydła!

Triklosan sprzymierzeńcem bakterii? Uwaga na antybakteryjne mydła!

W przypadku walki z bakteriami lepsze może być wrogiem dobrego. Okazuje się, że antybakteryjne składniki mydła i środków czyszczących przyczyniają się do oporności gronkowca złocistego i innych drobnoustrojów.

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Wokół tych drobnych, ale niebezpiecznych pajęczaków narosło wiele mitów. Przyjrzyjmy się zatem bliżej kleszczom i sposobom walki z nimi.

Skrzypienie kolan może być objawem artretyzmu

Skrzypienie kolan może być objawem artretyzmu

Skrzypienie i trzeszczenie kolan może wskazywać na wczesne stadium artretyzmu. Nawet jeśli kolano nie boli.

Raport specjalny

Wszystko o skórze

Wszystko o skórze