Porady

Z notatnika starego doktora

Nos w nos z krwawieniem

Nos w nos z krwawieniem

Pytanie:

Pytanie Mój syn ma 13 lat i po szkole regularnie chodzi na zajęcia bokserskie. Ponieważ jest szybki i zręczny, uwielbia ten sport. Właściwie, co mówię z dumą, idzie mu naprawdę dobrze i, w dużej mierze dzięki mnie, jego idolem stał się były mistrz świata, Frank Bruno. Martwi mnie jednak, że często leci mu krew z nosa - zdarzało się to równie często nawet przed tym, jak zaczął uczęszczać na zajęcia. Na szczęście krwawienia nie występują wtedy, kiedy jest na ringu. Czy uprawianie boksu ma jakiś związek z krwawieniami lub je utrwala? Czy nasili występowanie krwawień? Czy jest to może efekt występujący z opóźnieniem po ciosach w głowę lub objaw związany z dzieciństwem, z którego się wyrasta?

Odpowiedź:

Pourazowe krwawienie z nosa, bo takiego terminu medycznego używa się do określenia tego objawu, wynikające z nacisku na nos w momencie otrzymania ciosu, może stanowić poważny problem. Jeżeli kiedykolwiek wystąpi podejrzenie, że wypływająca z nosa wydzielina może być mieszanką krwi i płynu rdzeniowego, nie wolno dziecku umieszczać w nosie ani tamponu, ani żadnego leku. Należy co 15 min podawać preparat homeopatyczny Arnica montana 20CH, uraz trzeba traktować jak pęknięcie czaszki, a pacjenta bezzwłocznie przewieźć do szpitala.

Jednakże jest to mało prawdopodobny scenariusz, sądząc po treści listu. Z tego, co wiadomo o chłopcu, nie wydaje się, żeby boks powodował krwawienia lub nasilał częstość ich występowania. Dużo bardziej prawdopodobne jest, że jest to zwyczajny, dziecięcy problem krwawień z nosa.

Krwawienia z nosa występują dość powszechnie, szczególnie u dzieci i często można im zaradzić w warunkach domowych.

Samoistne krwawienie z nosa to termin techniczny określający krwawienie pojawiające się bez wyraźnej przyczyny, z jednego lub czasem z obu nozdrzy. Upływ krwi może być znaczny lub niewielki i może trwać od kilku sekund do ponad ośmiu minut.

Krwawienia samoistne występują szczególnie często wśród niemowląt, dzieci i młodszych nastolatków, i w wielu przypadkach ustalenie ich przyczyny jest niemożliwe. Wiadomo, że są związane z szeregiem czynników, poczynając od nadciśnienia (tak, dzieci czasem również na to chorują), a kończąc na przebywaniu na dużej wysokości (wspinaczka w wysokich górach lub latanie samolotem). Podczas gdy wysokie ciśnienie krwi samo w sobie właściwie nie powoduje krwawienia z nosa, może jednak nasilać natężenie krwawienia.

Suchość śluzówki

Większość przypadków krwawienia, nawet te pojawiające się często, to proste zaburzenia mechaniczne, powodowane dłubaniem w nosie, suchością śluzówki nosa lub niską wilgotnością powietrza. Niewinne zadrapanie na śluzówce powoduje jej przerwanie, a następnie krwawienie. Można temu zaradzić, nawilżając powietrze w domu oraz nakładając cienką warstwę wazeliny kosmetycznej na wewnętrzną stronę nozdrzy dziecka. Można mu też delikatnie zasugerować, żeby przestał dłubać w nosie, by upewnić się, czy właśnie to nie było źródłem problemu.

Czasami z krwawieniami kojarzony jest również brak wystarczającej ilości snu.

Sen i dieta

Czasami z krwawieniami kojarzony jest również brak wystarczającej ilości snu. Jeżeli Adam ogląda telewizję w swoim pokoju lub trudno mu oderwać się od dobrej książki czy Internetu, być może warto byłoby sprawdzić, czy nie przesiaduje do późna i nie traci zbyt dużo snu.

Co zaskakujące, kolejną, często występującą przyczyną krwawień, jaką zaobserwowałem w mojej praktyce jest alergia lub nietolerancja pokarmowa. Jeżeli nie uda się znaleźć żadnej innej wyraźnej przyczyny, być może zechcą Państwo zastosować u syna dietę eliminacyjną (patrz tekst pt. "Całe życie miałam alergię pokarmową..."), żeby sprawdzić, czy nie występuje u niego nietolerancja jakiegoś pokarmu. Inne przyczyny krwawień obejmują ciało obce w nosie (u młodszych dzieci) oraz nadużywanie kokainy. Na szczęście żadna z tych sytuacji nie dotyczy grupy wiekowej Adama.

Pierwsza pomoc

Nagłe, utrzymujące się krwawienie z nosa (trwające powiedzmy ponad 15 min) lub zawartość jasnoczerwonej krwi może wymagać kauteryzacji (zamknięcia odpowiednich naczyń krwionośnych z użyciem wysokiej temperatury). Czasami krew zamiast wydostawać się przez nozdrza, spływa przez gardło do żołądka. Może to wywołać nudności.

Aby temu zapobiec, w przypadku krwawienia należy dziecko posadzić w pozycji wyprostowanej z głową pochyloną lekko do przodu, żeby umożliwić odpływ krwi przez nozdrza. Inne domowe środki pierwszej pomocy, które uważam za rzeczywiście użyteczne, obejmują uciskanie nozdrzy palcami, umieszczenie gazika, wacika lub zwiniętej chusteczki higienicznej między dziąsłem a górną wargą, obniżenie temperatury w pokoju, przyłożenie zimnego kompresu na górną część kręgosłupa i kark - lub, w przypadku nieskuteczności tej metody - na genitalia1, oraz delikatne przepłukanie nozdrzy chłodnym roztworem soli fizjologicznej. Przy stosowaniu którejkolwiek ze wspomnianych metod należy się upewnić, że dziecko oddycha przez usta i nie wydmuchuje nosa.

Jeżeli krwawienie nadal się utrzymuje, należy zwinąć kawałek chusteczki higienicznej, zamoczyć w nalewce z oczaru wirginijskiego (Hamamelis virginica) i wkręcić w nozdrze, z którego leci krew. Przed umocowaniem tamponu, konieczne jest usunięcie ewentualnych skrzepów.2 Kiedy tampon jest już na miejscu, dziecko należy położyć na plecach. Do tamponady nie wolno stosować jodoformu lub gazy nasączonej innym lekiem.

Przy nawracających samoistnych krwawieniach z nosa, moją terapią z wyboru w ramach profilaktyki przyszłych krwawień jest akupunktura - szczególnie skuteczna w przypadku stwierdzenia alergii pokarmowych.

Akupunktura

Przy nawracających samoistnych krwawieniach z nosa, moją terapią z wyboru w ramach profilaktyki przyszłych krwawień jest akupunktura - szczególnie skuteczna w przypadku stwierdzenia alergii pokarmowych. Z mojej praktyki wynika, że najlepsza kombinacja punktów do akupunktury to czubek głowy (Gv-23), czubek nosa (Gv-25) oraz bruzda prowadząca w dół do kącika ust (Li-20). W przypadku trwającego krwawienia terapeuta może dodać punkt SP-1 po przyśrodkowej (wewnętrznej) stronie palucha oraz za kolanem (B-54).

Przy krwawieniu z pluciem krwią terapeuta może wykorzystać punkt na plecach (B-20) wraz z punktem między zagłębieniem brzucha i pępkiem (CV-13). We wszystkich wspomnianych punktach można stosować również akupresurę.

Zioła

Najczęściej stosowanym w krwawieniach z nosa środkiem homeopatycznym jest Achillea millefolium - krwawnik pospolity. Do innych, rzadziej stosowanych środków należy Belladonna, jeżeli krwawieniom towarzyszy zaczerwienienie twarzy i ból głowy. Nux vomica będzie skuteczna, gdy rano pojawia się zakrzepnięta krew.

Niemetaliczny pierwiastek fosfor (Phosphorus) przy krwi jasnoczerwonej oraz częstym i obfitym krwawieniu. Fosforan żelaza (Ferrum phosphoricum) polecam przy nawracających krwawieniach z jednostajnym upływem krwi.

Bibliografia

  1. John Henry Clarke, The Prescriber, 2009, 9; 278
  2. E Harris Ruddock, Homoeopathic Vade Mecum, New Delhi: Taj Off-Set Press, 1989
  3. Thomas Flint Jnr & Harvey D Cain, Emergency Treatment and Management, W B Saunders & Co, now Elsevier, 1972, p 276
  4. Shanghai College of Traditional Medicine, Acupuncture: A Comprehensive Text, Seattle, WA: Eastland Press, 1981
  5. John Henry Clarke, The Prescriber, 2009, 9; 278
  6. British Herbal Pharmacopoeia, Herbal Medicine Association: Cowling, West Yorkshire, UK, 1976; 1:39, 217

W zielarstwie zaleca się stosowanie nagietka lekarskiego (Calendula offi cinalis) ze względu na jego łagodne właściwości ściągające przy skutecznym działaniu antyseptycznym lub pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica) ze względu na jej działanie przeciwkrwotoczne.

Rada na koniec

Jedno słowo ostrzeżenia - ponieważ u syna występują częste krwawienia z nosa, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będzie podatny na uszkodzenia naczyniowe, które mogą powodować udar lub krwawienie w mózgu w późniejszym okresie, jeżeli, jak się wydaje, występujące u niego krwawienie wynika z przerwania naczyń włosowatych.

U chłopca może występować skłonność do uszkodzeń również innych niewielkich naczyń w organizmie, a jeśli zdarzy się to w obrębie mózgu, może prowadzić do udaru lub innych poważnych schorzeń, takich jak tętniak.

W związku z tym uważam, że boks nie jest idealnym sportem dla chłopca ze względu na regularne uderzenia w głowę. Jakkolwiek trudna może być ta decyzja w obliczu jego entuzjazmu dla tej dyscypliny, najbezpieczniejsze wydaje się delikatne ukierunkowanie go, zwłaszcza, kiedy podrośnie, na inny sport pozbawiony tak wysokiego prawdopodobieństwa urazu głowy.

Polecamy

Zobacz także

Jak wzmocnić wzrok?

Jak wzmocnić wzrok?

Od dziecka noszę okulary (jestem krótkowidzem), ale dopiero niedawno zauważyłam, że mój wzrok dużo szybciej się męczy, pojawia się pieczenie i łzawienie oczu, a pod koniec dnia coraz trudniej jest mi czytać. Na co dzień pracuję przy komputerze, a w biurze powoli zaczynamy używać klimatyzacji, co pewnie ma jakiś związek z tymi objawami. Okulista mówi, że z wiekiem wada wzroku może się pogłębiać, ale ja wierzę, że da się temu przeciwdziałać. W jaki sposób mogę poprawić swój wzrok?

Wzmocnienie śledziony

Wzmocnienie śledziony

Przez ostatnie kilka tygodni odczuwałam silne bóle w lewym boku i w okolicy żołądka. Po jakimś czasie wykonałam badanie USG, które wykazało spore powiększenie (stan zapalny) śledziony. Za 3 tygodnie mam udać się na gastroskopię. Zaczęłam interesować się możliwymi przyczynami powiększenia śledziony. Przyznam, że bardziej niż ich ilość zaniepokoiła mnie perspektywa wycięcia narządu, stąd moje pytanie: czy taka operacja naprawdę jest konieczna? A jeśli nie, to w jaki sposób powinnam dbać o śledzionę, aby jej uniknąć?

Nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć

Nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć

Ostatnio się zaziębiłam i zauważyłam, że gdy kaszlę lub kicham, popuszczam mocz. Nigdy wcześniej mi się to nie zdarzało. Lekarz powiedział, że to wysiłkowe nietrzymanie moczu. Moja starsza siostra cierpi na nietrzymanie moczu. Czym się te dolegliwości różnią? Urolog mówił mi też, że to schorzenie się operuje. Jednak tę opcję traktuję jako ostateczność. Mam nadzieję, że są jakieś inne możliwości zaradzenia problemowi. Czy może Pan mi coś doradzić?

Waga pod kontrolą

Waga pod kontrolą

Od wielu lat bezskutecznie usiłuję stracić na wadze. Stosowałam ćwiczenia i diety. Jednak zawsze potem cierpiałam z powodu efektu jo-jo. Ostatnio postanowiłam zacząć zażywać pigułki odchudzające, aby wreszcie na stałe pozbyć się nadwagi. Jednak przeczytałam artykuł mówiący, że środki tego typu nie działają. Zastanawiam się, czy to prawda? A jeśli tak, to czy istnieją jakieś potwierdzone sposoby na stałą redukcję masy ciała?

Uwaga na rotawirusy!

Uwaga na rotawirusy!

Odkąd moja czteroletnia wnuczka zaczęła chodzić do przedszkola, już 2 razy złapała tzw. grypę jelitową. Po kilku dniach jej przeszło, więc nawet nie byliśmy u lekarza, ale wodnista biegunka, wymioty, podwyższona temperatura i straszna niechęć do jedzenia były dla niej naprawdę męczące. Poza tym za drugim razem ja również zachorowałam na jelitówkę - przypuszczam, że zaraziłam się od wnuczki. Obawiam się, że te problemy będą się powtarzać i dlatego proszę o poradę: czy można im jakoś zapobiegać? A jeśli się pojawią, co robić, aby przebiegały łagodniej?

Raport specjalny

Wszystko o skórze

Wszystko o skórze