Porady

Z notatnika starego doktora

Kłopoty z prostatą

Kłopoty z prostatą

Pytanie:

Mój mąż budzi mnie kilkakrotnie w ciągu nocy, gdy musi udać się do łazienki. Dzieje się to często, a uczucie parcia na mocz jest u niego bardzo naglące. Mąż ma dopiero 61 lat, a już narzeka na słaby strumień moczu lecący często w różnych kierunkach. Martwi mnie również to, że wystąpiło u niego pogorszenie kondycji seksualnej – nie przypomina już mężczyzny, z którym od 19 lat tworzę szczęśliwe małżeństwo. Mimo to nadal zdecydowanie odmawia wizyty u lekarza, bo, jak mówi, czułby się zawstydzony. Usiłowałam jakoś skłonić go do tego, żeby poszedł do lekarza, ale bez skutku. Martwię się, że to mogą być kłopoty z prostatą.

Odpowiedź:

Musisz wykazać się stanowczością i regularnie dążyć do rozmowy na ten temat z mężem. Jego dolegliwości najpewniej będą pogarszać się z czasem, więc możliwe, że w końcu ulegnie i zgodzi się na wizytę u lekarza w celu postawienia rzetelnej diagnozy. Bardzo ważne jest, by wcześnie dowiedzieć się, czy macie do czynienia z rakiem prostaty (gruczołu krokowego), czy tylko z jego łagodnym rozrostem (ang. BPH - benign prostatic hyperplasia) - w tym pierwszym przypadku liczy się czas.

A jest on bardzo istotny, bowiem choć jest to najczęściej występująca odmiana nowotworu u mężczyzn, to mimo to po dziś dzień nie opracowano skutecznych metod jej zapobiegania. Wczesne rozpoznanie znacznie zwiększa szanse na operacyjne usunięcie guza. Zanim jednak zostanie postawiona diagnoza, polecam stosowanie opisanych poniżej naturalnych leków roślinnych, które mogą przynieść ulgę w dolegliwościach męża.

Palma sabałowa

Palma sabałowa (serenoa repens) jest skutecznym środkiem na częste oddawanie moczu oraz ból i osłabienie strumienia.

Fot. Flickr.com

Serenoa repens - odwar sporządzany z liści i korzeni tej rośliny stosowany był już w kulturze Majów i innych ludów indiańskich jako lek na tzw. "problemy nerkowe". Pod koniec XIX w. lekarze homeopaci i naturopaci przepisywali owoce palmy sabałowej jako medykament na choroby układu moczowo-płciowego. Szeroki zakres badań udowadnia skuteczność S. repens w leczeniu typowo męskich dolegliwości, w tym BPH, zapalenia przewodu moczowego, nykturii (oddawania moczu w nocy), częstszego oddawania moczu, osłabienia strumienia, bólu oraz podrażnienia cewki moczowej1.

Wyciąg z kory śliwy afrykańskiej

Jak podają oficjalne badania, regularne picie tego napoju przynosi efekty podobne do palmy sabałowej2. Seria randomizowanych, kontrolowanych prób wykazała, że standaryzowany ekstrakt ze śliwy afrykańskiej (Pygeum africanum / Prunus africana) przynosi korzystne efekty u pacjentów cierpiących na łagodny przerost gruczołu krokowego i inne dolegliwości układu moczowo-płciowego3. Wyprodukowany we Francji Tadenan to lek oparty na wyciągu z tej rośliny najczęściej stosowany w Europie na problemy z oddawaniem moczu wynikłe z BPH bądź ze schorzeń pęcherza moczowego4.

Olej dyniowy

Cucurbita pepo - olej z pestek dyni w dawce 320 mg/dzień również w udowodniony sposób poprawia stan pacjentów z łagodnym przerostem prostaty w czasie od 3 do 6 miesięcy od rozpoczęcia kuracji5. Przez ostatnie stulecie napar z pestek dyni stosowany był przez naturopatów jako środek na bolesne oddawanie moczu oraz związane z tym uczucie ucisku oraz ból pleców u mężczyzn6. Zawodowy naturopata lub wykwalifikowany zielarz zaleci odpowiedni preparat tego typu, który wspomoże leczenie BPH.

Korzeń polygonum multiflorum wykorzystywany jest w medycynie Wschodu przy leczeniu nocnego nietrzymania moczu.

Fot. Flickr.com

Wspomaganie z Azji

Korzeń chińskiej rośliny znanej pod nazwą Fo Ti Tien albo He Shou Wu (Polygonum multiflorum) wykorzystywany jest przez medycynę Wschodu jako lek na nocne nietrzymanie moczu7. Trzeba jednak zaznaczyć, że MHRA (Brytyjska Agencja ds. Kontroli Leków i Produktów Ochrony Zdrowia) wydała w 2006 r. ostrzeżenie, że roślina ta może wywoływać niepożądane działanie szkodliwe dla wątroby8. Z tego powodu może lepiej nie decydować się na stosowanie środków zawierających ten składnik.

Likopen chroni przed rakiem prostaty

Ten karotenoid to związek pochodzenia naturalnego znajdujący się przede wszystkim w pomidorach i ich przetworach. Badania epidemiologiczne przeprowadzone przez profesora Edwarda Giovanucciego na Brigham and Women’s Hospital i na Uniwersytecie Medycznym Harvarda sugerują, że spożywanie dużej ilości pomidorów ze względu na zawarty w nich likopen pomaga chronić przed rakiem prostaty, w tym przed jego bardziej śmiertelnymi odmianami9. Badania wykazały obniżenie ryzyka wystąpienia tego nowotworu o około 30-40%, chociaż inne badania nie potwierdziły występowania takich efektów.

Podczas zakrojonych na szeroką skalę badań w latach 1986-1998 profesor Giovanucci zaobserwował, że jedzenie 2-4 porcji sosu pomidorowego tygodniowo prowadzi do obniżenia ogólnego ryzyka zachorowania na raka prostaty o 35%, natomiast ryzyko wystąpienia zaawansowanej formy nowotworu (tj. rozprzestrzenionego poza gruczoł krokowy) spada o 50%10.

Jednakże inne badania, w tym kontrolowane eksperymenty dietetyczne, nie popierają hipotezy zakładającej zbawienne działanie likopenu. Ta niespójność w wynikach badań może być spowodowana tym, że ilość spożytego likopenu była zbyt mała, by przynieść zmianę w jego poziomie we krwi. Ponadto ilość tego składnika w poszczególnych produktach znacząco różni się od siebie, a różne metody badania jego zawartości we krwi nie są tak samo dokładne.

W przyszłości warto byłoby opracować sposób mierzenia zawartości likopenu we krwi populacji w bardziej sprecyzowany i bezpośredni sposób. Tak czy inaczej, obecne dane wskazują jasno, że jedzenie pomidorów (zwłaszcza gotowanych) i produktów opartych na nich może przynieść korzyści9.

Żeń-szeń

Po przetworzeniu w wwysokiej temperaturze korzeń żeń-szenia wykazuje działanie przeciwnowotworowe.

Fot. Flickr.com

Panax ginseng - wyciąg z korzenia żeń-szenia koreańskiego (po przetworzeniu w wysokiej temperaturze) okazał się mieć działanie przeciwnowotworowe, niespecyficzne dla konkretnego organu - tak wynika z epidemiologicznych badań populacyjnych przeprowadzonych w Korei11. Istotne jest, by nie pomylić żeń-szenia koreańskiego z amerykańskim, syberyjskim, nepalskim lub himalajskim (Panax pseudo-ginseng).

Lecznicza moc świerku pospolitego

HMRlignan™ - lignany pozyskane ze świerku pospolitego - to polifenole o właściwościach antyrakowych, przeciwutleniających i estrogenizujących. Ich działanie przeciwnowotworowe jest szczególnie silne w obrębie prostaty12.

Pyłek kwiatów

Cernitin™ (Cernilton) - szwedzki wyciąg z pyłku kwiatów zawierający wiele substancji aktywnych, wspomaga leczenie chronicznego zapalenia gruczołu krokowego. Badacze po ekstrakcji rozpoznali dwie specyficzne frakcje: rozpuszczalną w wodzie T60™ oraz rozpuszczalną w tłuszczach GBX™ zawierającą naturalne inhibitory jełczenia. Obie te frakcje mają w składzie szeroką gamę substancji aktywnych, m.in. witaminy, aminokwasy, kwasy nukleinowe, minerały, alkohole długołańcuchowe, nienasycone kwasy tłuszczowe, prekursory prostaglandyn, enzymy oraz hormony roślinne.

Po lewej stronie prawidłowo działający gruczoł krokowy, po prawej stronie prostata wymagająca leczenia

Fot. Flickr.com

Cernilton badano pod kątem działania w leczeniu chronicznego zapalenia gruczołu krokowego, które nie jest wywołane urazami, naderwaniem mięśni, infekcją czy innymi typowymi przyczynami. W ramach pewnego badania eksperci przez półtora roku podawali Cernilton 15 pacjentom w wieku 23-63 lat cierpiącym na chroniczne zapalenie prostaty bądź prostatodynię (ból w obrębie prostaty lub miednicy). Pod koniec badania 7 pacjentów było wolnych od objawów, 6 odnotowało znaczącą poprawę, a tylko 2 nie wykazało reakcji na terapię. U 2 pacjentów wystąpił nawrót symptomów, które ustąpiły jednak po wznowieniu terapii.

Badacze doszli do wniosku, że Cernilton "jest skuteczny w leczeniu chronicznego zapalenia prostaty i prostodynii", a rezultaty badań sugerują, że pyłek ten ma "właściwości przeciwzapalne oraz antyandrogenizujące"13.

Ekstrakt z pestek winogron

Wyciąg z pestek winogron jest skuteczny w zwalczaniu komórek nowotworowych

Fot. Flickr.com

Preparat ten uzyskuje się z całych pestek winogron, w których znajduje się wiele witaminy E, kwasu linolowego oraz procyjanidyn fenolowych. Ekstrakt ten jest skuteczny w zwalczaniu komórek nowotworowych, wzmaga bowiem proces apoptozy (zaprogramowanej śmierci komórek).

University of Colorado Cancer Center, ośrodek zajmujący się badaniem nowotworów, opublikował w sieci raport jeszcze przed jego ukazaniem się w numerze prestiżowego magazynu Nutrition and Cancer z listopada 2013 r. Raport ten doniósł, że zsyntetyzowany w warunkach laboratoryjnych główny składnik aktywny ekstraktu z pestek winogron (nazwanego B2G2) zabija komórki rakowe prostaty, pozostawiając zdrowe komórki nienaruszone.

Na koniec muszę jeszcze raz podkreślić, że powinnaś jak najszybciej przekonać męża do wizyty u lekarza w celu postawienia diagnozy - dla spokoju ducha Was obojga.

Bibliografia

 1. McKennaDJ et al. Botannical Medicine: the Desk Reference for Major Herbal Supplements. 2nd edn. Londyn, Oksford, Nowy Jork, NY: The Haworth Press, 2002: 857-86.
 2. CurrTherRes,1995;56:796-817
 3. CochraneDatabaseSystRev,2002;1:CD001044
 4. NeurourolUrodyn,1997;16:583-99
 5. NutrResPract,2009;3:323-7
 6. Boericke W. Pocket Manual of Homoeopathic Materia Medica: Comprising the Characteristic and Guiding Symptoms of All Remedies. Formur International Publishing, 1982
 7. Bensky D., Gamble A. Chinese Herbal Medicine: Materia Medica (revised edn). Seattle, WA: Eastland Press, 1993: 328-9
 8. http://goo.gl/jnVP1Q
 9. ExpBiolMed[Maywood],2002;227:852-9
 10. JnatlCancerInst,2002;94:391-8
 11. IntJEpidemiol,1998;27:359-64; CancerLett,2002;11:565-76
 12. CancerCausesControl,2006;17:169-80; PharmacolRes,2007;56:140-7
 13. Prostate,1998;34:92-9

Polecamy

Zobacz także

Jak dbać o suchą skórę?

Jak dbać o suchą skórę?

Moja skóra zawsze była wrażliwa i dość intensywnie reagowała na różne czynniki zewnętrzne. Teoretycznie nie mam alergii czy wysypek, ale niewiele trzeba, żeby stała się szorstka i sucha. Zimą dokucza mi to szczególnie: cała twarz, nogi i ręce szybko tracą wodę, przez co skóra szybko się łuszczy i wygląda nieestetycznie. W jaki sposób powinnam o nią dbać, by była trwale nawilżona, elastyczna i gładka?

Migrena to więcej niż ból głowy!

Migrena to więcej niż ból głowy!

Często dopada mnie migrena, muszę wtedy położyć się w ciemnym pomieszczeniu, każdy dźwięk, a nawet mocniejszy zapach jest udręką. Większość środków przeciwbólowych mi nie pomaga. Zastanawiam się, czy istnieją naturalne sposoby leczenia migren? Chciałabym móc zapobiec atakom, ale nie wiem, od czego zacząć.

Hemoroidy - wstydliwy problem. Jak radzić sobie z żylakami odbytu?

Hemoroidy - wstydliwy problem. Jak radzić sobie z żylakami odbytu?

Po drugiej ciąży pojawiły się u mnie hemoroidy. Na co dzień nie są bardzo bolesne, ale krwawienie podczas opróżniania i ciągłe swędzenie to prawdziwy koszmar. W jaki sposób mogę łagodzić te dolegliwości? Boję się, że w pewnym momencie konieczna będzie operacja, a tego chciałabym uniknąć.

Niepłodność. Naturalne metody zwiększenia szans na poczęcie

Niepłodność. Naturalne metody zwiększenia szans na poczęcie

Od jakiegoś czasu staram się z mężem o dziecko. Jednak efektów nie widać. Moja starsza siostra, która ma większy staż małżeński niż ja, też długo nie mogła zajść w ciążę, a gdy w końcu się jej udało, poroniła. Boję się, że i mnie to może spotkać. Lekarz mówi, że jeśli w ciągu roku nam się nie uda, to powinniśmy pomyśleć o in vitro. Czy są jakieś naturalne metody, które mogłyby wspomóc nasze starania o dziecko? Chciałabym też wiedzieć, co mam zrobić, by zwiększyć moje szanse na zdrową ciążę?

Przedwczesne siwienie

Przedwczesne siwienie

Mam dopiero 40 lat, a jakiś czas temu zauważyłam, że siwieją mi włosy. Czym może to być spowodowane? Czy istnieją jakieś naturalne sposoby na przeciwdziałanie siwieniu, inne niż kosmetyki dostępne w aptekach?

Nowości

Seks w ciąży? Koniecznie!

Seks w ciąży? Koniecznie!

29 marzec 2017