Od pestycydów do problemów z nauką

Dodano: 4 sierpień 2017

Popularne pestycydy rozpylane w parkach i ogrodach oddziałują na dzieci i ich zdolność do nauki. Ich wpływ jest krótkotrwały, ale silny i obejmuje problemy z koncentracją, koordynacją oko-ręka i zachowaniem.

Chociaż negatywny wpływ pestycydów na mózg dziecka określa się jako krótkotrwały, utrzymuje się on ok. 3 miesięcy. Ponieważ nikt nie podejrzewa, że przyczyną złego zachowania dziecka i jego problemów w nauce mogą być środki owadobójcze, małemu pacjentowi przepisuje się leki stosowane w terapii ADHD.

A nawet jeśli ktoś chciałby powiązać pestycydy z problemami szkolnymi, to ich stężenie w otoczeniu zwykle utrzymuje się na względnie tym samym poziomie, co nie wzbudza niepokoju środowisk medycznych.

Jednak raz do roku w Ekwadorze poziom pestycydów w powietrzu osiąga taki pułap, że naukowcy postanowili wykorzystać to w celu zbadania zależności między środkami owadobójczymi i stanem zdrowia dzieci. Ekwador jest trzecim na świecie producentem kwiatów ciętych - dostarcza je między innymi na przypadający w Stanach Zjednoczonych w połowie maja dzień Matki. W tym okresie na uprawach stosuje się zdecydowanie więcej pestycydów.

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (Stany Zjednoczone) monitorowali zmiany neurologiczne w mózgu 308 ekwadorskich dzieci w wieku 4-9 lat przed i po okresie wzmożonego stosowania pestycydów.

Kiedy rozpoczęto opryski, u badanych dzieci nastąpił spadek koncentracji, samokontroli, koordynacji wzrokowo-manualnej i możliwości wzrokowego kontaktu ze światem. Taki stan rzeczy utrzymywał się jeszcze 100 dni po zaprzestaniu oprysków.

Z punktu widzenia dzieci i ich rodziców badanie to ukazało bardzo ważny problem: oprysków dokonuje się w maju, w czasie gdy uczniowie przygotowują się do sprawdzianów kończących rok szkolny i mają ostatnią szansę na poprawę ocen.

Źródło: Neurotoxicology, 2017; 60: 125-33

Zobacz też:

Zobacz także

Neuroborelioza - zioła, suplementacja i dieta

Neuroborelioza - zioła, suplementacja i dieta

Po powrocie ze spaceru znalazłeś na sobie kleszcza? W wyniku jego ugryzienia może rozwinąć się groźna neuroborelioza.

Zadbaj o organizm jesienią. 4 kroki do zdrowych stawów

Zadbaj o organizm jesienią. 4 kroki do zdrowych stawów

Jesienią dolegliwości stawów nasilają się. Na szczęście wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby móc cieszyć się ruchem bez bólu również w chłodniejsze dni.

Najlepsza inwestycja w zdrowie Twojego dziecka

Najlepsza inwestycja w zdrowie Twojego dziecka

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" - trudno jest się z tym nie zgodzić.

Czy lepsze samopoczucie po operacji to efekt placebo?

Czy lepsze samopoczucie po operacji to efekt placebo?

Wyniki kilku badań udowadniają, że pacjenci czują się lepiej po operacji - nawet jeśli tak naprawdę nie miała ona miejsca.

Uchroń wyrostek robaczkowy przed wycięciem

Uchroń wyrostek robaczkowy przed wycięciem

Wyrostek robaczkowy jest ważniejszy, niż myślisz. Dlatego nawet gdy choruje, warto walczyć o jego zachowanie - tym bardziej, że istnieje terapia oszczędzająca...

Badania na poaborcyjnych tkankach płodowych

Badania na poaborcyjnych tkankach płodowych

Naukowcy zrobią wiele, by pozyskać komórki macierzyste niezbędne w badaniach nad różnymi chorobami.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki