Porady

Detektyw medyczny

Grzybica stóp i paznokci? Pomogą olejki

Grzybica stóp i paznokci? Pomogą olejki

Pytanie:

Cierpię na przewlekłą grzybicę paznokci i stóp, która wydaje się odporna na standardowe metody leczenia. Czy możecie polecić mi jakieś alternatywne kuracje?

Odpowiedź:

Infekcje grzybicze paznokci (onychomycosis) oraz stóp (tinea pedis) są niezwykle częste, zwłaszcza u mężczyzn. Jak już zauważyłeś, ich leczenie może być trudne, ale zapewne będziesz zadowolony z faktu, że istnieje wiele prostych, domowych sposobów na pozbycie się tych uciążliwych dolegliwości.

Występuje kilka różnych typów grzybów, które mogą powodować Twój problem. Dlatego też być może będziesz musiał wypróbować więcej niż jeden z podanych środków, aby pozbyć się konkretnej infekcji, z którą się borykasz.

Oto osiem przykładów naturalnych medykamentów, które polecam z własnego doświadczenia jako środki o udowodnionej skuteczności.

1. Olejek z drzewa herbacianego

Olejek pozyskiwany z liści Melaleuca alternifolia, drzewa występującego w Australii ma naturalne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, antyseptyczne, antywirusowe, antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. W jednym z testów in vitro ten olejek eteryczny zahamował rozwój 57 z 58 badanych grzybów1. Właśnie dlatego często zalecany jest w przypadku infekcji grzybiczych.

Co należy zrobić?

 • 2 razy dziennie malutką szczoteczką wcieraj olejek z drzewa herbacianego w zainfekowany paznokieć. W tym samym czasie, po usunięciu nagromadzonych zmian grzybiczych z jego krawędzi, wpuść pod nią 1-2 kropelki olejku.
 • Czynności te wykonuj regularnie przez co najmniej 2-3 miesiące, nawet jeśli zauważysz poprawę wcześniej, gdyż zbyt szybkie zakończenie kuracji może spowodować nawrót infekcji.
 • Ewentualnie możesz nalać kilka kropel olejku na kłębek waty, przykleić ją taśmą do zainfekowanego paznokcia i zostawić na noc. Również tę procedurę kontynuuj przez 2-3 miesiące.

2. Olejek z oregano

Zastosowanie tej przyprawy nie ogranicza się tylko do kuchni. Oregano może także pomóc w pozbyciu się infekcji grzybiczych, jeśli używa się olejku z tego aromatycznego zioła. Zawiera on czynniki przeciwdrobnoustrojowe - karwakrol i tymol - które mogą eliminować grzyby i bakterie2.

Co należy zrobić?

 • Zmieszaj 3 krople olejku z oregano z łyżką oleju roślinnego, np. jojoba lub oliwy z oliwek.
 • Po dokładnym umyciu i wysuszeniu stóp kłębkiem waty rozprowadź tę mieszaninę po zainfekowanym paznokciu bądź miejscu na skórze.

  Oregano

 • Powtarzaj tę procedurę 2 razy dziennie do 2 miesięcy. Podobnie jak w przypadku olejku z drzewa herbacianego, rezultaty mogą być widoczne wcześniej, ale nie należy przerywać leczenia, aby upewnić się, że infekcja nie powróci.

3. Olejek lawendowy

Dzięki specyficznym lotnym składnikom i znanym właściwościom antyseptycznym olejek lawendowy stanowi kolejny skuteczny, naturalny, domowy sposób leczenia grzybicy paznokci3.

Co należy zrobić?

 • Za pomocą kłębka waty wetrzyj olejek w miejsce pod krawędzią zainfekowanego paznokcia i otaczającą go skórę.
 • Aby dodatkowo wzmocnić efekt leczenia, możesz założyć parę grubych wełnianych skarpet.

4. Olejek goździkowy

Ten olejek eteryczny, pozyskiwany z Syzygium aromaticum, jest powszechnie znany ze swoich właściwości przeciwgrzybiczych, przeciwbólowych i antyseptycznych, które zawdzięcza wysokiej zawartości eugenolu4. Olejek goździkowy to również wspaniały środek, jeśli infekcja jest bolesna, ponieważ w jego składzie znajduje się kapsaicyna - substancja chemiczna, która uśmierza ból.

Co należy zrobić?

Aplikuj olejek goździkowy bezpośrednio na zainfekowane miejsca, ale jeśli skóra jest popękana lub wrażliwa, rozcieńcz go oliwą z oliwek lub nierafinowanym olejem kokosowym.

5. Czosnek

Ajoen, czyli zawarty w czosnku siarkoorganiczny związek chemiczny, jest skutecznym środkiem na grzybicę stóp i inne infekcje grzybicze. W jednym z badań miejscowa aplikacja 1% roztworu ajoenu 2 razy na dobę przez tydzień okazała się w 100% skutecznym lekarstwem na grzybicę stóp i paznokci oraz inne infekcje grzybicze. W przypadku zastosowania 1% roztworu chlorowodorku terbinafiny - standardowego leku przeciwgrzybiczego (bardziej znanego pod nazwą handlową Lamisil) - skuteczność ta wynosiła 94%5.

Co należy zrobić?

 • Przykładaj ciepły i wilgotny kompres do zainfekowanych miejsc (ciepło przyciąga grzyby do powierzchni skóry, co zwiększa skuteczność leczenia).
 • Umieść dobrze rozgnieciony ząbek czosnku pomiędzy dwoma kawałkami gazy i przytnij je tak, aby powstały okład pasował do zainfekowanego miejsca. Sklej taśmą, a następnie przymocuj całość.
 • Zmieniaj rozgnieciony ząbek czosnku na świeży i oczyszczaj gazę co 3-5 godz. Czynności te wykonuj do czasu dezynfekcji skóry i kontynuuj, aby uniknąć ponownego pojawienia się dolegliwości.
 • Możesz ewentualnie przez 30 min moczyć stopy w gorącej wodzie z rozgniecionym czosnkiem lub przykładać posmarowany oliwą z oliwek zmiażdżony czosnek bezpośrednio do zainfekowanych miejsc za pomocą kłębka waty.

6. Olejek z trawy cytrynowej

Roślina występująca naturalnie w Azji Południowo-Wschodniej (Cymbopogon citratus) jest powszechnie stosowana jako środek odstraszający owady, lecz pozyskiwany z niej - bogaty w cytral - olejek eteryczny ma również silne działanie antydrobnoustrojowe i przeciwgrzybicze6.

Co należy zrobić?

Stosuj miejscowo w taki sam sposób jak olejek z oregano.

Kurkuma

7. Kurkuma

W Indiach i Chinach kurkumę (Curcuma longa) od wieków stosuje się w miejscowym leczeniu grzybicy paznokci. Liście tego zioła zawierają kurkuminę, która ma właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Badania wykazały, że kurkuma i pozyskiwany z niej olejek eteryczny w formie maści mogą hamować rozwój chorobotwórczych grzybów7.

Co należy zrobić?

 • Dodaj odrobinę wody do 3 łyżeczek proszku kurkumowego i aplikuj tak sporządzoną pastę na zainfekowane paznokcie.
 • Pozostaw pastę na 30 min, a następnie zmyj ciepłą wodą. Ponieważ kurkuma jest silnym barwnikiem, należy dobrze oczyścić skórę i unikać kontaktu przyprawy z odzieżą.
 • Powtarzaj tę procedurę 3 razy dziennie.
 • Możesz również spróbować codziennie pić szklankę mleka z dodatkiem łyżeczki proszku kurkumowego. Pomoże to zwalczyć wszelkie wewnętrzne infekcje grzybicze i drożdżakowe oraz wzmocni układ odpornościowy.

8. Antyseptyczny płyn do płukania jamy ustnej

Dostępne bez recepty produkty to właściwie silne środki przeciwbakteryjne, co czyni z nich wspaniałą domową metodę leczenia grzybicy paznokci8.

Co należy zrobić?

 • W dużej misce wymieszaj płyn do płukania ust z odpowiadającą mu ilością soku z cytryny oraz białego lub jabłkowego octu (w proporcji 50:25:25).
 • W tak przygotowanym roztworze mocz zainfekowane miejsce przez 10-15 min, a następnie opłucz stopę. Niektórzy zalecają namaczanie przez 50 min do godziny.
 • Procedurę tę powtarzaj codziennie aż do ustąpienia infekcji.

Harald Gaier to jeden z czołowych brytyjskich ekspertów w dziedzinie medycyny naturalnej i zarejestrowany naturopata, osteopata, homeopata oraz specjalista w dziedzinie akupunktury i ziołolecznictwa. Zachęcamy do odwiedzania jego strony internetowej: www.drgaier.com.

Bibliografia

 1. Am Podiatr Med Assoc, 1998; 88: 489– 92
 2. Nahrung, 2002; 46: 317–20
 3. J Med Microbiol, 2011; 60: 612–8
 4. J Med Microbiol, 2009; 58: 1454–62
 5. J Am Acad Dermatol, 2000; 43: 829–32
 6. Mycobiology, 2006; 34: 219–29
 7. Physiol Mol Biol Plants, 2010; 16: 177–85
 8. http://goo.gl/2tWcVK

Polecamy

Zobacz także

Migrena? Sięgnij po zioła

Migrena? Sięgnij po zioła

Mam 53 lata, a od 14. r.ż. regularnie nękają mnie obezwładniające ataki migreny pod postacią bardzo silnego, pulsującego bólu głowy. Wypróbowałam już cały szereg terapii, w tym leki przeciwbólowe, suplementy diety, czopki, zastrzyki z botoksu, biofeedback, akupunkturę, osteopatię, specjalne ćwiczenia i dietę eliminacyjną, ale nic mi nie pomogło. Przy każdym ataku muszę chować się w cichym, ciemnym pokoju, gdyż każdy, najdrobniejszy nawet dźwięk, zapach czy promień światła sprawia mi dodatkowy ból. Migrenie często towarzyszą wymioty, a ruch fizyczny jeszcze nasila objawy. W cały ten "zestaw migrenowy" wchodzą ponadto wahania nastroju, bóle oczu, nieprzyjemny smak na języku, niewyraźne widzenie oraz ból szyi, a poprzedza je tzw. aura. Czy możne Pan polecić mi coś, co przyniosłoby ulgę?

Katar? Grypa? Zioła, które pomogą złagodzić objawy

Katar? Grypa? Zioła, które pomogą złagodzić objawy

Każdej zimy, niezależnie od tego, czy się zaszczepię, czy nie, choruję na grypę. Czy może Pan polecić mi jakieś alternatywne, skuteczne metody zapobiegania tej chorobie lub jej leczenia? Ponadto na przełomie roku moja przyjaciółka zmaga się z kichaniem oraz łzawieniem i świądem oczu typu alergicznego. Co to mogłoby być? I czy mógłby Pan zasugerować jakieś naturalne metody leczenia tego rodzaju dolegliwości?

Od metalowych implantów do szumów usznych

Od metalowych implantów do szumów usznych

Jestem 57-letnim mężczyzną, cieszącym się względnie dobrym zdrowiem - pomijając fakt, że 2 lata temu wszczepiono mi protezy kolana i biodra (byłem zawodowym kolarzem przez większą część mojego życia). Ostatnio jednak cierpię z powodu szumu w uszach, który doprowadza mnie do szaleństwa. Zdaniem mojego lekarza powinienem zaakceptować to, że ciągle brzęczy mi w uchu. Jednak musi być coś, co mogę z tym zrobić. Czy może mi Pan pomóc?

Złodzieje składników odżywczych

Złodzieje składników odżywczych

Mój mąż niedawno przeszedł zawał. Lekarz przepisał mu statyny, po których mąż nie czuje się najlepiej (ciągle jest zmęczony). Ja stosuję tabletki antykoncepcyjne i leki na nadkwasotę - miewam bóle głowy i ataki depresji. Nie chcę sięgać po antydepresanty, ponieważ słyszałam, że wywołują jeszcze więcej skutków ubocznych. Co możemy zrobić, aby znów w pełni cieszyć się życiem?

Nie tylko Candida. Problemy z jelitami

Nie tylko Candida. Problemy z jelitami

Po posiłku często doskwierają mi zaparcia, gazy oraz wzdęcia. Rano budzę się zmęczona, a w ciągu dnia nie mogę się skoncentrować i mam problemy z pamięcią. Mam dopiero 36 lat, ale znacznie spadło mi libido. Coraz częściej męczą mnie nocne poty, a pod oczami pojawiły się cienie. Wszyscy eksperci, do których chodziłam, twierdzą, że to na pewno drożdżyca jelit, ale badania krwi i kału niezmiennie wykazują brak grzybów Candida w moim organizmie. Czy mogłabym prosić o pomoc i poradę, co z tym problemem zrobić? M.E., Bristol

Raport specjalny

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona