Porady

Detektyw medyczny

Ziołowe uderzenie - naturalne sposoby na pozbycie się żylaków

Ziołowe uderzenie - naturalne sposoby na pozbycie się żylaków

Pytanie:

Jestem osobą przed trzydziestką z dosyć nieestetycznym problemem żylaków na obu podudziach. Choć nie zmagam się z owrzodzeniami, regularnie, zwykle w czasie miesiączki, znacznie puchną mi nogi i kostki. Proszę o sugestię, co mogłoby mi pomóc.

Odpowiedź:

Żylaki - powiększone, czasami poskręcane i obrzmiałe żyły - nie są problemem wyłącznie ludzi w podeszłym wieku. Mogą wystąpić u każdego, ale częściej rozwijają się u starszych kobiet, szczególnie na podudziach.

Wydaje się, że wzrost i nadwaga nie odgrywają aż tak znaczącej roli w rozwoju żylaków, jak przypuszczano. Jednakże takie czynniki jak ciąża oraz stojąca praca sprawiają zazwyczaj, że ludzie są bardziej podatni na wystąpienie tego schorzenia.

Żylaki mogą powodować ból przypominający skurcz oraz trudności w poruszaniu się, a także stanowić problem natury estetycznej. Konwencjonalne leczenie obejmuje zazwyczaj unoszenie kończyn, noszenie pończoch uciskowych w celu wzmocnienia zewnętrznego nacisku na żyły, a także, w niektórych przypadkach, interwencje chirurgiczne. Wszystkie te zabiegi mają jednak swoje minusy. Unoszenie nóg bywa niepraktyczne, pończochy uciskowe mogą hamować rozwój żylaków, ale ich nie wyleczą, a operacja często skutkuje pojawieniem się nowych powiększonych żył.

Na szczęście istnieje kilka ziołowych lekarstw, które mogą skutecznie łagodzić objawy oraz powstrzymywać dalszy rozwój żylaków. Ich działanie polega na wzmacnianiu ścian naczyń krwionośnych oraz otaczających je maleńkich mięśni gładkich. Istnieje również zioło zwalczające obrzęki, o których Pani wspomniała.

Działanie ziołowych medykamentów polega na wzmacnianiu ścian naczyń krwionośnych oraz otaczających je maleńkich mięśni

Zioła lecznicze na żylaki

Borówka czarna (łac. Vaccinium myrtillus), czyli jagoda europejska, zawiera związki flawonoidowe, znane również jako antocyjanozydy - silne antyoksydanty, które usprawniają mikrokrążenie i chronią śródbłonek naczyniowy (komórki wyściełające wnętrze naczyń krwionośnych).Borówka czarna (łac. Vaccinium myrtillus), czyli jagoda europejska, zawiera związki flawonoidowe, znane również jako antocyjanozydy - silne antyoksydanty, które usprawniają mikrokrążenie i chronią śródbłonek naczyniowy (komórki wyściełające wnętrze naczyń krwionośnych).

W jednym z badań, w ramach którego pacjentom cierpiącym na żylaki i owrzodzenie nóg podano wyciąg z czarnej borówki, zaobserwowano znaczne ograniczenie przesiąkania naczyń włosowatych. Zdaniem badaczy efekt ten wywołały zawarte w ekstrakcie antocyjanozydy.

Jako że znalezienie czarnej borówki o tej porze roku może być trudne, proszę postarać się stosować codziennie odpowiedni, bogaty w antocyjanozydy suplement diety.

Należy jednakże pamiętać, że antocyjanozydy w dużych dawkach mogą nasilać działanie środków przeciwzakrzepowych takich jak warfaryna oraz leki przeciwpłytkowe.

Sugerowana dawka dobowa: 2 tabl./50 mlg

Nasiona kasztaNasiona kasztanowca (łac. Aesculus hippocastanum) od dawna stosuje się w medycynie ludowej jako lekarstwo na żylaki.nowca (łac. Aesculus hippocastanum) od dawna stosuje się w medycynie ludowej jako lekarstwo na żylaki. Ich składnikiem aktywnym jest escyna, która - jak wykazano - posiada właściwości przeciwzapalne i wenotoniczne (wspomagające drenaż żylny). Uszczelnia również naczynia włosowate poprzez redukcję liczby i rozmiaru małych porów w ich ścianach w żylnej części krwiobiegu.

Z opublikowanej w 1989 r. wyczerpującej analizy wynika, że wyciągi z nasion kasztanowca zawierające 50 mg escyny w pojedynczej dawce działają tonizująco na żyły oraz ograniczają przepuszczalność naczyń żylnych i włosowatych. Kilka wiarygodnych badań wykazało, że suplementy na bazie tej rośliny łagodziły związane z żylakami objawy, a pacjenci „dobrze je tolerowali”.

Spożywane na surowo nasiona, kora, kwiaty lub liście kasztanowca mogą być toksyczne, ale dostępne na rynku suplementy zawierające odpowiednie ekstrakty są całkowicie bezpiecznie. Można wypróbować Esceven, Variximal czy Hiposem, do kupienia w większości aptek, również tych internetowych.

Sugerowana dawka dobowa: 1 tabl./50 mg escyny 2 razy dziennie

Nostrzyk żółty (łac. Melilotus officinalis), znany również jako nostrzyk lekarski, został dokładnie opisany w klasycznym podręczniku ziołolecznictwa autorstwa R.F. Weissa.Nostrzyk żółty (łac. Melilotus officinalis), znany również jako nostrzyk lekarski, został dokładnie opisany w klasycznym podręczniku ziołolecznictwa autorstwa R.F. Weissa.

W badaniu, którego wyniki opublikowano w 1999 r., naukowcy leczyli ponad 4,5 tys. pacjentów cierpiących na przewlekłą niewydolność żylną (w przebiegu której żyły nie są w stanie przepompować odpowiedniej ilości krwi z powrotem do serca) wyciągiem z tej rośliny w dawce od 4 do 8 g.

Następnie poprosili ich o ocenę występujących objawów, takich jak uczucie ciężkości nóg, ból, skurcze nocne, obrzmienia oraz świąd. U 70% badanych zaobserwowano dobre lub bardzo dobre rezultaty terapii.

Proszę spróbować wywaru z nostrzyka żółtego - wystarczy wsypać 1-2 łyżeczki suszonych ziół do szklanki wrzątku i pozostawić na kilka minut do zaparzenia.

Sugerowana dawka dobowa: 3-4 szklanki wywaru

 

Udowodniono korzystne działanie Ginkgo biloba w zwalczaniu cyklicznego obrzęku idiopatycznego – opuchlizny nóg, która zwykle występuje podczas menstruacji

 

Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) na opuchnięte nogiUdowodniono korzystne działanie Ginkgo biloba w zwalczaniu cyklicznego obrzęku idiopatycznego. W kompendium „Lekarstwa botaniczne” temu leczniczemu ziołu oraz jego oddziaływaniu na układ żylny poświęcono aż 58 stron.

Może Pani cierpieć na zespół znany powszechnie jako cykliczny obrzęk idiopatyczny, ale to przypuszczenie powinien potwierdzić lekarz specjalista.

Ten rodzaj dolegliwości występuje głównie u miesiączkujących kobiet. Objawy można zaobserwować na nogach, gdy dochodzi do opuchnięcia znacznej części kończyny, szczególnie po długotrwałym przebywaniu w pozycji stojącej lub siedzącej. Czasami, podczas leżenia, obrzęki pojawiają się na twarzy i powiekach.

Uważa się, że dolegliwości te powstają wskutek wycieku płynów ustrojowych z naczyń włosowatych do tkanek tłuszczowej i skórnej, zwłaszcza gdy grawitacja (w pozycji stojącej) potęguje ciśnienie w układzie żylnym. Może to powodować wahania masy ciała od rana do wieczora (nawet do 3 kg), a w rezultacie dyskomfort lub ból w miejscach, w których nastąpiło nagromadzenie nadmiaru płynów.

Obrzęk określa się jako cykliczny, ponieważ często jest on najbardziej uciążliwy w czasie menstruacji, co wydaje się mieć miejsce w Pani przypadku. Może on również występować pod postacią zespołu napięcia przedmiesiączkowego lub nasilać jego objawy. Potęguje wszelkiego rodzaju opuchliznę, wzdęcia i ogólny dyskomfort fizyczny, lecz zwykle nie wywołuje drażliwości i stanów depresyjnych, obserwowanych w przypadku klasycznego ZNP.

Udowodniono korzystne działanie Ginkgo biloba w zwalczaniu cyklicznego obrzęku idiopatycznego. W kompendium „Lekarstwa botaniczne” temu leczniczemu ziołu oraz jego oddziaływaniu na układ żylny poświęcono aż 58 stron.

Sugerowana dawka dobowa: 40 mg wyciągu (zawierającego 24% glikozydów flawonowych) 3 razy dziennie

Harald Gaier, jeden z czołowych brytyjskich ekspertów w dziedzinie medycyny naturalnej i zarejestrowany naturopata, osteopata, homeopata oraz specjalista w dziedzinie akupunktury i ziołolecznictwa, przyjmuje pacjentów w Klinice Alergologicznej i Żywieniowej (adres: 22 Harley Street, Londyn).

Zachęcamy do odwiedzania jego strony internetowej: www.drgaier.com.

Polecamy

Zobacz także

Możliwe przyczyny pogorszenia słuchu

Możliwe przyczyny pogorszenia słuchu

Mam 63 lata i stopniowo tracę słuch. Czy może mi Pan jakoś pomóc?

Grzybica stóp i paznokci? Pomogą olejki

Grzybica stóp i paznokci? Pomogą olejki

Cierpię na przewlekłą grzybicę paznokci i stóp, która wydaje się odporna na standardowe metody leczenia. Czy możecie polecić mi jakieś alternatywne kuracje?

Migrena? Sięgnij po zioła

Migrena? Sięgnij po zioła

Mam 53 lata, a od 14. r.ż. regularnie nękają mnie obezwładniające ataki migreny pod postacią bardzo silnego, pulsującego bólu głowy. Wypróbowałam już cały szereg terapii, w tym leki przeciwbólowe, suplementy diety, czopki, zastrzyki z botoksu, biofeedback, akupunkturę, osteopatię, specjalne ćwiczenia i dietę eliminacyjną, ale nic mi nie pomogło. Przy każdym ataku muszę chować się w cichym, ciemnym pokoju, gdyż każdy, najdrobniejszy nawet dźwięk, zapach czy promień światła sprawia mi dodatkowy ból. Migrenie często towarzyszą wymioty, a ruch fizyczny jeszcze nasila objawy. W cały ten "zestaw migrenowy" wchodzą ponadto wahania nastroju, bóle oczu, nieprzyjemny smak na języku, niewyraźne widzenie oraz ból szyi, a poprzedza je tzw. aura. Czy możne Pan polecić mi coś, co przyniosłoby ulgę?

Katar? Grypa? Zioła, które pomogą złagodzić objawy

Katar? Grypa? Zioła, które pomogą złagodzić objawy

Każdej zimy, niezależnie od tego, czy się zaszczepię, czy nie, choruję na grypę. Czy może Pan polecić mi jakieś alternatywne, skuteczne metody zapobiegania tej chorobie lub jej leczenia? Ponadto na przełomie roku moja przyjaciółka zmaga się z kichaniem oraz łzawieniem i świądem oczu typu alergicznego. Co to mogłoby być? I czy mógłby Pan zasugerować jakieś naturalne metody leczenia tego rodzaju dolegliwości?

Od metalowych implantów do szumów usznych

Od metalowych implantów do szumów usznych

Jestem 57-letnim mężczyzną, cieszącym się względnie dobrym zdrowiem - pomijając fakt, że 2 lata temu wszczepiono mi protezy kolana i biodra (byłem zawodowym kolarzem przez większą część mojego życia). Ostatnio jednak cierpię z powodu szumu w uszach, który doprowadza mnie do szaleństwa. Zdaniem mojego lekarza powinienem zaakceptować to, że ciągle brzęczy mi w uchu. Jednak musi być coś, co mogę z tym zrobić. Czy może mi Pan pomóc?

Raport specjalny

Wszystko o skórze

Wszystko o skórze

Nowości

Witamina C i rak

Witamina C i rak

27 lipiec 2017