Alergia? Kichaj na to! 9 sposobów na katar sienny

Wiosenne uczulenie zamienia Twoje życie w piekło? Wypróbuj proponowane przez nas naturalne środki.

Twoje oczy są podrażnione i łzawią, w gardle czujesz drapanie i bez przerwy cieknie Ci z nosa: to nie może być nic innego jak katar sienny!

Katar sienny – fachowo nazywany sezonowym, alergicznym nieżytem nosa – dotyka ok. 15-20% osób w Wielkiej Brytanii, a w Polsce nawet 25%. Jeśli jesteś jedną z nich, wiesz zapewne, jak uporczywe są jego objawy.

Oprócz kataru, zatkanego nosa, swędzących oczu i drapania w gardle, alergicy odczuwają także zaburzenia snu, senność w ciągu dnia, trudności z koncentracją i codziennym funkcjonowaniem.

Standardowe leczenie opiera się na podawaniu leków przeciwhistaminowych, zarówno dostępnych na receptę, jak i OTC, jednak z ich stosowaniem wiąże się długa lista niepożądanych efektów ubocznych, takich jak: senność, zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, trudności z myśleniem, bóle głowy i nieostre widzenie.Czy znasz naturalne sposoby na zmniejszenie objawów wiosennego uczulenia? (fot. paultom2104, flickr.com, CC BY 2.0)

Nawet leki przeciwhistaminowe drugiej generacji, które uważa się za pozbawione działania sedatywnego (uspokajającego) i lepiej tolerowane, mogą powodować senność i uczucie zmęczenia, a niektóre z nich są nawet podejrzewane o działanie „kardiotoksyczne” – czyli wywoływanie uszkodzenia mięśnia sercowego i zaburzenia jego funkcjonowania.

Zwłaszcza kobiety w ciąży powinny unikać leków przeciwhistaminowych, ponieważ żadnego z nich nie uznano za bezpieczny do stosowania w czasie ciąży.

Dobra wiadomość jest taka, że medycyna naturalna ma bardzo wiele do zaoferowania – od enzymów pozyskiwanych z ananasa i barwników roślinnych do ziół ajurwedyjskich i zielonej herbaty.

Sprawdź, czy któryś z dziewięciu prezentowanych przez nas naturalnych środków zwalczających katar sienny, będzie w stanie na zawsze uwolnić Cię od tego zakichanego problemu.

Joanna Evans

1

Kwercetyna

Można ją znaleźć w owocach cytrusowych, cebuli, czarnej herbacie, jabłkach i sałacie. Jest silnym roślinnym pigmentem, hamującym wydzielanie histaminy, przez co zwalcza przyczynę kataru siennego i łzawienia oczu.Czy wiesz, że zwykła sałata zawiera kwercetynę, która łagodzi zarówno objawy kataru siennego, jak i powstrzymuje niepohamowane łzawienie oczu?

Jest niemal dwukrotnie bardziej skuteczna od leku hamującego wydzielanie histaminy – kromoglikanu sodowego, co do tej pory wykazano w badaniach laboratoryjnych, zmniejszając aktywność histaminy o imponującą wartość wynoszącą 46-96%.

Sugerowane dawkowanie: 250-600 mg trzy razy dziennie, 5-10 minut przed posiłkiem.

 
2

Bromelaina

Jest to enzym otrzymywany z ananasa, który ma właściwości obniżające poziom prozapalnych prostaglandyn, kluczowych czynników powodujących obrzęk, zaczerwienie i swędzenie.

Zwiększa także wchłanianie kwercetyny, dlatego często można znaleźć te dwa składniki w jednym preparacie.

Sugerowane dawkowanie: 400-500 mg trzy razy dziennie (preparat powinien gwarantować 2000 GDU/1 gram, GDU – żelatynowa jednostka trawienia; przeciwskazaniem do stosowania jest uczulenie na ananasa.

 
3

Witamina C

Wiele wskazuje na to, że stara, dobra witamina C jest także kolejnym naturalnym pogromcą histaminy. 

W jednym z badań, podanie 2 g tej witaminy na dobę, zaledwie w tydzień obniżyło poziom histaminy o 40%.Witamina C to naturalny pogromca histaminy.

W innym badaniu, witamina C rozpylana do nosa trzy razy dziennie zmniejszyła objawy alergiczne  (katar sienny, niedrożność i obrzęk nosa) u 74% chorych w porównaniu z 24% wynikiem u osób przyjmujących placebo.

Sugerowane dawkowanie: 2 g/dobę.

 
4

Lepiężnik

Badania dowiodły, że zioło to (łac. Petatites hybridus) jest skuteczniejsze od placebo w łagodzeniu objawów kataru siennego i tak samo skuteczne jak leki przeciwhistaminowe.Lepiężnik to zioło, które równie skutecznie leczy objawy kataru siennego jak leki przeciwhistaminowe.

W odróżnieniu od antyhistaminików, lepiężnik nie ma działania uspokajającego, tzn. nie powoduje senności i zmęczenia.

Zwróć jednak uwagę, by w składzie nie było alkaloidów, gdyż mogą one działać toksycznie na wątrobę.

Sugerowane dawkowanie: 1 tabletka zawierająca 8 mg.

 
5
 

CLA

Lepiej znany jako środek wspomagający utratę wagi. Sprzężony kwas linolowy (CLA) można znaleźć w nabiale i wołowinie. W tej chwili wiąże się z nim ogromne nadzieje w odniesieniu do kataru siennego

W badaniu z udziałem placebo, w którym wzięło udział 40 osób uczulonych na pyłek brzozy ci, którzy zażywali 2 g CLA na dobę, deklarowali mniejszą częstotliwość kichania i lepsze ogólne samopoczucie w sezonie pylenia.

Sugerowane dawkowanie: Kwas linolowy (CLA) zmniejsza częstotliwość kichania.2g/dobę.

 
6

Aller-7

Ta opatentowana mieszanina składników zawiera siedem standaryzowanych ekstraktów roślinnych (Phyllanthus emblica, Terminalia chebula, T. bellerica, Albizia lebbeck, Piper nigrum, Zingiber officinale and P.longum) jest skutecznym i bezpiecznym środkiem przeznaczonym do stosowania przy katarze siennym. Preparat Aller-7 leczy katar sienny.

W trzymiesięcznym badaniu, w którym udział wzięło ponad 500 pacjentów, wykazano, że Aller-7 znacząco zmniejszył takie objawy jak katar, kichanie oraz zatkany nos.

Do kupienia na stronie www.vitalabo.pl

Sugerowane dawkowanie: 4 kaps./dobę (łącznie 1320 mg)

 
7

Pokrzywa

Badania in vitro pokazały, że wyciąg z pokrzywy może działać hamująco na wiele prozapalnych czynników, które powodują katar sienny.

W badaniu klinicznym 58 osób cierpiących na katar sienny oceniło pokrzywę jako skuteczną w łagodzeniu objawów, których doświadczają, a połowa z nich stwierdziła, że ma ona większą skuteczność niż środki wcześniej przez nich stosowane.

Nalewka z liści pokrzywy może pomóc nam zmniejszyć objawy wiosennego uczulenia.Sugerowane dawkowanie: 400-800 mg liścia pokrzywy raz na cztery godziny lub 2-4 ml nalewki z liścia pokrzywy trzy razy dziennie

 
8

Zielona herbata

Składniki antyoksydacyjne zawarte w zielonej herbacie zwane katechinami mają udowodnione działanie antyaKatechiny zawarte w zielonej herbacie działają antyalergicznie.lergiczne. 

W jednym z badań picie zielonej herbaty benifuuki, zawierającej specyficzną grupę katechin (O-metylo katechiny) przed i w trakcie sezonu pylenia drzew cedrowych spowodowało znaczące złagodzenie objawów kataru siennego.

 
9

Probiotyki

Codzienna dawka „zdrowych” bakterii może modyfikować odpowiedź immunologiczną na pyłki traw, a przez to zmniejszać dolegliwości związane z katarem siennym.

W jednym z niedawno przeprowadzonych badań, w którym sprawdzano potencjał probiotyków, osoby, które brały przeciwhistaminową loratadynę wraz z supelmentem zawierającym Lactobacillus paracasei LP-33 zadeklarowały zmniejszenie objawów ze strony oczu (takich jak swędzenie i łzawienie), a jednocześnie doświadczyły zastrzyku energii życiowej. Bakterie probiotyczne mogą łagodzić wiosenne alergie.

W innym badaniu, suplementacja środkiem zawierającym szczep Bifidobacterium longum BB536 w czasie pylenia (drzewa cedrowego) spowodowała znaczące, w porównaniu z placebo, zmniejszenie kichania, kataru i zatkanego nosa.

 

Bibliografia

 1. Ther Clin Risk Manag, 2008; 4: 1009–22
 2. BMJ, 2002; 324: 144–6
 3. J Pediatr [Rio J], 2006; 82 [5 Suppl]: S173–80
 4. J Pharmacol Pharmacother, 2012; 3: 105–8
 5. Biochem Pharmacol, 1984; 33: 3333–8
 6. J Allergy Clin Immunol, 1995; 96: 528–36
 7. Altern Med Rev, 2000; 5: 448–54
 8. Altern Med Rev, 1996; 1: 243–57
 9. Urology, 1999; 54: 960–3
 10. J Am Coll Nutr, 1992; 11: 172–6
 11. Ear Nose Throat J, 1991; 70: 54–5
 12. Br J Nutr, 2008; 100: 112–9
 13. Clin Exp Allergy, 2004; 34: 646–9
 14. Phytother Res, 2009; 23: 920–6
 15. Planta Med, 1990; 56: 44–7
 16. Int J Clin Pharmacol Res, 2004; 24: 79–94
 17. Clin Exp Allergy, 2008; 38: 1282–9
 18. Eur J Clin Nutr, 2014; doi: 10.1038/ ejcn.2014.13
 19. Clin Exp Allergy, 2006; 36: 1425–35
 20. Cytotechnology, 2007; 55: 135–142
 21. Allergol Int, 2009; 58: 437–44

Polecamy

Zobacz także

Fiołek trójbarwny zwalczy trądzik

Fiołek trójbarwny zwalczy trądzik

Roślina znana jako bratek polny ma duży potencjał antyoksydacyjny, działa moczopędnie i skutecznie zwalcza problemy z cerą trądzikową.

Im dłuższe telomery, tym dłuższe życie

Im dłuższe telomery, tym dłuższe życie

Czy to możliwe, aby długość i jakość naszego życia zależały od małych struktur białkowych znajdujących się w chromosomach?

Kiedy pomogą probiotyki?

Kiedy pomogą probiotyki?

Te pożyteczne drobnoustroje mogą włączyć naturalne mechanizmy naprawcze w organizmie i okazać się kluczem do zwalczania wielu schorzeń. Jednak ich skuteczność zależy od właściwości konkretnego szczepu.

Sposoby na łagodne oparzenia skóry

Sposoby na łagodne oparzenia skóry

Dzięki roślinnym składnikom z łagodnymi oparzeniami możemy poradzić sobie bez wizyty u lekarza.

Ocet jabłkowy: panaceum z kuchennej szafki

Ocet jabłkowy: panaceum z kuchennej szafki

Przez niektórych uważany jest za panaceum. Ma obniżać gorączkę, przeciwdziałać cukrzycy, wspomagać odchudzanie, zapobiegać starzeniu się skóry. Czy tak jest rzeczywiście? Które z mądrości ludowych potwierdzają badania naukowe?

Raport specjalny

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona