Porady

Z notatnika starego doktora

Migrena

Migrena

Tagi: migrena
Pytanie:

Czy istnieją naturalne sposoby leczenia migren? Cierpię na nie przynajmniej raz w miesiącu, a jedyną rzeczą, która mi pomaga, jest sen, jednak nie zawsze jest to możliwe. Chciałabym móc zapobiec atakom, ale nie wiem, od czego zacząć.

Odpowiedź:

Migrena została zakwalifikowana przez WHO do grupy 20 najbardziej obezwładniających przewlekłych schorzeń - nie jest to specjalnie zaskakujące, jeśli weźmie się pod uwagę objawy: silne bóle głowy, którym często towarzyszą nudności, wymioty, bóle brzucha i zwiększona wrażliwość na światło i hałas. Uważa się, że migrena pojawia się, gdy naczynia krwionośne w mózgu najpierw kurczą się, a następnie gwałtownie rozkurczają. Pozostaje jednak tajemnicą, co dokładnie powoduje takie zachowanie naczyń krwionośnych.

Lekarze zazwyczaj uważają, że migrena ma podłoże dziedziczne i leczą to schorzenie, stosując leki na receptę, takie jak prochlorperazyna, sumatryptan i ergotamina. Leczenie takie nie uwzględnia jednak przyczyn problemu, a ponadto towarzyszy mu cała gama efektów ubocznych. Niektóre z leków mogą nawet wywoływać bóle głowy z odbicia - czyli bóle głowy spowodowane samym lekiem.

Zyskasz znacznie większą szansę na długotrwałą ulgę, jeśli spróbujesz stwierdzić, co wywołuje migreny w Twoim przypadku. Choć nie jest jasne, dlaczego niektórzy ludzie mają migreny a inni nie, to dzięki badaniom zidentyfikowano kilka czynników mogących wywoływać ten rodzaj bólów głowy. Odkrycie, które z nich są przyczyną Twoich migren, może być kluczem do pozbycia się ich na dobre.

Migrena została zakwalifikowana przez WHO do grupy 20 najbardziej obezwładniających przewlekłych schorzeń - nie jest to specjalnie zaskakujące, jeśli weźmie się pod uwagę objawy: silne bóle głowy, którym często towarzyszą nudności, wymioty, bóle brzucha i zwiększona wrażliwość na światło i hałas.

Konieczne będzie jednak przeprowadzenie małego śledztwa, ponieważ w zależności od osoby, przyczyny mogą być różne, a ponadto możliwe jest, że istnieje kilka czynników wywołujących u Ciebie migreny. Poniżej opisujemy kilku możliwych winowajców.

Jedzenie

Pewne pokarmy mogą wywoływać migreny, dlatego spróbuj prowadzić dziennik spożywanego jedzenia, tak, by móc zaobserwować możliwe prawidłowości i sprawdzić, czy zauważysz jakąś różnicę, unikając pokarmów potencjalnie prowokujących ataki.

Zwykle najbardziej prawdopodobnymi czynnikami wywołującymi migreny są związki chemiczne występujące w jedzeniu. Substancje takie jak tyramina (występująca w serach), fenyloetyloamina (obecna w czekoladzie), tyrozyna (znajdująca się w pokarmach wysokobiałkowych), glutaminian sodu (MSG), aspartam, kofeina, siarczyny, azotany (znajdujące się w przetworzonym mięsie) i histamina (obecna w winie i piwie) mogą wywoływać migrenę poprzez zmianę procesów fizjologicznych związanych z jej atakami.

W badaniu przeprowadzonym na niemal 600 osobach cierpiących na migrenę wykazano, że wrażliwość na sery, czekoladę, czerwone wino i piwo była najbardziej jednoznacznie powiązana z atakami tej dolegliwości. Istnieją też dowody na to, że w wywoływaniu migren pewną rolę może odgrywać wrażliwość na gluten.

Co ciekawe, występowanie migren jest częstą cechą pacjentów z celiakią. W jednym z badań stwierdzono, że pomocna może być dieta bezglutenowa. Gdy u czterech pacjentów z migreną i celiakią zastosowano przez sześć miesięcy dietę bezglutenową, jeden z nich całkowicie wyleczył się z migren, zaś pozostali trzej zaobserwowali poprawę dotyczącą ich częstotliwości, czasu trwania i intensywności.

Skuteczne okazały się także inne diety dla alergików. W kontrolowanym badaniu z udziałem dzieci cierpiących na częste, ciężkie migreny dieta eliminacyjna doprowadziła do całkowitego wyzdrowienia w 93% przypadków. Objawy u dzieci powróciły, gdy "podejrzane" pokarmy ponownie wprowadzono do ich diety.

Problemy ze snem

Jeśli masz jakiegokolwiek rodzaju problemy ze snem, ich rozwiązanie może pomóc także zapobiegać migrenom. Wydaje się, że zaburzenia snu występują znacznie częściej wśród osób cierpiących na migreny niż wśród ludzi, których nie nękają te bóle głowy. W jednym badaniu wykazano, że nocne bóle głowy lub ból głowy z samego rana u ponad połowy pacjentów były odzwierciedleniem zaburzeń snu. Gdy je rozwiązano, bóle głowy całkowicie znikły u 65%, przy czym wszyscy pacjenci zaobserwowali pewną poprawę.

Infekcja

Warto przebadać się pod kątem zakażeń drobnoustrojami takimi jak Helicobacter pylori (bakteria wywołująca wrzody trawienne), uważa się bowiem, że u niektórych osób może to być czynnik zwiększający skłonność do występowania migren. W jednym badaniu u 40% osób cierpiących na migreny stwierdzono zakażenie H. pylori.

U wszystkich osób biorących udział w badaniu, które całkowicie pozbyły się tych bakterii, znacząco obniżyły się intensywność, czas trwania i częstotliwość ataków migreny. Zakażenie H. pylori jest najczęstszą przyczyną ataków u osób z migrenami nie wywołanymi wahaniami hormonalnymi (takimi jak występujące podczas menstruacji) i u tych, u których występowanie migreny nie było dziedziczne.

Stres jest najczęściej wymienianym przez osoby cierpiące na migrenę czynnikiem wywołującym ataki. Ponadto same ataki migreny mogą powodować stres, prowadząc do powstawania błędnego koła.

Niedobory

Jeśli wykluczysz wpływ jedzenia, snu i infekcji, rozważ przebadanie się pod kątem niedoborów pokarmowych. Z migreną powiązano na przykład niedobór magnezu i stwierdzono, że jego przyjmowanie w ilości ok. 600 mg/dzień znacząco zmniejsza częstotliwość ataków. W innym badaniu stwierdzono, że już 200 mg magnezu dziennie może zmniejszać częstotliwość migren u 80 proc.osób stosujących ten suplement.

Zanim się przebadasz, możesz po prostu sprawdzić, czy przyjmowanie magnezu jest pomocne w Twoim przypadku. Uważa się, że mechanizm działania magnezu polega na zapobieganiu nagłemu skurczowi naczyń krwionośnych, hamowaniu agregacji płytek i stabilizacji błon komórkowych - wszystkie te czynniki odgrywają istotną rolę w procesie powstawania migreny.

Stres

Stres jest najczęściej wymienianym przez osoby cierpiące na migrenę czynnikiem wywołującym ataki. Ponadto same ataki migreny mogą powodować stres, prowadząc do powstawania błędnego koła. W tym przypadku pomocne mogą być techniki obniżające poziom stresu, takie jak medytacja, joga i regularne masaże.

Środowisko

Być może to Twój dom lub miejsce pracy wywołuje u Ciebie bóle głowy? Ból głowy jest powszechnym objawem zjawiska określanego jako "syndrom chorego budynku" (SBS, ang. sick building syndrome), schorzenia będącego skutkiem działania czynników takich jak lotne związki organiczne (znajdujące się w farbach, lakierach, plastiku i klejach), pleśnie, promieniowanie elektromagnetyczne, oświetlenie, hałas, klimatyzacja, nadmierne ogrzewanie i słaba wentylacja. Autorzy jednego z badań przeglądowych wysnuli wniosek, że SBS może być niekiedy wiarygodną przyczyną przewlekłych bólów głowy. Czynnikami wywołującymi migrenę mogą być też jasne światło słoneczne, mrugające światła, jakość powietrza i zapachy.

Prowadzenie dziennika bólów głowy i próba odkrycia, co wywołuje Twoje migreny jest najlepszym sposobem ich pokonania. Skupienie się na czynnikach wywołujących z pomocą doświadczonego specjalisty może zmniejszyć częstotliwość ataków lub nawet całkowicie zlikwidować problem. Jeśli to jednak nie skutkuje, istnieje wiele wypróbowanych i skutecznych, naturalnych sposobów leczenia migreny.

Suplementy

Ryboflawina (witamina B2): w badaniu przeprowadzonym w Niemczech stwierdzono, że suplementacja rybofl awiny zmniejszała liczbę ataków migreny o połowę. Jednakże gdy atak już się zaczął, witamina ta nie miała wpływu ani na jego nasilenie ani na czas trwania.13 Rybofl awina jest ogólnie rzecz biorąc bezpieczna w stosowaniu, chociaż u niektórych osób przyjmowanie wysokich dawek może wywoływać biegunkę. Dawkowanie: 400 mg/dzień.

Koenzym Q10: wydaje się, że znaczna część osób cierpiących na migrenę ma niedobór tego przeciwutleniacza o charakterze witaminy. W jednym badaniu zasugerowano, że CoQ10 może zmniejszyć częstotliwość migren o ponad połowę.14 Dawkowanie: 150 mg/dzień.

Kwasy tłuszczowe: warto wypróbować wielonienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) takie jak Omega-3. Gdy osobom cierpiącym na migrenę podawano kwas gamma- -linolenowy(NNKT z rodziny Omega-6) i kwas alfa-linolenowy (NNKT z rodziny Omega-3), u 86 proc. zaobserwowano zmniejszenie nasilenia, częstotliwości i czasu trwania ataków, u 22 proc. migreny całkowicie ustały, a u ponad 90 proc. rzadziej występowały nudności i wymioty.

Chociaż w jednym badaniu nie stwierdzono istotnych różnic pomiędzy skutecznością suplementów z Omega-3 a placebo, to wynik ten może wynikać z faktu, że jako placebo zastosowano oliwę z oliwek, która sama w sobie stanowi źródło dobroczynnych NNKT.

5-Hydroksytryptofan: udowodniono, że aminokwas ten, znany także jako 5-HTP, jest równie skuteczny jak dwa powszechnie stosowane leki –propranolol i metysergid.17 Dawkowanie: 400–600 mg na dzień.

Terapia manualna

Mobilizacja kręgosłupa może skutecznie leczyć migrenę. W jednym z badań udowodniono, że w leczeniu dolegliwości migrenowych manipulacja kręgosłupa dorównywała skutecznością lekom - i miała znacznie mniej efektów ubocznych.

Ćwiczenia

Regularne ćwiczenia, np. jazda na rowerze stacjonarnym trzy razy w tygodniu, prowadzą do znacznej poprawy, w tym mniejszej ilości ataków migreny.

Aktywność fizyczna może u niektórych osób wywoływać bóle głowy, jednak wyniki niedawno przeprowadzonych badań sugerują, że ćwiczenia mogą też w migrenie działać korzystnie. Gdy szwedzcy naukowcy objęli 12-tygodniowym badaniem 26 pacjentów w lokalnej klinice leczenia bólów głowy stwierdzili, że regularne ćwiczenia (jazda na rowerze stacjonarnym trzy razy w tygodniu) prowadziły do znacznej poprawy, w tym mniejszej ilości ataków migreny, złagodzenia objawów i zmniejszenie stosowania leków.

Akupunktura

Za pomocą tej tradycyjnej chińskiej techniki można leczyć wiele różnych rodzajów bólów głowy, w tym migrenę. Wyniki badania przeglądowego przeprowadzonego przez prestiżowy ośrodek Cochrane Collaboration wskazują, że akupunktura jest "co najmniej równie skuteczna, lub nawet skuteczniejsza niż profilaktyczne podawanie leków, i ma mniej działań niepożądanych".

Biofeedback

Technika ta wykorzystuje specjalistyczne urządzenia w celu dostarczenia informacji zwrotnej dotyczącej konkretnych stanów fizjologicznych, w jakich akurat się znajdujesz. W licznych badaniach wykazano, że biofeedback może zmniejszać częstotliwość i nasilenie bólów głowy, jednak metoda ta może być także droga i czasochłonna.

Homeopatia

Dwuletnie badanie przeprowadzone w Niemczech sugeruje, że homeopatia może łagodzić objawy migreny, a także zmniejszać stosowanie konwencjonalnych sposobów leczenia i korzystanie z usług zdrowotnych. W celu dobrania leczenia do Twojego indywidualnego przypadku, skonsultuj się z wykwalifikowanym terapeutą.

Zioła

Wiele ziół - w tym lepiężnik, imbir i miłorząb japoński (Ginkgo biloba) - może zwalczać migreny, jednak by zaobserwować jakąkolwiek poprawę, należy je stosować przez wiele tygodni. Dawkowanie: 50 mg/dzień lepiężnika wolnego od alkaloidów; 500–600 mg/dzień suszonego imbiru; 40 mg trzy razy dziennie ekstraktu z miłorzębu standaryzowanego na 24 procent heterozydów.

Bibliografia

 1. Aust Fam Physician, 2005; 34:647–51
 2. Pediatr Neurol, 2003; 28: 9–15
 3. Headache, 1995; 35: 355–7
 4. Mov Disord, 2009; 24: 2358–62;Am J Gastroenterol, 2003; 98:625–9
 5. Lancet, 1983; 2: 865–9
 6. J Headache Pain, 2010; 11:197–206
 7. Hepatogastroenterology, 1998;45: 765–70
 8. J Headache Pain, 2007; 8: 329–33
 9. Altern Med Rev, 1999; 4: 86–95
 10. Headache, 1990; 30: 168
 11. Headache, 2009; 49:1378–86
 12. Headache, 2009; 49: 941–52
 13. Eur J Neurol, 2004; 11: 475–7;Neurology, 1998; 50: 466–70
 14. Headache, 2007; 47: 73–80;Cephalalgia, 2002; 22: 137–41
 15. Cephalalgia, 1997; 17: 127–30
 16. J Adolesc Health, 2002; 31: 154–61
 17. Schweiz Med Wochenschr, 1991;121: 1585–90; Eur Neurol, 1986;25: 327–9
 18. Chiropr Osteopat, 2010; 18: 3; J Manipulative Physiol Ther, 1998; 21: 511–9
 19. Headache, 2009; 49: 563–70
 20. Cochrane Database Syst Rev, 2009;1: CD001218
 21. Pain Physician, 2009; 12: 1005–11
 22. J Altern Complement Med, 2010; 16: 347–55
Tagi: migrena

Polecamy

Zobacz także

Wzmocnienie śledziony

Wzmocnienie śledziony

Przez ostatnie kilka tygodni odczuwałam silne bóle w lewym boku i w okolicy żołądka. Po jakimś czasie wykonałam badanie USG, które wykazało spore powiększenie (stan zapalny) śledziony. Za 3 tygodnie mam udać się na gastroskopię. Zaczęłam interesować się możliwymi przyczynami powiększenia śledziony. Przyznam, że bardziej niż ich ilość zaniepokoiła mnie perspektywa wycięcia narządu, stąd moje pytanie: czy taka operacja naprawdę jest konieczna? A jeśli nie, to w jaki sposób powinnam dbać o śledzionę, aby jej uniknąć?

Nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć

Nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć

Ostatnio się zaziębiłam i zauważyłam, że gdy kaszlę lub kicham, popuszczam mocz. Nigdy wcześniej mi się to nie zdarzało. Lekarz powiedział, że to wysiłkowe nietrzymanie moczu. Moja starsza siostra cierpi na nietrzymanie moczu. Czym się te dolegliwości różnią? Urolog mówił mi też, że to schorzenie się operuje. Jednak tę opcję traktuję jako ostateczność. Mam nadzieję, że są jakieś inne możliwości zaradzenia problemowi. Czy może Pan mi coś doradzić?

Waga pod kontrolą

Waga pod kontrolą

Od wielu lat bezskutecznie usiłuję stracić na wadze. Stosowałam ćwiczenia i diety. Jednak zawsze potem cierpiałam z powodu efektu jo-jo. Ostatnio postanowiłam zacząć zażywać pigułki odchudzające, aby wreszcie na stałe pozbyć się nadwagi. Jednak przeczytałam artykuł mówiący, że środki tego typu nie działają. Zastanawiam się, czy to prawda? A jeśli tak, to czy istnieją jakieś potwierdzone sposoby na stałą redukcję masy ciała?

Uwaga na rotawirusy!

Uwaga na rotawirusy!

Odkąd moja czteroletnia wnuczka zaczęła chodzić do przedszkola, już 2 razy złapała tzw. grypę jelitową. Po kilku dniach jej przeszło, więc nawet nie byliśmy u lekarza, ale wodnista biegunka, wymioty, podwyższona temperatura i straszna niechęć do jedzenia były dla niej naprawdę męczące. Poza tym za drugim razem ja również zachorowałam na jelitówkę - przypuszczam, że zaraziłam się od wnuczki. Obawiam się, że te problemy będą się powtarzać i dlatego proszę o poradę: czy można im jakoś zapobiegać? A jeśli się pojawią, co robić, aby przebiegały łagodniej?

Chcę pokonać insulinooporność

Chcę pokonać insulinooporność

Od jakiegoś czasu stale odczuwam zmęczenie i bez względu na to, co jem, ciągle mam apetyt. A już najbardziej na słodkie. Mimo że się ograniczam i wbrew tym pragnieniom nie jem prawie wcale słodyczy, to jednak nie mogę schudnąć, a obwód talii niepokojąco zbliża się do obwodu bioder. Jednak najbardziej przestraszyła mnie przekroczona norma cholesterolu. Lekarz po obejrzeniu wyników badań stwierdził, że najprawdopodobniej mam insulinooporność i ostrzegł mnie, że to prosta droga do cukrzycy. Przepisał mi też metforminę. W internecie czytałam, że insulinooporność można odwrócić. Czy to prawda? Jak mogę to zrobić?

Raport specjalny

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona