Komórki macierzyste wcześniaków uratują nerki

Dodano: 14 sierpień 2017

Mocz dzieci urodzonych przed terminem to potencjalne źródło komórek macierzystych, które lekarze będą mogli wykorzystać w wielu różnych terapiach.

Komórki macierzyste, które znajdują się w organizmie każdego człowieka, dzięki zdolności różnicowania się uczestniczą w wielu procesach, m.in. powstawaniu krwi. Najwięcej ich występuje w płodach - dzieląc się i przekształcając dają początek tkankom i organom. Dlatego też komórki macierzyste embrionów są bardzo pożądane w terapii różnych schorzeń. Jednocześnie trudno pobrać je bez uszkadzania płodu.

Rozwiązaniem może okazać się pozyskiwanie komórek macierzystych z moczu wcześniaków. Takie noworodki wciąż mają ich więcej niż dzieci urodzone w terminie (nerki wykształcają się aż do momentu terminowych narodzin), a sposób pobrania materiału nie stanowi żadnego zagrożenia dla dawcy.

Bibliografia

  1. J Am Soc Nephrol. 2016 Sep;27(9):2762-70. doi: 10.1681/ASN.2015060664
  2. https://nieuws.kuleuven.be/en/content/2016/urine-of-premature-babies-may-help-treat-kidney-disease
  3. Jessia Hamzelou, Urine from premature babies peps up kidneys, New Scientist, 12 March 2016
  4. JASN March 3, 2016, doi: 10.1681/ASN.2015060664 (http://jasn.asnjournals.org/content/early/2016/03/03/ASN.2015060664.abstract)

Zespół Eleny Levtchenko z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (Belgia) osiągnął już pierwszy sukces na tym polu. Eksperci pobrali mocz od dzieci urodzonych między 31. a 36. tygodniem ciąży. Następnie pozyskali z niego komórki macierzyste, które poprzez zanurzanie w różnych substancjach zmusili do przekształcenia w różne typy komórek nerek1,2.

- Wyglądają i zachowują się tak jak komórki nerek powinny - mówi Levtchenko.

Ponadto komórki macierzyste wcześniaków wykazują działanie ochronne wobec innych komórek. Levtchenko razem z kolegami w warunkach laboratoryjnych wystawiła komórki nerek dorosłego człowieka na kontakt z silnym lekiem na raka - wszystkie komórki umarły. Kiedy natomiast powtórzono eksperyment, ale dodano jeszcze pobrane z moczu wcześniaków komórki macierzyste, wielu komórkom nerek udało się zregenerować i przeżyć3,4.

Obecnie zespół dr Levtchenko pracuje nad wykorzystaniem komórek macierzystych wcześniaków do regeneracji organów dorosłych pacjentów3.

Zobacz też:

Polecamy

Zobacz także

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Menopauza: fenkuł jak HTZ

Koper włoski (fenkuł) to naturalna hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Do tego nie wywołuje działań niepożądanych - w odróżnieniu od standardowo przepisywanych tabletek.

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Mitoceutyki są kluczem do zdrowia

Wśród wielu substancji istnieje pewna grupa, której obecność w naszych komórkach jest szczególnie istotna. Warunkują one prawidłową aktywność mitochondriom uczestnicząc w produkcji energii niezbędnej do niemal wszystkich procesów zachodzących w organizmie.

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Demencja: witaminy, które zmniejszają ryzyko

Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią aż do późnej starości? Pamiętaj o uzupełnieniu diety o kwasy omega-3 oraz witaminy B, C, D i E.

Kto chce pogrążyć homeopatię?

Kto chce pogrążyć homeopatię?

W kolejnym przeglądzie badań stwierdzono, że homeopatia jest nieskuteczna. Ponownie wydaje się jednak, że doszło do naukowej manipulacji. Tym razem tematem zainteresował się nawet rzecznik praw obywatelskich.

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tatuaż zaburza gospodarkę wodną organizmu

Tusz pod skórą może trwale zmienić fizjologię skóry i zaburzyć procesy związanie z poceniem się.

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Wybielacze odpowiedzialne za choroby u dzieci

Stosowanie wybielaczy powiązano z wyższym ryzykiem chorób układu oddechowego u dzieci.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki