Skrzypienie kolan może być objawem artretyzmu

Dodano: 16 lipiec 2017

Skrzypienie i trzeszczenie kolan może wskazywać na wczesne stadium artretyzmu. Nawet jeśli kolano nie boli.

Miliony pacjentów po czterdziestce doświadczają skrzypienia kolan. Naukowcy i lekarze latami nie mogli dojść do porozumienia, czy jest ono powiązane z artretyzmem, czy też stanowi niegroźny, ale uciążliwy objaw starzenia się. Również wyniki przeprowadzanych wcześniej badań nie dawały jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Być może przyczyną sprzecznych rezultatów była przyjęta metoda: kolana ochotników badano podczas studiów jedynie raz, ignorując fakt, że artretyzm rozwija się latami.

Dlatego też na potrzeby najnowszego badania zorganizowano grupę 3 495 ochotników i poświecono kilka lat, aby poznać możliwe przyczyny skrzypienia kolan. Naukowcy zebrali od uczestników dane dotyczące ich wieku, BMI i innych czynników sprzyjających artretyzmowi. Przez 4 lata raz do roku ochotnicy zgłaszali się na RTG kolan i wypełniali kwestionariusze dotyczące bólu stawów i skrzypienia kolan.

W pierwszej fazie badania wykluczono osoby całkowicie zdrowe, których ankiety i zdjęcia rentgenowskie potwierdzały dobrą kondycję stawów. Następnie do drugiego etapu dopuszczono jedynie ochotników, którzy albo doświadczali problemów ze stawami, ale ich RTG było poprawne, albo też nie odczuwali żadnych symptomów choroby, mimo negatywnych wyników badań rentgenowskich. Po 4 latach ogłoszono wyniki eksperymentu.

U 18% badanych doszło do pogorszenia objawów i rozwinięcia się artretyzmu. Wśród nich 65%  stanowiły osoby, które już na początku studiów zgłaszały skrzypienie w stawach.

Autorzy badania podkreślają jednocześnie, że nie zawsze skrzypienie kolan musi świadczyć o chorobie. Zwracają jednak uwagę, że dźwięki powinny wzbudzić naszą czujność i zmusić do poszukania ich przyczyny.

Bibliografia

  1. International New York Times, May 12, 2017
  2. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/acr.23246/abstract;jsessionid=51B1B88B983B5D95EFDB4A8798494A78.f02t04

Zobacz też:

Polecamy

Zobacz także

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Koper włoski (fenkuł) to naturalna hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Do tego nie wywołuje działań niepożądanych - w odróżnieniu od standardowo przepisywanych tabletek.

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Wśród wielu substancji istnieje pewna grupa, której obecność w naszych komórkach jest szczególnie istotna. Warunkują one prawidłową aktywność mitochondriom uczestnicząc w produkcji energii niezbędnej do niemal wszystkich procesów zachodzących w organizmie.

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią aż do późnej starości? Pamiętaj o uzupełnieniu diety o kwasy omega-3 oraz witaminy B, C, D i E.

Kto chce pogrążyć homeopatię?

Kto chce pogrążyć homeopatię?

W kolejnym przeglądzie badań stwierdzono, że homeopatia jest nieskuteczna. Ponownie wydaje się jednak, że doszło do naukowej manipulacji. Tym razem tematem zainteresował się nawet rzecznik praw obywatelskich.

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tusz pod skórą może trwale zmienić fizjologię skóry i zaburzyć procesy związanie z poceniem się.

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Stosowanie wybielaczy powiązano z wyższym ryzykiem chorób układu oddechowego u dzieci.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki