Obniżanie ciśnienia: jak jest naprawdę?

Dodano: 21 lipiec 2017

Większość specjalistów jest zdania, że im niżej zbije się wysokie ciśnienie, tym lepiej. Tymczasem istnieją granice, których przekroczenie nie poprawia już sytuacji pacjenta.

Incydenty sercowo-naczyniowe zdarzają się częściej wśród pacjentów, których ciśnienie skurczowe przekracza 140 mmHg, zwłaszcza powyżej 160 mmHg. Zaleca się więc, aby maksymalne ciśnienie skurczowe nie przekraczało 140 mmHg.

Ale zakończone niedawno trwające 22 lata badanie wykazało, że poniżej pewnej wartości ryzyko zachorowania już się nie zmniejsza. Okazuje się, że pacjenci z ciśnieniem poniżej 140 mmHg i poniżej 120 mmHg wykazują takie samo prawdopodobieństwo zapadnięcia na choroby układu krążenia.

Mimo to zdaniem autora badania, dra Carlosa Rodrigueza, pacjenci, u których już rozwinęła się choroba serca oraz diabetycy powinni utrzymywać ciśnienie skurczowe poniżej 120 mmHg.

Badanie przeprowadzono na grupie 4 480 ochotników. Specjaliści wzięli pod uwagę ich ich wiek, płeć, nałogi, stosowanie leków na nadciśnienie, poziom cholesterolu i inne czynniki.

Źródło: http://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/1881014

Polecamy

Zobacz także

Komórki macierzyste wcześniaków uratują nerki

Komórki macierzyste wcześniaków uratują nerki

Mocz dzieci urodzonych przed terminem to potencjalne źródło komórek macierzystych, które lekarze będą mogli wykorzystać w wielu różnych terapiach.

Dzieci, cukier i otyłość

Dzieci, cukier i otyłość

Otyłość dzieci stanowi coraz większy problem. Na szczęście wystarczą niewielkie zmiany, aby przyczynić się do poprawy stanu zdrowia pociechy.

Warto ćwiczyć! Nie taki sport straszny...

Warto ćwiczyć! Nie taki sport straszny...

Wiesz, że powinieneś prowadzić bardziej aktywny tryb życia, ale brakuje Ci motywacji? Przedstawiamy wyniki badań, które udowadniają, że niewiele potrzeba, aby poprawić fizyczną i psychiczną kondycję organizmu.

Paracetamol czy placebo?

Paracetamol czy placebo?

Acetaminofen (paracetamol) to standardowo stosowany lek w terapii bólu pleców i kolan oraz stanów zapalnych stawu biodrowego. Metaanaliza wykazała jednak, że wcale nie jest on skuteczniejszy niż placebo.

Marsz dobrze wpływa na mózg

Marsz dobrze wpływa na mózg

Kolejne doniesienie na temat korzyści wynikających z uprawiania marszu: nacisk stóp na twardą powierzchnię podbija krew i poprawia krążenie w mózgu.

Mniej

Mniej "prezentów" od koncernów farmaceutycznych?

Co drugi lekarz złożył oświadczenie, że przyjmuje "prezenty" od producentów leków.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki