Porady

Detektyw medyczny

Od metalowych implantów do szumów usznych

Od metalowych implantów do szumów usznych

Pytanie:

Jestem 57-letnim mężczyzną, cieszącym się względnie dobrym zdrowiem - pomijając fakt, że 2 lata temu wszczepiono mi protezy kolana i biodra (byłem zawodowym kolarzem przez większą część mojego życia). Ostatnio jednak cierpię z powodu szumu w uszach, który doprowadza mnie do szaleństwa. Zdaniem mojego lekarza powinienem zaakceptować to, że ciągle brzęczy mi w uchu. Jednak musi być coś, co mogę z tym zrobić. Czy może mi Pan pomóc?

Odpowiedź:

Medycyna naturalna może z powodzeniem poradzić sobie z szumami, syczeniami i dzwonieniami, zarówno w jednym, jak i obydwu uszach. Zwykle kręgarz czy chiropraktyk zacznie od odpowiedniego nastawienia kręgów kręgosłupa szyjnego oraz szczęk - ich złe ustawienie często bywa przyczyną zawrotów głowy, a niekiedy i szumów usznych1.

Zorientowałem się jednak, że czasem może pomóc także zmiana sposobu odżywiania i stylu życia. To najlepsza, niefarmakologiczna metoda leczenia. Oto sposoby, które naprawdę działają:

Unikaj salicylanów

Znaną przyczyną szumów usznych jest "podtrucie" chemikaliami, które można znaleźć w większości roślin oraz w wielu lekach, takich jak np. aspiryna2.

Jeśli należysz do osób szczególnie wrażliwych na te chemikalia, zrób test na ich obecność w organizmie i zmień dietę na pozbawioną salicylanów. Może to złagodzić objawy szumów usznych, a nawet całkowicie je usunąć3. Po 3 miesiącach powinieneś stwierdzić, czy wprowadzone zmiany przyniosły ulgę.

Żywność i napoje z wysoką zawartością salicylanów:

 • Większość używanych do gotowania ziół, szczególnie mięta, tymianek, estragon, rozmaryn, koperek, szałwia, majeranek, bazylia i oregano.
 • Większość przypraw - anyż, pieprz cayenne, cynamon, kminek, curry, buzdygan, kozieradka, musztarda, papryka, kurkuma.
 • Większość owoców, z wyjątkiem bananów, obranych gruszek, granatów, mango i papai.
 • Większość warzyw, z wyjątkiem kapusty, brukselki, fasolki szparagowej, selerów, porów, sałaty, wszystkich odmian groszku, ogórków, białych ziemniaków.
 • Migdały, orzechy brazylijskie, orzechy makadamia, orzeszki ziemne, orzechy kokosowe, pistacje, orzechy włoskie, orzechy piniowe oraz kasztany jadalne.
 • Kawa, czarna herbata, herbata miętowa, cola, soki owocowe, większość napojów alkoholowych (oprócz ginu, wódki, białego rumu i cachaca).
 • Miód, lukrecja, mięta, smarowidła z drożdżami, kostki rosołowe, bogate w drożdże produkty (jak szampan, sok pomidorowy, sos Worcestershire, sos per-peri oraz większość wysokoprzetworzonej żywności oraz dań typu instant).

Produkty z niską zawartością salicylanów:

Mięso, ryby, owoce morza, mleko, sery, jaja, pszenica, żyto, owies, jęczmień, kukurydza, quinoa, ryż.

Zmniejsz ilość tłuszczów

Ograniczaj spożycie produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, jak mięso oraz roślinne tłuszcze utwardzane (czyli takie, które w temperaturze pokojowej zachowują stan stały). U pacjentów, którzy mają wysoki poziom cholesterolu we krwi, szumy i dzwonienia uszne często zmniejszają się albo całkowicie nikną zaraz po tym, gdy zaczną oni stosować ubogą w tłuszcze dietę4.

Zwiększ ilość antyoksydantów

Uzupełniając dietę o suplementy witaminy A i E, możesz złagodzić szumy uszne albo się ich pozbyć5. Włoskie badania przeprowadzone na 31 pacjentach wykazały, że 18-tygodniowa terapia antyoksydantami (włączając w to beta-karoten oraz witaminy C i E) zmniejszyła natężenie szumów usznych i podniosła komfort życia chorych6.

Sprawdź poziom minerałów

Szumy uszne wiążą się z niedoborami cynku, magnezu i potasu. Dostarczając organizmowi te pierwiastki, możesz pomóc sam sobie3,7.

Według jednego z przeprowadzonych badań dolegliwości pojawiające się wraz z wiekiem są najczęściej związane z niedoborem cynku, a zażywanie odpowiednich suplementów może przynieść znaczne korzyści8. Z kolei inne badanie dowiodło, że podawanie suplementów z cynkiem osobom starszym, u których jego poziom był marginalny, złagodziło objawy szumów usznych, a u 1/3 z nich zmniejszyło ubytki słuchu związane z wiekiem9.

Poziom minerałów w organizmie można sprawdzić, robiąc w laboratoriach badania potu albo włosów.

Spróbuj homeopatii

Niektóre składniki leków homeopatycznych mogą pomóc. Należą do nich: Abroma augusta, Antipyrinum, Carboneum Sulphuratum, Glycosmis pentaphylla, Hydrophis cyanocinctus, ptasznik australijski, konopie indyjskie, miodla indyjska, bazylia azjatycka, kwas salicylowy i migdałecznik arjuna10. Aby jednak osiągnąć najlepsze efekty, powinieneś skonsultować się z wykwalifikowanym terapeutą.

Stosuj Ginkgo Biloba

Jak wskazują 2 niezależne badania kliniczne, najbardziej obiecującym lekiem stosowanym w ziołolecznictwie jest ekstrakt Ginkgo Biloba (miłorzębu japońskiego). W pierwszym z nich poprawę osiągnięto po 13 miesiącach terapii szumów usznych, mimo wcześniejszych pesymistycznych prognoz11. W innym zaś 12 z 33 pacjentów zostało całkowicie wyleczonych, a u 5 stwierdzono znaczną poprawę12.

Wnioskiem z kolejnego badania na temat działania Ginkgo Biloba w przypadku szumów usznych jest skuteczne działanie standaryzowanego ekstraktu z suszonych liści miłorzębu, zawierającego 24% glikozydów flawonolu13.

Uważaj na sól i cukier

Jeśli szumy uszne nie zmniejszyły się na skutek zastosowania powyższych metod naturalnych, spróbuj obniżyć dziennie spożycie soli do 15-400 mg14. Powinieneś również unikać rafinowanego cukru, ponieważ niektóre osoby cierpiące z powodu szumów usznych są wrażliwe na substancje zawarte w cukrze trzcinowym. Istnieje również związek pomiędzy występowaniem szumów usznych i hiperinsulinemią - zbyt wysokim poziomem insuliny we krwi w stosunku do ilości glukozy - co często jest pierwszym symptomem rozwijania się cukrzycy typu 215.

Zmniejsz ilość węglowodanów

Czasami osoby z szumami usznymi cierpią z powodu wysokiego poziomu insuliny i nieprawidłowej tolerancji glukozy jednocześnie. W takich przypadkach może pomóc niskowęglowodanowa i wysokoproteinowa dieta16.


Dr Harald GaierDr Harald Gaier to jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie medycyny alternatywnej w Wielkiej Brytanii. Jest zarejestrowanym naturopatą, osteopatą, homeopatą i zielarzem. Pracuje w The Allergy and Nutrition Clinic, 22 Harley Street w Londynie.

Zachowaj ostrożność z metalami

Dobrze znaną przyczyną szumów usznych jest użycie do leczenia niektórych rodzajów raka metali ciężkich, takich jak cisplatyna17. Wrażliwość na metale jest zatem kolejną potencjalną przyczyną szumów usznych, którą trzeba rozważyć. Metalowe implanty (jak protezy kolana czy biodra) mogą spowodować uszkodzenie drobnych kości (włączając w to kosteczki słuchowe w uszach), które skutkować będzie szumami i dzwonieniami. Nadwrażliwość na metale mogą wykazać odpowiednie badania18.

Wypróbuj bioflawonoidy

Możesz także spróbować dostarczać swojemu organizmowi suplementy z o-beta-hydroxyethyl-rutozydem - bioflawonoidem, który może poprawić albo całkowicie rozwiązać problem szumów usznych, występujących np. w chorobie Meniere'a19. Ten suplement może także złagodzić objawy szumów usznych, jeśli wynikają one z problemów krążeniowych, naczyniowych lub tych związanych ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu.

Bibliografia

 1. Stoddard A. Manual of Osteopathic Practice. London: Hutchinson & Co, 1974: 230
 2. Front Syst Neurosci, 2012; 6: 28
 3. Am J Otol, 1989; 10: 256; http://goo.gl/1jC9Gh
 4. Int Tinnitus J, 2007; 13: 143–9
 5. Acta Vitaminol Enzymol, 1985; 7 Suppl: 85–92
 6. Arch Med Res, 2007; 38: 456–9
 7. Am J Otol, 1986; 7: 476–7; Med Hypotheses, 1983; 10: 353–8
 8. Prog Brain Res, 2007; 166: 279–85
 9. Am J Otol, 1989; 10: 156–60
  Julian OA. Materia Medica of New Homoeopathic Remedies. Beaconsfield, Bucks: Beaconsfield
 10. Publishers, 1984
 11. Presse Med, 1986; 15: 1562–4
 12. Ärztliche Praxis, 1986; 12: 938–40
 13. Neuropsychiatr Dis Treat, 2011; 7: 441–7
 14. http://goo.gl/eG9B12
 15. Int Tinnitus J, 2004; 10: 24–30
 16. Ann Otol Rhinol Laryngol, 1981; 90: 615–8
 17. Cancer Treat Rep, 1979; 63: 1527–31
 18. Contact Dermatitis, 2011; 64: 273–9; Clin Cases Miner Bone Metab, 2013; 10: 34–40
 19. J Laryngol Otol, 1984; 98: 265–72

Polecamy

Zobacz także

Możliwe przyczyny pogorszenia słuchu

Możliwe przyczyny pogorszenia słuchu

Mam 63 lata i stopniowo tracę słuch. Czy może mi Pan jakoś pomóc?

Grzybica stóp i paznokci? Pomogą olejki

Grzybica stóp i paznokci? Pomogą olejki

Cierpię na przewlekłą grzybicę paznokci i stóp, która wydaje się odporna na standardowe metody leczenia. Czy możecie polecić mi jakieś alternatywne kuracje?

Migrena? Sięgnij po zioła

Migrena? Sięgnij po zioła

Mam 53 lata, a od 14. r.ż. regularnie nękają mnie obezwładniające ataki migreny pod postacią bardzo silnego, pulsującego bólu głowy. Wypróbowałam już cały szereg terapii, w tym leki przeciwbólowe, suplementy diety, czopki, zastrzyki z botoksu, biofeedback, akupunkturę, osteopatię, specjalne ćwiczenia i dietę eliminacyjną, ale nic mi nie pomogło. Przy każdym ataku muszę chować się w cichym, ciemnym pokoju, gdyż każdy, najdrobniejszy nawet dźwięk, zapach czy promień światła sprawia mi dodatkowy ból. Migrenie często towarzyszą wymioty, a ruch fizyczny jeszcze nasila objawy. W cały ten "zestaw migrenowy" wchodzą ponadto wahania nastroju, bóle oczu, nieprzyjemny smak na języku, niewyraźne widzenie oraz ból szyi, a poprzedza je tzw. aura. Czy możne Pan polecić mi coś, co przyniosłoby ulgę?

Katar? Grypa? Zioła, które pomogą złagodzić objawy

Katar? Grypa? Zioła, które pomogą złagodzić objawy

Każdej zimy, niezależnie od tego, czy się zaszczepię, czy nie, choruję na grypę. Czy może Pan polecić mi jakieś alternatywne, skuteczne metody zapobiegania tej chorobie lub jej leczenia? Ponadto na przełomie roku moja przyjaciółka zmaga się z kichaniem oraz łzawieniem i świądem oczu typu alergicznego. Co to mogłoby być? I czy mógłby Pan zasugerować jakieś naturalne metody leczenia tego rodzaju dolegliwości?

Złodzieje składników odżywczych

Złodzieje składników odżywczych

Mój mąż niedawno przeszedł zawał. Lekarz przepisał mu statyny, po których mąż nie czuje się najlepiej (ciągle jest zmęczony). Ja stosuję tabletki antykoncepcyjne i leki na nadkwasotę - miewam bóle głowy i ataki depresji. Nie chcę sięgać po antydepresanty, ponieważ słyszałam, że wywołują jeszcze więcej skutków ubocznych. Co możemy zrobić, aby znów w pełni cieszyć się życiem?

Raport specjalny

Wszystko o skórze

Wszystko o skórze

Nowości

Czy bakterie zwalczą raka?

Czy bakterie zwalczą raka?

23 lipiec 2017