Skrzypienie kolan może być objawem artretyzmu

Dodano: 16 lipiec 2017

Skrzypienie i trzeszczenie kolan może wskazywać na wczesne stadium artretyzmu. Nawet jeśli kolano nie boli.

Miliony pacjentów po czterdziestce doświadczają skrzypienia kolan. Naukowcy i lekarze latami nie mogli dojść do porozumienia, czy jest ono powiązane z artretyzmem, czy też stanowi niegroźny, ale uciążliwy objaw starzenia się. Również wyniki przeprowadzanych wcześniej badań nie dawały jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Być może przyczyną sprzecznych rezultatów była przyjęta metoda: kolana ochotników badano podczas studiów jedynie raz, ignorując fakt, że artretyzm rozwija się latami.

Dlatego też na potrzeby najnowszego badania zorganizowano grupę 3 495 ochotników i poświecono kilka lat, aby poznać możliwe przyczyny skrzypienia kolan. Naukowcy zebrali od uczestników dane dotyczące ich wieku, BMI i innych czynników sprzyjających artretyzmowi. Przez 4 lata raz do roku ochotnicy zgłaszali się na RTG kolan i wypełniali kwestionariusze dotyczące bólu stawów i skrzypienia kolan.

W pierwszej fazie badania wykluczono osoby całkowicie zdrowe, których ankiety i zdjęcia rentgenowskie potwierdzały dobrą kondycję stawów. Następnie do drugiego etapu dopuszczono jedynie ochotników, którzy albo doświadczali problemów ze stawami, ale ich RTG było poprawne, albo też nie odczuwali żadnych symptomów choroby, mimo negatywnych wyników badań rentgenowskich. Po 4 latach ogłoszono wyniki eksperymentu.

U 18% badanych doszło do pogorszenia objawów i rozwinięcia się artretyzmu. Wśród nich 65%  stanowiły osoby, które już na początku studiów zgłaszały skrzypienie w stawach.

Autorzy badania podkreślają jednocześnie, że nie zawsze skrzypienie kolan musi świadczyć o chorobie. Zwracają jednak uwagę, że dźwięki powinny wzbudzić naszą czujność i zmusić do poszukania ich przyczyny.

Bibliografia

  1. International New York Times, May 12, 2017
  2. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/acr.23246/abstract;jsessionid=51B1B88B983B5D95EFDB4A8798494A78.f02t04

Polecamy

Zobacz także

Czy bakterie zwalczą raka?

Czy bakterie zwalczą raka?

Przyjaciel mojego przyjaciela jest moim przyjacielem – ale czy wróg mojego wroga może okazać się sprzymierzeńcem? Naukowcy uważają, że tak.

Czego jeszcze nie wiesz o mitochondriach?

Czego jeszcze nie wiesz o mitochondriach?

Mitochondria, drobne struktury wewnątrz komórki, nie przestają nas zaskakiwać.

Obniżanie ciśnienia: jak jest naprawdę?

Obniżanie ciśnienia: jak jest naprawdę?

Większość specjalistów jest zdania, że im niżej zbije się wysokie ciśnienie, tym lepiej. Tymczasem istnieją granice, których przekroczenie nie poprawia już sytuacji pacjenta.

Triklosan sprzymierzeńcem bakterii? Uwaga na antybakteryjne mydła!

Triklosan sprzymierzeńcem bakterii? Uwaga na antybakteryjne mydła!

W przypadku walki z bakteriami lepsze może być wrogiem dobrego. Okazuje się, że antybakteryjne składniki mydła i środków czyszczących przyczyniają się do oporności gronkowca złocistego i innych drobnoustrojów.

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Wokół tych drobnych, ale niebezpiecznych pajęczaków narosło wiele mitów. Przyjrzyjmy się zatem bliżej kleszczom i sposobom walki z nimi.

Glifosat na cenzurowanym. Całkowity zakaz stosowania

Glifosat na cenzurowanym. Całkowity zakaz stosowania "bezpiecznego" pestycydu?

Ponad 30% pieczywa produkowanego na masową skalę powstaje ze zbóż nawożonych glifosatem - "bezpiecznym" herbicydem, którego powiązano już z rakiem i chorobami wątroby. Powstała inicjatywa mająca na celu całkowity zakaz jego stosowania na terenie Unii Europejskiej.

Raport specjalny

Wszystko o skórze

Wszystko o skórze