Dzieci, cukier i otyłość

Dodano: 13 sierpień 2017

Otyłość dzieci stanowi coraz większy problem. Na szczęście wystarczą niewielkie zmiany, aby przyczynić się do poprawy stanu zdrowia pociechy.

Ograniczenie cukru w diecie otyłych dzieci przynosi wymierne korzyści dla serca - i to już po 9 dniach!

Takie wyniki badań ogłosili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (kampus w San Franciso) i Touro University California po przestudiowaniu wpływu diety na stan zdrowia 37 dzieci w wieku 9-18 lat. Wszyscy uczestnicy badania byli otyli, co zwiększało u nich ryzyko chorób serca i cukrzycy typu 2.

Dzieciom podawano w posiłkach tyle samo tłuszczów, białka, węglowodanów i kalorii, ile spożywały zwykle w domu, z tym, że produkty bogate w cukier, takie jak ciasto i słodkie jogurty, zamieniono na pizze i bułki. Ta drobna zmiana wystarczyła, aby podaż cukru w diecie dzieci spadła z 28% do 10% całego dziennego przyjęcia kalorii. Zmniejszyły się również proporcje dotyczące fruktozy (z 12% na 4%).

Po 9 dniach eksperci odnotowali u dzieci spadek poziomu trójglicerydów (o 33%) i obniżenie powiązanego z nimi białka apoC-III (o 49%). Ponadto nastąpiła redukcja tzw. złego cholesterolu, czyli LDL.

- Kalorie z cukru nie zachowują się tak jak inne kalorie - twierdzi dr Robert Lustig, który uczestniczył w badaniach. - Udało nam się osiągnąć olbrzymią poprawę czynników ryzyka chorób serca bez wprowadzania znaczących zmian w podaży węglowodanów, tłuszczów, czy białka1,2.

Bibliografia

  1. Atherosclerosis. 2016 Oct;253:171-177. doi: 10.1016/j.atherosclerosis.2016.06.048
  2. New York Times, July, 27, 2016
  3. http://www.jpeds.com/article/S0022-3476(16)30361-4/abstract

Również to, o której godzinie dziecko idzie spać, ma znaczenie dla jego zdrowia. Zarządzenie snu około godziny 20.00 sprawia, że przedszkolak jest mniej narażony na problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi niż jego aktywny jeszcze po godzinie 21.00 rówieśnik.

Badanie w ramach wieloletnich Studiów nad Opieką nad Dziećmi i Rozwojem Młodzieży zleconych przez amerykański NIH (rządowa organizacja ds. zdrowia publicznego) przeprowadzono na grupie ok. 1 000 dzieci urodzonych w 1991 r. kiedy uczestnicy mieli 4 lata, eksperci odnotowali ich zwyczaje związane z trybem dnia i nocy. Następnie ten sam zespół przeprowadził bilans dzieci, kiedy ukończyły 15 lat.

Problem otyłości dotyczył:

  • 10% nastolatków, którzy w wieku przedszkolnym chodzili spać o godz. 20.00
  • 16% uczestników, którzy jako przedszkolaki chodzili spać między godz. 20.00 a 21.00
  • 23% nastolatków, którzy w wieku 4 lat byli aktywni jeszcze po godzinie 21.003

Badanie udowadnia, że pora, której dziecko idzie spać, ma wpływ na jego metabolizm. Na szczęście nawyki dotyczące godzin aktywności i odpoczynku można korygować, zapobiegając tym samym otyłości dziecka.

Zobacz też:

Polecamy

Zobacz także

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Koper włoski (fenkuł) to naturalna hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Do tego nie wywołuje działań niepożądanych - w odróżnieniu od standardowo przepisywanych tabletek.

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Wśród wielu substancji istnieje pewna grupa, której obecność w naszych komórkach jest szczególnie istotna. Warunkują one prawidłową aktywność mitochondriom uczestnicząc w produkcji energii niezbędnej do niemal wszystkich procesów zachodzących w organizmie.

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią aż do późnej starości? Pamiętaj o uzupełnieniu diety o kwasy omega-3 oraz witaminy B, C, D i E.

Kto chce pogrążyć homeopatię?

Kto chce pogrążyć homeopatię?

W kolejnym przeglądzie badań stwierdzono, że homeopatia jest nieskuteczna. Ponownie wydaje się jednak, że doszło do naukowej manipulacji. Tym razem tematem zainteresował się nawet rzecznik praw obywatelskich.

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tusz pod skórą może trwale zmienić fizjologię skóry i zaburzyć procesy związanie z poceniem się.

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Stosowanie wybielaczy powiązano z wyższym ryzykiem chorób układu oddechowego u dzieci.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki