Od pestycydów do problemów z nauką

Dodano: 4 sierpień 2017

Popularne pestycydy rozpylane w parkach i ogrodach oddziałują na dzieci i ich zdolność do nauki. Ich wpływ jest krótkotrwały, ale silny i obejmuje problemy z koncentracją, koordynacją oko-ręka i zachowaniem.

Chociaż negatywny wpływ pestycydów na mózg dziecka określa się jako krótkotrwały, utrzymuje się on ok. 3 miesięcy. Ponieważ nikt nie podejrzewa, że przyczyną złego zachowania dziecka i jego problemów w nauce mogą być środki owadobójcze, małemu pacjentowi przepisuje się leki stosowane w terapii ADHD.

A nawet jeśli ktoś chciałby powiązać pestycydy z problemami szkolnymi, to ich stężenie w otoczeniu zwykle utrzymuje się na względnie tym samym poziomie, co nie wzbudza niepokoju środowisk medycznych.

Jednak raz do roku w Ekwadorze poziom pestycydów w powietrzu osiąga taki pułap, że naukowcy postanowili wykorzystać to w celu zbadania zależności między środkami owadobójczymi i stanem zdrowia dzieci. Ekwador jest trzecim na świecie producentem kwiatów ciętych - dostarcza je między innymi na przypadający w Stanach Zjednoczonych w połowie maja dzień Matki. W tym okresie na uprawach stosuje się zdecydowanie więcej pestycydów.

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (Stany Zjednoczone) monitorowali zmiany neurologiczne w mózgu 308 ekwadorskich dzieci w wieku 4-9 lat przed i po okresie wzmożonego stosowania pestycydów.

Kiedy rozpoczęto opryski, u badanych dzieci nastąpił spadek koncentracji, samokontroli, koordynacji wzrokowo-manualnej i możliwości wzrokowego kontaktu ze światem. Taki stan rzeczy utrzymywał się jeszcze 100 dni po zaprzestaniu oprysków.

Z punktu widzenia dzieci i ich rodziców badanie to ukazało bardzo ważny problem: oprysków dokonuje się w maju, w czasie gdy uczniowie przygotowują się do sprawdzianów kończących rok szkolny i mają ostatnią szansę na poprawę ocen.

Źródło: Neurotoxicology, 2017; 60: 125-33

Polecamy

Zobacz także

Komórki macierzyste wcześniaków uratują nerki

Komórki macierzyste wcześniaków uratują nerki

Mocz dzieci urodzonych przed terminem to potencjalne źródło komórek macierzystych, które lekarze będą mogli wykorzystać w wielu różnych terapiach.

Dzieci, cukier i otyłość

Dzieci, cukier i otyłość

Otyłość dzieci stanowi coraz większy problem. Na szczęście wystarczą niewielkie zmiany, aby przyczynić się do poprawy stanu zdrowia pociechy.

Warto ćwiczyć! Nie taki sport straszny...

Warto ćwiczyć! Nie taki sport straszny...

Wiesz, że powinieneś prowadzić bardziej aktywny tryb życia, ale brakuje Ci motywacji? Przedstawiamy wyniki badań, które udowadniają, że niewiele potrzeba, aby poprawić fizyczną i psychiczną kondycję organizmu.

Paracetamol czy placebo?

Paracetamol czy placebo?

Acetaminofen (paracetamol) to standardowo stosowany lek w terapii bólu pleców i kolan oraz stanów zapalnych stawu biodrowego. Metaanaliza wykazała jednak, że wcale nie jest on skuteczniejszy niż placebo.

Marsz dobrze wpływa na mózg

Marsz dobrze wpływa na mózg

Kolejne doniesienie na temat korzyści wynikających z uprawiania marszu: nacisk stóp na twardą powierzchnię podbija krew i poprawia krążenie w mózgu.

Mniej

Mniej "prezentów" od koncernów farmaceutycznych?

Co drugi lekarz złożył oświadczenie, że przyjmuje "prezenty" od producentów leków.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki