Porady

Detektyw medyczny

Czy jajka podnoszą poziom cholesterolu? Medyczne mity

Czy jajka podnoszą poziom cholesterolu? Medyczne mity

Pytanie:

Drogi Medyczny Detektywie, czy możesz mi coś wyjaśnić? Usłyszałam od mojego internisty/pielęgniarki, że...

Odpowiedź:

Dostaję wiele listów od Czytelników, którzy zostali poinstruowani na temat drobnej dolegliwości przez lekarza czy pielęgniarkę, ale chcieliby uzyskać tzw. drugą opinię medyczną. Wybrałem więc 13 najbardziej powszechnych problemów. Listy, które otrzymuję, brzmią zazwyczaj mniej więcej w ten sposób:

Drogi Medyczny Detektywie, czy możesz mi coś wyjaśnić? Usłyszałam od mojego internisty/pielęgniarki, że...

Medyczny mit nr 1: Zabieg artroskopii kolana pomaga uśmierzyć ból

Zabieg artroskopii kolana - polegający na umieszczeniu niewielkiej kamerki (artroskopu) w stawie kolanowym, aby rozpoznać i wyleczyć przyczynę dolegliwości - może pomóc w przypadku nadmiernego zużycia chrząstki stawowej.

ODPOWIEDŹ: Udowodniono, że artroskopia nie przynosi żadnych rezultatów w przypadku bólu kolan i innych stawów, a operacja czasem wręcz pogarsza sytuację. Podczas trwającej 12 miesięcy obserwacji 351 pacjentów z naderwaniem łąkotki (struktury łączącej dwie części stawu i amortyzującej wstrząsy) albo umiarkowanym zwyrodnieniem stawu kolanowego okazało się, że artroskopia przyniosła te same efekty co zwykła fizjoterapia1.

Medyczny mit nr 2: Cukier szkodzi dzieciom z ADHD

Dzieciom cierpiącym na ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) absolutnie nie wolno podawać produktów zawierających cukier.

ODPOWIEDŹ: Cukier wzbogacony nie służy nikomu już na pewno nie dzieciom, ale nic nie sugeruje, że spożywanie go nieuchronnie prowadzi do ADHD lub je pogarsza. Wiadomo to już od 50 lat. Wtedy to prezydent Amerykańskiego Stowarzyszenia Immunologicznego prof. Arthur F. Coca opisał to w swojej pracy "The Pulse Test" (1956; dostępna w internecie).

Co więcej, w latach 2008-2009 przeprowadzono randomizowane badanie kontrolowane placebo z udziałem 100 dzieci z ADHD, podczas którego sprawdzono wpływ diety eliminacyjnej na ich zachowanie. Test ten jasno pokazał, że ADHD może być wywołane przez dosłownie każdy składnik odżywczy, nie tylko przez cukier, jeśli tylko u dziecka występuje nietolerancja na niego2.

Medyczny mit nr 3: Żylaki powstają przez zakładanie nogi na nogę 

Zakładanie nogi na nogę podczas siedzenia powoduje, że pojawiają się żylaki.

ODPOWIEDŹ: Nie, nie istnieje absolutnie żaden związek przyczynowo-skutkowy między zakładaniem nogi na nogę a żylakami kończyn dolnych3.

Medyczny mit nr 4: Należy pic co najmniej 2 l wody dziennie

Powinno się pić co najmniej 8 szklanek (2 l) wody dziennie.

ODPOWIEDŹ: To jedna z najstarszych legend medycznych4. Równowagę płynów w naszym organizmie najłatwiej ocenić po kolorze moczu: jeśli jest ciemny, jesteśmy trochę "przesuszeni", jeżeli zaś jest bardzo jasny lub przezroczysty, śmiało możemy pić nieco mniej.

Medyczny mit nr 5: Węglowodany na kolację utrudniają zrzucenie wagi

Wieczorem powinno się unikać jedzenia węglowodanów - dzięki temu można szybciej stracić na wadze.

ODPOWIEDŹ: Naukowcy z Tufts University w Bostonie w stanie Massachusetts przeprowadzili 3-tygodniowe badanie kontrolne, które wykazało, że proces utraty wagi przebiega z tą samą prędkością, niezależnie od tego, czy jemy węglowodany wieczorem, czy o jakiejkolwiek innej porze dnia5.

Medyczny mit nr 6: Jajka podnoszą poziom cholesterolu

Powinno się jeść najwyżej 2 jajka na tydzień - w przeciwnym wypadku podniesie się poziom cholesterolu we krwi.

ODPOWIEDŹ: Według Europejskiej Rady Informacji o Żywności (EUFIC) jajka mają niewielki wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Są za to ważnym elementem zdrowej, zbilansowanej diety dla osób w każdym przedziale wiekowym, dostarczają bowiem wysokiej jakości białek oraz witamin i minerałów. Ogólnie rzecz biorąc, korzyści płynące z jedzenia jajek znacznie przewyższają związane z nimi znikome ryzyko6.

Medyczny mit nr 7: Cukrzykom nie wolno pić kawy

Diabetycy powinni odstawić kawę, ponieważ obniża ona stężenie płynów w organizmie, co jeszcze pogarsza ich stan.

ODPOWIEDŹ: Wręcz przeciwnie, picie kawy w rozsądnych ilościach może złagodzić cukrzycę typu 2 nawet o 25%7. Co więcej, przegląd 59 niezależnych badań wykonany przez gastroenterologów z Huadong Hospital w Szanghaju wykazał, że picie jednej dodatkowej filiżanki kawy dziennie może obniżyć ryzyko rozwoju wielu odmian raka o 3%.

Bibliografia

 1. Engl J Med, 2013; 368: 1675–84
 2. Lancet, 2011; 377: 494–503
 3. Phlebolymphology, 2006; 13: 188–94
 4. http://goo.gl/4vSMcG
 5. Appetite, 2009; 52: 96–103
 6. http://goo.gl/vS2fg0
 7. Arch Intern Med, 2009; 169: 2053–63; Nutr Metab Cardiovasc Dis, 2011; 21: 418–23
 8. PLoS Med, 2005; 2: e168
 9. Alcohol Clin Exp Res, 2013; 37: 539–49
 10. Am J Cardiol, 2000; 86: 51F–6F; Circulation, 2012; 125: 1058–72
 11. Cochrane Database Syst Rev, 2011; 11: CD004022
 12. Magnes Res, 2006; 19: 180–9
 13. Eur Neurol, 2012; 67: 288–91

Medyczny mit nr 8 : Witamina C chroni przed przeziębieniem

Aby zapobiec przeziębieniom trzeba przyjmować witaminę C.

ODPOWIEDŹ: Harri Hemilä z Uniwersytetu Helsińskiego oraz Robert Douglas z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze przeanalizowali wyniki 55 badań z ostatnich 65 lat, aby określić zakres profilaktycznego działania witaminy C. Wiele z tych badań skupiło się na tym, czy witamina C rzeczywiście zapobiega przeziębieniom, a zgromadzone wyniki wykazały brak jakiegokolwiek działania ochronnego tej substancji na populację.

Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to przyjmowania zalecanych dziennych dawek tej witaminy, a już dr Linus Pauling udowodnił, że tylko większa jej podaż może przynieść efekty.

Okazało się również, że u biegaczy długodystansowych, narciarzy i żołnierzy - innymi słowy u ludzi wystawionych na ekstremalne warunki i wykonujących ogromny wysiłek fizyczny - przeziębienia występują o 50% rzadziej przy zażywaniu suplementu witaminy C. Badania dowiodły też, że łykanie tej witaminy skraca czas trwania przeziębienia o 8% u dorosłych i o 14% u dzieci8.

Medyczny mit nr 9: Lampka wina ułatwia zasypianie

Kieliszek czerwonego wina przed snem ułatwia zasypianie.

ODPOWIEDŹ: Co prawda jeden kieliszek wina dziennie nie zaszkodzi zdrowiu, ale badacze z instytutu London Sleep Centre doszli do wniosku, że alkohol wcale nie jest najlepszym środkiem nasennym. Co więcej, powoduje chrapanie i problemy oddechowe9.

Medyczny mit nr 10: Po zawale absolutnie zero seksu!

Aktywność seksualna po zawale jest szkodliwa dla serca.

ODPOWIEDŹ: Eksperci zarówno z krajów Unii Europejskiej, jak i Stanów Zjednoczonych zgadzają się, że odbywanie stosunku z normalną częstotliwością w żaden sposób nie nadweręża serca, a przy tym na pewno jest zdrowsze niż całkowita abstynencja10.

Medyczny mit nr 11 … osoby z nadciśnieniem muszą stronić od soli

Sól szkodzi osobom z wysokim ciśnieniem.

ODPOWIEDŹ: To nie jest dobra rada. Szanowana na całym świecie niezależna organizacja badawcza Cochrane Collaboration przeanalizowała wyniki 167 badań (z lat 1950-2011) weryfikujących konkretne efekty spożywania soli kuchennej. Okazało się, że diety o niskiej zawartości soli pozwoliły obniżyć ciśnienie tylko o 1% u ludzi rasy białej o normalnym ciśnieniu i o jedynie 3,5% u pacjentów z nadciśnieniem. Liczby te były tylko odrobinę wyższe u czarnoskórych i Azjatów11.

Medyczny mit nr 12: Na zakwasy najlepszy jest kolejny trening

Sport pozwoli pozbyć się zakwasów powstałych po ciężkim treningu na siłowni.

ODPOWIEDŹ: Nieprawda! Powodem bólu mięśni są drobne naderwania w strukturze włókien tkanki mięśniowej, a ich zagojenie się wymaga czasu. Na ból ramion czy nóg mogą pomóc suplementy magnezu albo nakładany punktowo olejek magnezowy12. Poza tym warto ochłodzić bolące miejsca, przykładając do nich woreczek lodu owinięty w ręcznik.

Medyczny mit nr 13: Olejek lawendowy pomógł podczas migreny? To musi być efekt placebo!

Gdy powiedziałam lekarzowi, że inhalacje olejkiem lawendowym pomogły mi na migrenę, zbył to, tłumacząc, że musiał zadziałać efekt placebo.

ODPOWIEDŹ: Pewne restrykcyjne badanie kliniczne kontrolowane placebo wykazało, że inhalacje z użyciem olejku eterycznego z lawendy to ewidentnie skuteczne i bezpieczne lekarstwo na migrenowe bóle głowy13.

Dr Harald Gaier

Harald Gaier to jeden z czołowych brytyjskich ekspertów medycyny alternatywnej.

Dr Gaier jest zarejestrowanym osteopatą, naturopatą, akupunkturzystą, homeopatą i zielarzem.

Pracuje w Klinice Żywienia i Alergii w Londynie.

Strona internetowa: www.drgaier.com

Zobacz też:

Polecamy

Zobacz także

Choroba lokomocyjna - jak złagodzić objawy?

Choroba lokomocyjna - jak złagodzić objawy?

Moja 10-letnia córka do tej pory nie odczuwała żadnych dolegliwości podczas dłuższych podróży samochodem, ale w tym roku to się zmieniło - wymiotuje, jest osłabiona i narzeka na ból brzucha. Ponieważ niedługo wybieramy się na wakacje, obawiam się, jak zniesie taką podróż. Nie chciałabym podawać jej aptecznych specyfików (podobno mają wiele skutków ubocznych). Czy istnieją naturalne sposoby na złagodzenie dolegliwości?

Suchość pochwy - problem wielu kobiet

Suchość pochwy - problem wielu kobiet

Od pewnego czasu dokucza mi pieczenie w okolicach intymnych. Skóra tam jest stale podrażniona, a ostatnio zaczęła mnie urażać nawet bawełniana bielizna. Poza tym w czasie stosunku odczuwam ból i dyskomfort. Lekarz wykluczył infekcje intymne i grzybice. Mówi, że to może być suchość pochwy. Ale ja jeszcze nie mam menopauzy! Co zrobić, aby zlikwidować ten problem? Czy mogę temu jakoś przeciwdziałać?

Groźna osteoporoza

Groźna osteoporoza

U mojej matki zdiagnozowano niedawno osteoporozę. Z tego, co udało mi się wyczytać w internecie, wynika, że w jej wieku (67 lat) tak naprawdę nie da się już odbudować masy kostnej, a poważne złamanie kości udowej może być nawet śmiertelne! Czy naprawdę jest aż tak źle? I czy mnie czeka podobny scenariusz, skoro w rozwoju choroby dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne?

Opuchnięte kostki u nóg. Jak zaradzić obrzękowi?

Opuchnięte kostki u nóg. Jak zaradzić obrzękowi?

Od jakiegoś czasu zauważyłam, że pod koniec dnia stale mam spuchnięte kostki. Mama mówi, że to spadek po niej i że jest to związane z niewydolnością żylną, na którą ona cierpi. Jednak obejrzałam dokładnie swoje nogi i nie widzę na nich śladu pajączków. Czy może być inna przyczyna tej opuchlizny? Moja córka np. zawsze jest opuchnięta przed miesiączką. Zastanawiam się więc, czy to możliwe, że mamy rodzinną skłonność do obrzęków?

Jak wzmocnić wzrok?

Jak wzmocnić wzrok?

Od dziecka noszę okulary (jestem krótkowidzem), ale dopiero niedawno zauważyłam, że mój wzrok dużo szybciej się męczy, pojawia się pieczenie i łzawienie oczu, a pod koniec dnia coraz trudniej jest mi czytać. Na co dzień pracuję przy komputerze, a w biurze powoli zaczynamy używać klimatyzacji, co pewnie ma jakiś związek z tymi objawami. Okulista mówi, że z wiekiem wada wzroku może się pogłębiać, ale ja wierzę, że da się temu przeciwdziałać. W jaki sposób mogę poprawić swój wzrok?

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki

Nowości

Mleko niskotłuszczowe a choroba Parkinsona

Mleko niskotłuszczowe a choroba Parkinsona

21 wrzesień 2017