Porady

Detektyw medyczny

Złodzieje składników odżywczych

Złodzieje składników odżywczych

Pytanie:

Mój mąż niedawno przeszedł zawał. Lekarz przepisał mu statyny, po których mąż nie czuje się najlepiej (ciągle jest zmęczony). Ja stosuję tabletki antykoncepcyjne i leki na nadkwasotę - miewam bóle głowy i ataki depresji. Nie chcę sięgać po antydepresanty, ponieważ słyszałam, że wywołują jeszcze więcej skutków ubocznych. Co możemy zrobić, aby znów w pełni cieszyć się życiem?

Odpowiedź:

Mało który lekarz, nie mówiąc już o pacjentach, zdaje sobie sprawę, że niemal wszystkie leki powodują znaczne niedobory składników odżywczych o nierzadko poważnych konsekwencjach. Całkiem prawdopodobna wydaje się teoria, że to wcale nie same lekarstwa, a raczej stopniowo wywoływane przez nie braki cennych substancji odżywczych są odpowiedzialne za nękające pacjentów działania niepożądane. Nie ma przy tym znaczenia, czy lek przepisany został przez lekarza, czy też dostępny jest bez recepty. Oto lista 8 najczęściej stosowanych lekarstw oraz wywoływanych przez nie niedoborów.

1. Leki na nadkwaśność

Leki przeznaczone do walki z nadkwasotą żołądka, wrzodami oraz zgagą mogą blokować wchłanianie żelaza. W mniejszym stopniu powodują też niedobory takich składników jak beta-karoten, bor, wapń, chrom, miedź, kwas foliowy, fosfor, selen, tiamina, cynk i witaminy C, D, E, K oraz B121.

Następstwa niedoboru składników odżywczych: Osłabienie, zawroty i bóle głowy.

Jak zaradzić niedoborowi składników odżywczych: Zapewnij organizmowi więcej żelaza, jedząc duże ilości wołowiny, szpinaku, fasoli oraz moreli. Jeżeli niedobory żelaza zostaną potwierdzone badaniami krwi, przyjmuj płynne suplementy tego pierwiastka. Unikaj jednak siarczanów żelaza, mogą one bowiem wywoływać zaparcia oraz zabarwiać stolec na czarno.

2. Antybiotyki

Antybiotyk? Pamiętaj o probiotykach!

Antybiotyki zabijają pomocne bakterie jelitowe, w tym z rodzaju Lactobacillus, oraz hamują produkcję witaminy K w przewodzie pokarmowym2.

Następstwa niedoboru składników odżywczych: Niedobory w obrębie korzystnej mikroflory jelitowej powodują cały szereg problemów zdrowotnych: od niestrawności aż po alergie. Deficyt witaminy K może zaś prowadzić do powstawania zakrzepów krwi oraz większej łamliwości kości.

Jak zaradzić niedoborowi składników odżywczych: Jedz dużo pokarmów bogatych w korzystne probiotyki, np. jogurt naturalny z żywymi kulturami bakterii, kefir czy kapustę kiszoną. Możesz też zdecydować się na suplement probiotyków wieloszczepowych. Poziom witaminy K można zwiększyć, jedząc dużo zielonych warzyw liściastych, takich jak szpinak czy jarmuż.

3. Statyny

Leki te pozbawiają organizm cennego koenzymu Q10, co może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania mitochondriów - naszych mikroskopijnych "elektrowni" zasilających każdą komórkę organizmu3.

Następstwa niedoboru składników odżywczych: Postępujące wymieranie komórek przynosi całą gamę uciążliwych objawów: od zmęczenia po utratę pamięci.

Jak zaradzić niedoborowi składników odżywczych: Przyjmuj suplement koenzymu Q10 lub jedz duże ilości zawierających go pokarmów, takich jak kurczak, ryby, jajka, brokuły, kalafior, truskawki albo pomarańcze.

4. Antydepresanty

Coraz częściej przepisywane pacjentom leki przeciwdepresyjne mogą wypłukiwać z organizmu koenzym Q10, witaminy z grupy B oraz melatoninę4.

Następstwa niedoboru składników odżywczych: Anemia wywołana niedoborem kwasu foliowego (witaminy B9) przyspiesza proces starzenia się komórek, obniża odporność organizmu na działanie wolnych rodników, zaniża wytwarzanie hormonów tarczycy, a ponadto wywołuje uczucie niepokoju i lęku.

Jak zaradzić niedoborowi składników odżywczych: Dobre źródło kwasu foliowego stanowią soczewica, szparagi, szpinak, brokuły oraz fasola pinto. Produkcję melatoniny pobudzisz, jedząc produkty owsiane, banany, pomidory czy ananasy. Warto przyjmować przy tym suplement koenzymu Q10. Jeśli zaś chodzi o antydepresanty, ich naturalny odpowiednik znajduje się w niemal każdej komórce organizmu - jest nim s-adenozylometionina. Związek ten okazał się skuteczniejszy w leczeniu poważnych zaburzeń depresyjnych niż trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne oraz placebo5.

Podczas leczenia chemioterapią warto wzbogacić dietę o naturalne źródła cynku

5. Chemioterapia

Metoda ta opiera się na stosowaniu związków platyny, takich jak cisplatyna. Ten najbardziej rozpowszechniony lek przeciwnowotworowy w oficjalnej medycynie jest odpowiedzialny za niedobory cynku6.

Następstwa niedoboru składników odżywczych: Wypadanie włosów, biegunka, wrzody i zapalenie jamy ustnej, spowolnione gojenie się ran.

Jak zaradzić niedoborowi składników odżywczych: Bierz suplementy cynku albo jedz dużo pokarmów bogatych w ten pierwiastek. Zaliczamy do nich pestki dyni, ryby i owoce morza, sery, czerwone mięso i wątróbkę.

6. Tabletki antykoncepcyjne

Miliony kobiet na całym świecie latami biorą tabletki antykoncepcyjne, co może powodować niedobory wielu istotnych składników odżywczych, np. kwasu foliowego czy witaminy B127.

Następstwa niedoboru składników odżywczych: Niedobory kwasu foliowego w czasie ciąży mogą wywoływać u płodu wady wrodzone. Z kolei niedobór witaminy B12 powoduje zmęczenie, nadmierną nerwowość, problemy z pamięcią, a nawet depresję.

Jak zaradzić niedoborowi składników odżywczych: Dobrym źródłem witaminy B12 są przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego, a więc mięso, ryby czy jajka, natomiast duże ilości kwasu foliowego znajdziesz m.in. w kapuście, migdałach, szpinaku czy bananach.

7. Leki przeciwcukrzycowe

Leczenie cukrzycy za pomocą farmaceutyków, zwłaszcza insuliny, może prowadzić do niedoborów magnezu8.

Następstwa niedoboru składników odżywczych: Podwyższone ciśnienie krwi, skurcze i problemy z sercem.

Jak zaradzić niedoborowi składników odżywczych: Jedz więcej warzyw zielonych, ciecierzycy, ziaren sezamu i otrąb, wszystkie bowiem stanowią doskonałe źródło magnezu.


Dr Harald GaierDr Harald Gaier to jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie medycyny alternatywnej w Wielkiej Brytanii. Jest zarejestrowanym naturopatą, osteopatą, homeopatą i zielarzem. Pracuje w The Allergy and Nutrition Clinic, 22 Harley Street w Londynie.

8. Beta-blokery

Leki te obniżają ciśnienie poprzez ograniczanie działania katecholamin, co zmniejsza siłę i częstotliwość skurczów mięśnia sercowego. Jednocześnie mogą one hamować działanie koenzymu Q10 i zaniżać wydzielanie melatoniny9.

Następstwa niedoboru składników odżywczych: W sercu znajduje się mnóstwo spragnionych koenzymu Q10 mitochondriów, dlatego też skutkiem niedoboru tego składnika może być jego niewydolność. Obniżony poziom melatoniny może z kolei zakłócać cykl snu i czuwania, co prowadzi do problemów z zasypianiem i towarzyszących im zaburzeń.

Jak zaradzić niedoborowi składników odżywczych: Przyjmuj suplementy koenzymu Q10 (100-300 mg dziennie) wraz ze wspomagającym jego wchłanianie tłustym pożywieniem. Jedz też pokarmy podwyższające poziom melatoniny, np. owies lub banany.

Bibliografia

  1. 'Gastric Acid Reducing Agents', in Access Your Health; http://goo.gl/CPwfBY
  2. Int J Vitam Nutr Res, 1990; 60: 245–51
  3. Ochsner J, 2010; 10: 16–21
  4. 3 Nutrients to Take With Antidepressants; http://goo.gl/W3zpRg
  5. J Clin Psychiatry, 2009; 70 Suppl 5: 18–22
  6. Royal Society of Chemistry. 'Anticancer drug found to cause zinc deficiency'; http://goo.gl/uILzD9
  7. Can Med Assoc J, 1982; 126: 244–7
  8. Curr Sci, 2002; 83: 1456–63
  9. Res Commun Chem Pathol Pharmacol, 1977; 17: 157–64; Eur J Clin Pharmacol, 1999; 55: 111–5

Zobacz też:

Polecamy

Zobacz także

Choroba lokomocyjna - jak złagodzić objawy?

Choroba lokomocyjna - jak złagodzić objawy?

Moja 10-letnia córka do tej pory nie odczuwała żadnych dolegliwości podczas dłuższych podróży samochodem, ale w tym roku to się zmieniło - wymiotuje, jest osłabiona i narzeka na ból brzucha. Ponieważ niedługo wybieramy się na wakacje, obawiam się, jak zniesie taką podróż. Nie chciałabym podawać jej aptecznych specyfików (podobno mają wiele skutków ubocznych). Czy istnieją naturalne sposoby na złagodzenie dolegliwości?

Suchość pochwy - problem wielu kobiet

Suchość pochwy - problem wielu kobiet

Od pewnego czasu dokucza mi pieczenie w okolicach intymnych. Skóra tam jest stale podrażniona, a ostatnio zaczęła mnie urażać nawet bawełniana bielizna. Poza tym w czasie stosunku odczuwam ból i dyskomfort. Lekarz wykluczył infekcje intymne i grzybice. Mówi, że to może być suchość pochwy. Ale ja jeszcze nie mam menopauzy! Co zrobić, aby zlikwidować ten problem? Czy mogę temu jakoś przeciwdziałać?

Groźna osteoporoza

Groźna osteoporoza

U mojej matki zdiagnozowano niedawno osteoporozę. Z tego, co udało mi się wyczytać w internecie, wynika, że w jej wieku (67 lat) tak naprawdę nie da się już odbudować masy kostnej, a poważne złamanie kości udowej może być nawet śmiertelne! Czy naprawdę jest aż tak źle? I czy mnie czeka podobny scenariusz, skoro w rozwoju choroby dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne?

Opuchnięte kostki u nóg. Jak zaradzić obrzękowi?

Opuchnięte kostki u nóg. Jak zaradzić obrzękowi?

Od jakiegoś czasu zauważyłam, że pod koniec dnia stale mam spuchnięte kostki. Mama mówi, że to spadek po niej i że jest to związane z niewydolnością żylną, na którą ona cierpi. Jednak obejrzałam dokładnie swoje nogi i nie widzę na nich śladu pajączków. Czy może być inna przyczyna tej opuchlizny? Moja córka np. zawsze jest opuchnięta przed miesiączką. Zastanawiam się więc, czy to możliwe, że mamy rodzinną skłonność do obrzęków?

Jak wzmocnić wzrok?

Jak wzmocnić wzrok?

Od dziecka noszę okulary (jestem krótkowidzem), ale dopiero niedawno zauważyłam, że mój wzrok dużo szybciej się męczy, pojawia się pieczenie i łzawienie oczu, a pod koniec dnia coraz trudniej jest mi czytać. Na co dzień pracuję przy komputerze, a w biurze powoli zaczynamy używać klimatyzacji, co pewnie ma jakiś związek z tymi objawami. Okulista mówi, że z wiekiem wada wzroku może się pogłębiać, ale ja wierzę, że da się temu przeciwdziałać. W jaki sposób mogę poprawić swój wzrok?

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki

Nowości

Mleko niskotłuszczowe a choroba Parkinsona

Mleko niskotłuszczowe a choroba Parkinsona

21 wrzesień 2017