Porady

Detektyw medyczny

Neuralgia trójdzielna. Naturalne sposoby leczenia

Neuralgia trójdzielna. Naturalne sposoby leczenia

Pytanie:

Od sześciu miesięcy dręczy mnie straszliwy ból prawej strony twarzy - najgorszy w moim życiu. Lekarz pierwszego kontaktu zdiagnozował u mnie neuralgię trójdzielną i przepisał karbamazepinę. Lek odrobinę pomógł mi w kontrolowaniu bólu, który niestety wciąż znienacka pojawia się i ustępuje. Odkąd przyjmuję karbamazepinę, jestem też bardzo śpiąca, a mój wzrok znacznie się pogorszył. Przytyłem też 32 kg. Mam nieznacznie podwyższony poziom cholesterolu, więc przyjmuję lek obniżający go - cholestyraminę. Poza tym jestem zdrowa. Czy zna pan jakieś naturalne sposoby leczenia mojej choroby? Bardzo proszę o szybką odpowiedź - ten straszliwy ból jest nie do wytrzymania!

Odpowiedź:

Neuralgia trójdzielna, choroba nerwów, która powoduje porównywalny do rażenia prądem ból pewnych części twarzy, nazywana jest również chorobą samobójczą. Uważa się, że powoduje ona najokropniejszy ból, jakiego kiedykolwiek zaznał człowiek. Ma on swoje źródło w nerwie trójdzielnym, dzięki któremu mamy czucie w twarzy i kontrolujemy mięśnie pomagające nam w gryzieniu i przeżuwaniu. Choroba atakuje zazwyczaj wyłącznie jedną część twarzy.

Neuralgia trójdzielna

Alternatywne leczenie daje nadzieję pacjentom cierpiącym na najokropniejszy ból, jakiego kiedykolwiek doświadczył człowiek.

Największy problem polega na tym, że nie możemy przewidzieć ataków choroby - nagle pojawiają się i ustępują - a lekarstwa niewiele pomogą. Tak jak pan wspomniał, na to schorzenie najczęściej przepisuje się leki przeciwpadaczkowe, takie jak: karbamazepina, okskarbazepina, fenytoina, gabapentyna, kwas walproinowy i baklofen. Powodują one takie działania niepożądane, jak: zawroty głowy, nudności, pokrzywka, ospałość, zdezorientowanie, kserostomia i zatrzymanie wody w organizmie.

Jeśli stan pacjenta nie poprawia się, lekarze sugerują mu najczęściej jeden z zabiegów chirurgicznych, po których mogą wystąpić przeróżne komplikacje, takie jak paraliż, utrata czucia w twarzy i osłabienie.

Neuralgia trójdzielna. Alternatywy dla standardowego leczenia

Doświadczenie zawodowe podpowiada mi, że z całą pewnością istnieją alternatywy dla standardowego leczenia. Na dobry początek odstawiłbym przyjmowaną przez pana cholestyraminę. Witaminy B1 i B12 mogą być szczególnie skuteczne w leczeniu neuralgii trójdzielnej. Jednakże inne leki, w tym neomycyna, leki przeciwcukrzycowe, potas, chlorki oraz środek, który pan przyjmuje, redukują poziom witaminy B12, co wpływa również na nerwy.

Czasem nawet zwykły ból zęba może wywołać nerwobóle twarzy. Po wyleczeniu lub likwidacji tego problemu neuralgia trójdzielna może zaniknąć. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że pana problem polega na dysfunkcji kości twarzy (m.in. stawu skroniowo-żuchwowego, SSŻ). Na początek poleciłbym panu akupunkturę. Jeden protokół wykorzystuje punkty lokalne: TH17 i 21, GB2, SI18, ST2, 3 i 7, GV26 i LI20, podczas gdy punkty układu nerwowego obejmują: TH5, LI4, ST36, ST44, ST45 i LIV3. Znajdują się one w większości na twarzy i szyi.

Wykorzystuje się także punkty akupunkturowe ucha zewnętrznego (głównie punkty Shen Men). Igłami nie manipuluje się, ale w kilku punktach może zostać zastosowana moksybucja (zrolowane zioło spala się na igle bądź tuż nad samym punktem). Akupunkturzysta będzie się też starał wywołać de qi, jeśli pacjent czuje ból lub uczucie ciężkości w okolicach igły. Każda sesja zabiegowa trwa mniej więcej 30 min. Powinno się ją powtarzać trzy razy w tygodniu. Po zakończeniu czwartej sesji pacjent przyznaje, że ból zniknął niemal całkowicie.

W okolicach szóstego tygodnia jest zazwyczaj całkowicie wolny od bólu i taki stan najprawdopodobniej utrzyma się do końca szóstego miesiąca. Poza akupunkturą może pan spróbować homeopatii. Leki, które wymieniłem poniżej, z powodzeniem stosuje się w leczeniu pacjentów z pana schorzeniem. Najpierw musi pan jednak skonsultować się z homeopatą. Wybór odpowiedniego leku będzie zależał od pana indywidualnych objawów.

Neuralgia trójdzielna. Leki homeopatyczne

Oto lista leków (wraz z najbardziej znaną częścią podręcznikowych objawów pacjentów):

 • gelsemium sempervirens 4DH (ogólne skrajne wyczerpanie oraz apatia mentalna),
 • aconitum napellus 2DH (częste bądź obfite oddawanie moczu oraz poranne rozwolnienia),
 • mezereum 4DH (wyprysk, ból zębów, a także uczucie posiniaczonych i zmęczonych stawów),
 • paris quadrifolia 2DH (uciążliwy katar, zaburzenie zmysłu dotyku oraz uczucie wzrostu ciśnienia w głowie),
 • ranunculus bulbosus 3DH (spasmodic hiccough, szkodliwe skutki spożywania alkoholu oraz wstrząsy całego ciała).

Najlepszym rozwiązaniem dla pacjenta cierpiącego na neuralgię trójdzielną byłoby znalezienie lekarza, który jest zarówno doświadczonym akupunkturzystą, jak i homeopatą. Według jednego z badań chroniczny ból uzębienia wynikający z odsłoniętych korzeni zębowych oraz dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego może zostać wywołany bądź nasilony przez nietolerancję pokarmową. Alergie mogą nawet zmienić reakcję na miejscowe znieczulenie zęba.

W międzyczasie może pan zacząć przyjmować suplement z bromeliną, enzymem zawartym w ananasie, który jest skuteczny na bóle wszelkiej maści, także na bóle porodowe.

Jeśli będzie pan przyjmował suplementy diety, proszę spróbować także miedzi. Jedno z badań wykazało, że jej niedobór może prowadzić do wzmożonego odczuwania bólu.

Bibliografia

 1. Ward RC, ed. Foundations for Osteopathic Medicine. Philadelphia, PA: Lippincott Williams & Wilkins, 1997: 529, 538
 2. Altern Ther Health Med, 2010; 16: 30-5; O'Connor J, Bensky D, eds, transl. Shanghai College of Traditional Medicine. Acupuncture: A Comprehensive Text. Seattle, WA: Eastland Press, 1984: 145, 157, 159, 608-9
 3. Bradford TL. Index to Homoe opathic Provings. Philadelphia, PA: Boericke & Tafel, 1901
 4. J Appl Nutr, 1988; 40: 95-8
 5. Am J Obstet Gynecol, 1960; 79: 1161-8; Lancet, 1958; 2: 827-30; Evid Based Complement Alternat Med, 2004; 1: 251-7
 6. Am J Clin Nutr, 1986; 43: 42-6
Harald Gaier

Harald Gaier

Harald Galer jest jednym z czołowych ekspertów z dziedziny medycyny alternatywnej w Wielkiej Brytanii. Jest zarejestrowanym naturopatą, osteopatą, homeopatą oraz zielarzem. Strona internetowa: www.drgaler.com

Zobacz też:

Zobacz także

Pierwsza pomoc. Jak pomóc poszkodowanemu?

Pierwsza pomoc. Jak pomóc poszkodowanemu?

Kilka dni temu widziałam, jak na placu zabaw przed moim blokiem zakrztusił się mały chłopczyk. Przerażona matka wzywała pomoc, a zgromadzeni rodzice radzili jej, by "wytrzepała" dziecko do góry nogami. Gdzieś czytałam, że właśnie tak nie wolno robić. Sama jestem mamą trzylatki i zaczęłam się zastanawiać, jak w takiej chwili powinnam postąpić? Uświadomiłam sobie, że tak naprawdę nie wiem, jak skutecznie i poprawnie udzielić pierwszej pomocy, przywróć oddech i krążenie.

Choroba lokomocyjna - jak złagodzić objawy?

Choroba lokomocyjna - jak złagodzić objawy?

Moja 10-letnia córka do tej pory nie odczuwała żadnych dolegliwości podczas dłuższych podróży samochodem, ale w tym roku to się zmieniło - wymiotuje, jest osłabiona i narzeka na ból brzucha. Ponieważ niedługo wybieramy się na wakacje, obawiam się, jak zniesie taką podróż. Nie chciałabym podawać jej aptecznych specyfików (podobno mają wiele skutków ubocznych). Czy istnieją naturalne sposoby na złagodzenie dolegliwości?

Suchość pochwy - problem wielu kobiet

Suchość pochwy - problem wielu kobiet

Od pewnego czasu dokucza mi pieczenie w okolicach intymnych. Skóra tam jest stale podrażniona, a ostatnio zaczęła mnie urażać nawet bawełniana bielizna. Poza tym w czasie stosunku odczuwam ból i dyskomfort. Lekarz wykluczył infekcje intymne i grzybice. Mówi, że to może być suchość pochwy. Ale ja jeszcze nie mam menopauzy! Co zrobić, aby zlikwidować ten problem? Czy mogę temu jakoś przeciwdziałać?

Groźna osteoporoza

Groźna osteoporoza

U mojej matki zdiagnozowano niedawno osteoporozę. Z tego, co udało mi się wyczytać w internecie, wynika, że w jej wieku (67 lat) tak naprawdę nie da się już odbudować masy kostnej, a poważne złamanie kości udowej może być nawet śmiertelne! Czy naprawdę jest aż tak źle? I czy mnie czeka podobny scenariusz, skoro w rozwoju choroby dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne?

Jak wzmocnić wzrok?

Jak wzmocnić wzrok?

Od dziecka noszę okulary (jestem krótkowidzem), ale dopiero niedawno zauważyłam, że mój wzrok dużo szybciej się męczy, pojawia się pieczenie i łzawienie oczu, a pod koniec dnia coraz trudniej jest mi czytać. Na co dzień pracuję przy komputerze, a w biurze powoli zaczynamy używać klimatyzacji, co pewnie ma jakiś związek z tymi objawami. Okulista mówi, że z wiekiem wada wzroku może się pogłębiać, ale ja wierzę, że da się temu przeciwdziałać. W jaki sposób mogę poprawić swój wzrok?

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki

Nowości

Neuroborelioza - zioła, suplementacja i dieta

Neuroborelioza - zioła, suplementacja i dieta

12 październik 2017