Porady

Detektyw medyczny

Sposoby na lwią grzywę

Sposoby na lwią grzywę

Pytanie:

Jeśli chodzi o włosy, to mojej rodzinie wyjątkowo się nie poszczęściło. U mnie są one przerzedzone, a u mojej 17-letniej córki – przesuszone i łamliwe z tendencją do rozdwajania. Mąż cieszy się bujną fryzurą, ale często miewa łupież i ciągle swędzi go skóra głowy. Mój młodszy syn – czternastolatek – cierpi na łysienie plackowate, w wyniku którego po prostu stracił całe kępki włosów. U jego starszego o pięć lat brata zaczynają się z kolei uwidaczniać wszystkie klasyczne objawy łysienia androgenowego, a smarowanie skóry głowy roztworem minoksydylu w ogóle mu nie pomogło. Czy można prosić o zarekomendowanie naturalnych środków na nasze problemy?

Odpowiedź:

Istnieje szereg niedrogich i łatwych do zdobycia naturalnych środków, które mogą pomóc poprawić kondycję włosów. Jest nawet kilka takich, które są w stanie pobudzić ich odrastanie. Oto zestaw najlepszych znanych mi produktów. Kilka z nich być może już macie w kuchennej szafce.

Aloesowy żel to wspaniały środek nawilżający suchą i swędzącą skórę głowy.Aloes

Aloesowy żel to wspaniały środek nawilżający suchą i swędzącą skórę głowy. Może pomóc wyrównać pH skóry głowy Pani męża. Żel należy nakładać na nią bezpośrednio, delikatnie wmasowywać palcami przez ok. 10 min, pozostawić na 2 h, a następnie spłukać ciepłą wodą. Żeby uzyskać najlepsze rezultaty, należy stosować ten zabieg dwa razy w tygodniu.

Ocet jabłkowy

Roztwór octu jabłkowego z niewielkim dodatkiem papryki cayenne wspomoże utrzymanie skóry głowy Pani męża w czystości oraz profilaktykę łupieżu i świądu. Powinien on najpierw myć włosy delikatnym szamponem, a następnie płukać je rozcieńczonym wodą octem jabłkowym (z dodatkiem papryki cayenne).

Udowodniono, że procjanidyny pochodzące z jabłek są o ponad 40 proc. efektywniejsze niż te z winogron w occie winnym.Pani synowie mogą również skorzystać z octu jabłkowego. Oprócz lśniących i zdrowych włosów mogą dzięki niemu uzyskać odrost części tych, które stracili, jako że środek ten zawiera procjanidyny.

Te należące do grupy flawonoidów substancje roślinne są pod tym względem – jak wykazano – dwa razy skuteczniejsze niż powszechnie propagowany przez medycynę konwencjonalną minoksydyl.

Udowodniono, że procjanidyny pochodzące z jabłek są o ponad 40 proc. efektywniejsze niż te z winogron w occie winnym.

Historia stosowania octu jabłkowego jest bardzo długa – wykorzystywali go Egipcjanie, Babilończycy i Hipokrates. Papryka cayenne jest z kolei naturalnym blokerem receptora kannabinoidowego typu 1 (CB1), co oznacza, że może przeciwdziałać utracie włosów.

Od cebuli do... cebulki włosa!

Sok z cebuli to jeden z najstarszych ludowych środków na porost włosów. Zawarta w nim siarka pobudza produkcję białek kolagenowych, które wspomagają wzrost nowych włosów.

Sok z cebuli

Surowy sok z cebuli to jeden z najstarszych ludowych środków na porost włosów w przypadkach łysienia plackowatego, choroby autoimmunologicznej, w przebiegu której następuje ich nierównomierne wypadanie.

Zawarta w nim siarka pobudza produkcję białek kolagenowych, które wspomagają wzrost nowych włosów. Pani młodszy syn mógłby wypróbować ten prosty środek.

Posiekaj drobno kilka czerwonych cebul (lub szalotek, które również będą skuteczne).

Wyciśnij z nich do miseczki cały sok.

Nałóż go na skórę głowy i pozostaw na ok. 20 minut.

Spłukuj przy użyciu delikatnego szamponu.

Zabieg powtarzaj codziennie, dopóki nie uzyskasz zadowalających efektów.

Olej kokosowy

Olej kokosowy – zasobny w potas, żelazo oraz wiele różnych niezbędnych tłuszczów – jest w stanie znacząco ograniczyć utratę białka prowadzącą do uszkodzeń włosów i rozdwajania ich końcówek.To znakomity środek na przesuszone i łamliwe włosy pani córki.

Olej kokosowy – zasobny w potas, żelazo oraz wiele różnych niezbędnych tłuszczów – jest w stanie znacząco ograniczyć utratę białka prowadzącą do uszkodzeń włosów i rozdwajania ich końcówek.

Można go stosować zarówno jako element poprzedzających mycie zabiegów na skórę głowy, jak i produkt do pielęgnacji włosów.

Suplementy diety Viviscal®

Na podstawie analizy bujnych włosów Inuitów z Grenlandii oraz ich typowej diety skandynawski dermatolog opracował kompleks pozyskiwanych z organizmów morskich białek o nazwie AminoMarC®, który stanowi główny składnik suplementów diety Viviscal. Są one idealnym rozwiązaniem dla Pani, ponieważ mogą być pomocne w przypadku przerzedzonych włosów. Być może na ich przyjmowaniu skorzystałaby również reszta rodziny.

Wąsko zakrojone, ale dobrze kontrolowane badanie nad Viviscal wyraźnie wykazało, że kobiety przyjmujące te suplementy odniosły po trzech miesiącach znaczące korzyści w zakresie ogólnej objętości fryzury, pokrycia skóry głowy oraz grubości włosów w porównaniu do grupy, której podawano placebo.Suplementy te zwierają chrząstki rekina ostronosego, żarłacza tygrysiego oraz kolenia pospolitego, mięso ostry oraz witaminę C pochodzącą z aceroli. W ich skład wchodzi również krzemionka pozyskiwana z ziela skrzypu – rośliny o korzystnym działaniu na włosy, skórę i paznokcie, które polega na pobudzaniu mikrokrążenia oraz poprawie sprężystości tkanek.

Wąsko zakrojone, ale dobrze kontrolowane badanie nad Viviscal wyraźnie wykazało, że kobiety przyjmujące te suplementy odniosły po trzech miesiącach znaczące korzyści w zakresie ogólnej objętości fryzury, pokrycia skóry głowy oraz grubości włosów w porównaniu do grupy, której podawano placebo.

Po 6 miesiącach uczestniczki stosujące preparaty zauważyły kolejne pozytywne efekty, m.in. większy połysk włosów.

Jako że nie zgłoszono żadnych działań niepożądanych suplementu Viviscal, badacze doszli do wniosku, że bezpiecznie i skutecznie przyczynia się on do znaczącego porostu włosów u kobiet z przejściowym ich przerzedzeniem.

Włoski... dla zaawansowanych

Hair Ctrl X - Psychedelic Version from eran hakim on Vimeo.

Zobacz też:

Polecamy

Zobacz także

Choroba lokomocyjna - jak złagodzić objawy?

Choroba lokomocyjna - jak złagodzić objawy?

Moja 10-letnia córka do tej pory nie odczuwała żadnych dolegliwości podczas dłuższych podróży samochodem, ale w tym roku to się zmieniło - wymiotuje, jest osłabiona i narzeka na ból brzucha. Ponieważ niedługo wybieramy się na wakacje, obawiam się, jak zniesie taką podróż. Nie chciałabym podawać jej aptecznych specyfików (podobno mają wiele skutków ubocznych). Czy istnieją naturalne sposoby na złagodzenie dolegliwości?

Suchość pochwy - problem wielu kobiet

Suchość pochwy - problem wielu kobiet

Od pewnego czasu dokucza mi pieczenie w okolicach intymnych. Skóra tam jest stale podrażniona, a ostatnio zaczęła mnie urażać nawet bawełniana bielizna. Poza tym w czasie stosunku odczuwam ból i dyskomfort. Lekarz wykluczył infekcje intymne i grzybice. Mówi, że to może być suchość pochwy. Ale ja jeszcze nie mam menopauzy! Co zrobić, aby zlikwidować ten problem? Czy mogę temu jakoś przeciwdziałać?

Groźna osteoporoza

Groźna osteoporoza

U mojej matki zdiagnozowano niedawno osteoporozę. Z tego, co udało mi się wyczytać w internecie, wynika, że w jej wieku (67 lat) tak naprawdę nie da się już odbudować masy kostnej, a poważne złamanie kości udowej może być nawet śmiertelne! Czy naprawdę jest aż tak źle? I czy mnie czeka podobny scenariusz, skoro w rozwoju choroby dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne?

Opuchnięte kostki u nóg. Jak zaradzić obrzękowi?

Opuchnięte kostki u nóg. Jak zaradzić obrzękowi?

Od jakiegoś czasu zauważyłam, że pod koniec dnia stale mam spuchnięte kostki. Mama mówi, że to spadek po niej i że jest to związane z niewydolnością żylną, na którą ona cierpi. Jednak obejrzałam dokładnie swoje nogi i nie widzę na nich śladu pajączków. Czy może być inna przyczyna tej opuchlizny? Moja córka np. zawsze jest opuchnięta przed miesiączką. Zastanawiam się więc, czy to możliwe, że mamy rodzinną skłonność do obrzęków?

Jak wzmocnić wzrok?

Jak wzmocnić wzrok?

Od dziecka noszę okulary (jestem krótkowidzem), ale dopiero niedawno zauważyłam, że mój wzrok dużo szybciej się męczy, pojawia się pieczenie i łzawienie oczu, a pod koniec dnia coraz trudniej jest mi czytać. Na co dzień pracuję przy komputerze, a w biurze powoli zaczynamy używać klimatyzacji, co pewnie ma jakiś związek z tymi objawami. Okulista mówi, że z wiekiem wada wzroku może się pogłębiać, ale ja wierzę, że da się temu przeciwdziałać. W jaki sposób mogę poprawić swój wzrok?

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki

Nowości

Mleko niskotłuszczowe a choroba Parkinsona

Mleko niskotłuszczowe a choroba Parkinsona

21 wrzesień 2017