Laserowa korekcja - najnowsze metody, fakty i mity

Dodano: 29 wrzesień 2017

 

Wokół zabiegów laserowej korekcji wad wzroku narosło wiele mitów. Poznaj fakty o najnowszych metodach, dzięki którym można bezpiecznie i szybko skorygować wady takie jak krótkowzroczność czy astygmatyzm. W Polsce dostępny jest innowacyjny zabieg mikrosoczewkowej korekcji Lentivu. Jego niewątpliwą zaletą jest minimalna inwazyjność - już następnego dnia po zabiegu można bez obaw wrócić do zwykłych zajęć.

 

Na świecie ponad 1 mld ludzi cierpi z powodu krótkowzroczności

Tylko połowa z nich stara się leczyć tę wadę. Krótkowzroczność może być dziedziczona albo spowodowana czynnikami środowiskowymi. Ta druga przyczyna dotyczy z reguły osób starszych, które za bardzo "przeciążyły" oczy czytaniem, pisaniem czy pracą na komputerze. O krótkowzroczności mówimy wtedy, kiedy obraz nie powstaje na siatkówce, a przed nią.

Za to prawie każdy z nas cierpi na astygmatyzm, inaczej niezborność - szacuje się, że jest to aż 98% przypadków wady oczu. Objawia się ona niewyraźnym, zamglonym obrazem w różnych osiach widzenia. Za tę wadę odpowiada nieregularny kształt rogówki, która w astygmatyzmie nie jest wycinkiem kuli, lecz przypomina wycinek piłki do rugby.

Właściwa diagnoza ma podstawowe znaczenie w leczeniu wad wzroku. Czy na pewno wiesz, jaką masz wadę wzroku? Możesz to sprawdzić, zapisując się na bezpłatne badania w klinikach okulistycznych Optegra w całej Polsce. Kliknij tutaj.

Lentivu, czyli nowoczesna metoda korekcji wad wzroku

Większość okularników prędzej czy później ma dość noszenia okularów albo soczewek kontaktowych. Przeszkadzają im w codziennym życiu, nie pozwalają uprawiać sportów, ograniczają. Szczególnie w przypadku stosowania soczewek kontaktowych często dochodzi do bardzo nieprzyjemnych podrażnień oka, które mogą powodować nawet stany zapalne.

To właśnie dla takich osób doskonałym rozwiązaniem jest mikrosoczewkowa korekcja wzroku - nowoczesna i w pełni bezpieczna metoda Lentivu, która jest dostępna w wielu krajach Europy, w tym także w Polsce. Korekcja wzroku metodą Lentivu pozwala uwolnić się od noszenia okularów i soczewek. Co ją wyróżnia? Jest minimalnie inwazyjna, zabieg trwa bardzo krótko, a powrót do zwykłych aktywności jest możliwy już następnego dnia.

Zapraszamy na bezpłatne konsultacje w klinikach Optegra w całej Polsce.

Jeden, bardzo krótki zabieg i okulary nie są potrzebne

Zabieg metodą Lentivu trwa zaledwie 24 sekundy w jednym oku i jest całkowicie bezbolesny. Może być przeprowadzony u osób z takimi wadami jak krótkowzroczność od -0,75 dioptrii do -10 dioptrii oraz astygmatyzm do 5,0 dioptrii. Pacjent musi mieć ukończone 21 lat i ustabilizowaną wadę wzroku. Przeciwwskazaniem do wykonania mikrosoczewkowej korekcji wzroku jest zaćma, jaskra, zespół suchego oka, skłonność do zapalnych schorzeń oczu, alergia.

Zabiegowi nie mogą zostać poddane kobiety w ciąży lub w trakcie karmienia, osoby z rozrusznikiem serca, czy cierpiące na choroby autoimmunologiczne lub z nieustabilizowaną gospodarką hormonalną.

O tym, czy u danego pacjenta można skorygować wadę i w jakim zakresie, decyduje lekarz okulista po szczegółowym wywiadzie i szeregu specjalistycznych badań okulistycznych.

Większość pacjentów, którzy kwalifikują się do zabiegu, odzyskuje ostre widzenie. Pobyt w klinice w dniu zabiegu trwa około 2 godzin. Większość tego czasu zabiera przygotowanie pacjenta. W trakcie wykonywania zabiegu pacjent nie odczuwa bólu, dzięki zaaplikowanym kroplom znieczulającym, jest przytomny i ma stały kontakt z lekarzem.

Niewątpliwą zaletą metody Lentivu jest to, że nie używa się tu skalpela, czyli zabieg jest bezinwazyjny. Ingerencja w powierzchnię rogówki jest ograniczona do minimum. To powoduje, że już kolejnego dnia osoba, u której przeprowadzono korekcję wzroku metodą Lentivu może wrócić do pracy, jeździć samochodem, uprawiać sport oraz czytać. I co bardzo ważne, może robić to, na co dotychczas nie pozwalało noszenie okularów lub soczewek kontaktowych.

Fakty i mity

Operacje oczu ciągle budzą poważne obawy i to powstrzymuje wiele osób z podjęciem decyzji w tej kwestii. Niektórzy boją się, że zabieg wiąże się z ryzykiem, będzie bolesny oraz uciążliwy pod względem rekonwalescencji, że będą musieli przebywać długie tygodnie na zwolnieniu lekarskim. W przypadku Lentivu prawda jest zupełnie odwrotna:

  • Mikrosoczewkowa korekcja wzroku w możliwie najmniejszym stopniu komplikuje codzienne życie pacjenta. Metoda pozwala na jeszcze szybszy powrót do codziennych czynności, sportu i hobby niż tradycyjna korekcja laserowa.
  • Pobyt w sali zabiegowej trwa jedynie kilka minut, a sam zabieg jest całkowicie bezbolesny - oczy są znieczulane kroplami. Po zabiegu zaledwie przez dwie, trzy godziny utrzymuje się niewielkie podrażnienie oczu.
  • Ostrość widzenia po wykonaniu mikrosoczewkowej korekcji wzroku poprawia się bardzo szybko. Najczęściej już następnego dnia po zabiegu można wrócić do pracy, prowadzić samochód, uprawiać sport.

Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o zabiegach laserowej korekcji wad wzroku, kliknij tu>>.

Artykuł powstał przy współpracy z kliniką Optegra

Zobacz też:

Zobacz także

Neuroborelioza - zioła, suplementacja i dieta

Neuroborelioza - zioła, suplementacja i dieta

Po powrocie ze spaceru znalazłeś na sobie kleszcza? W wyniku jego ugryzienia może rozwinąć się groźna neuroborelioza.

Zadbaj o organizm jesienią. 4 kroki do zdrowych stawów

Zadbaj o organizm jesienią. 4 kroki do zdrowych stawów

Jesienią dolegliwości stawów nasilają się. Na szczęście wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby móc cieszyć się ruchem bez bólu również w chłodniejsze dni.

Najlepsza inwestycja w zdrowie Twojego dziecka

Najlepsza inwestycja w zdrowie Twojego dziecka

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" - trudno jest się z tym nie zgodzić.

Czy lepsze samopoczucie po operacji to efekt placebo?

Czy lepsze samopoczucie po operacji to efekt placebo?

Wyniki kilku badań udowadniają, że pacjenci czują się lepiej po operacji - nawet jeśli tak naprawdę nie miała ona miejsca.

Uchroń wyrostek robaczkowy przed wycięciem

Uchroń wyrostek robaczkowy przed wycięciem

Wyrostek robaczkowy jest ważniejszy, niż myślisz. Dlatego nawet gdy choruje, warto walczyć o jego zachowanie - tym bardziej, że istnieje terapia oszczędzająca...

Badania na poaborcyjnych tkankach płodowych

Badania na poaborcyjnych tkankach płodowych

Naukowcy zrobią wiele, by pozyskać komórki macierzyste niezbędne w badaniach nad różnymi chorobami.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki