Bańki wysysają chorobę

Lecznicze właściwości baniek znane były już ponad 3 tys. lat temu na Dalekim Wschodzie. Stosowano je tam przeciwzapalnie, przeciwbólowo, jako formę wzmocnienia i odtrucia organizmu. Teraz znów wracają do łask.

Choć, jak zaznaczają sceptycy, wciąż brak jest naukowych dowodów na ich działanie, to jednak niekiedy ich postawienie zalecają nawet praktykujący konwencjonalną medycynę lekarze. Naturopaci oraz zwolennicy medycyny alternatywnej nie mają wątpliwości: bańki pomagają wyleczyć zapalenie oskrzeli, płuc, infekcje górnych dróg oddechowych. Wpływają na cały organizm, poprawiając krążenie krwi i usprawniając działanie układu odpornościowego.

Mogą też łagodzić dolegliwości w niektórych chorobach reumatycznych (np. zapaleniu stawu barkowego, rwie kulszowej), bólach kręgosłupa i mięśni. W tym przypadku klasyczna medycyna zaczyna dostrzegać potencjał baniek. Przegląd badań naukowych z 2011 r. wskazuje, że stawianie baniek przynosi ulgę w bólu1. Potwierdzają to testy z 2015 r. dowodzące, że bańki łagodziły ból szyi oraz krzyża2.

Jak to działa?

Stawiając bańki, wykorzystujemy działanie podciśnienia. Ono sprawia, że bańka zasysa skórę do środka. To zaś uruchamia 2 mechanizmy przyśpieszające powrót do zdrowia. Po pierwsze, podrażnione zostają receptory nerwowe w skórze, co działa pobudzająco na narząd związany z odpowiednią strefą skóry i poprawia jego ukrwienie. Po drugie, dzięki podciśnieniu uszkodzone zostają drobne naczynia krwionośne i do tkanki podskórnej dostaje się niewielka ilość krwi (stąd siniaki). Tę krew organizm traktuje jak ciało obce, więc pobudza układ immunologiczny do walki, przy okazji zwalczając infekcję lub ból.

Do wyboru masz 3 rodzaje baniek - klasyczne szklane, próżniowe (szklane do stawiania na zimno) oraz gumowe. Pierwsze przysysają się do ciała, gdy ogrzane ogniem powietrze ulega ochłodzeniu i zmniejsza swą objętość. Ich używanie wymaga praktyki, nieumiejętnie postawione mogą bowiem oparzyć skórę. Bańki próżniowe są bezpieczniejsze, bo nie wymagają użycia ognia. Mają wentyl, przez który odsysa się powietrze za pomocą specjalnej pompki, co pozwala wytworzyć w nich podciśnienie. Natomiast w ostatnich powstaje ono, gdy rozpręża się ściśnięta guma.

W bańkach gumowych podciśnienie powstaje, kiedy ściśnięte bańki się rozprężają

Komu i kiedy?

Stawianie baniek jest metodą uzupełniającą leczenie konwencjonalne. Najlepiej je zastosować już na wczesnym etapie choroby. Po zdjęciu baniek na ciele pojawiają się ciemnoczerwone ślady - to wybroczyny, które wchłoną się po 7-10 dniach.

Przy przeziębieniu najlepiej stawiać bańki na plecach i bokach klatki piersiowej, natomiast przy leczeniu bólu - tam, gdzie on dokucza (nawet na kolanie). Specjaliści, by wzmocnić efekt i szybko przywrócić równowagę energetyczną w organizmie, przykładają bańki w miejscach akupunkturowych. Samemu lepiej tego nie robić, bo nawet niewielkie przesunięcie może sprowadzić kłopoty.

Bańki można stawiać dzieciom, jednak nie młodszym niż roczne. U maluchów nie może być ich więcej niż 6 i powinny być małe. Stawia się je też na krócej niż u dorosłych - ok. 10 min. Należy przyłożyć je nad, pod i między łopatkami (po 3 bańki po każdej stronie pleców), tak by ułożyły się w rysunek skrzydeł motyla. Po zabiegu dziecko trzeba dokładnie okryć i zatrzymać w domu co najmniej 3 dni.

Częstotliwość zabiegu zawsze powinien określić specjalista. W infekcjach zwykle wystarcza jeden raz. W niektórych przypadkach zalecane jest stawianie baniek co 2 dni, nie dłużej jednak niż przez tydzień.

Dekalog stawiania

Zasady dla wszystkich baniek są takie same:

1. Przed zabiegiem umyj bańki ciepłą wodą z mydłem i osusz.

2. Skórę lekko natłuść. W przypadku leczenia neuralgii lub zespołów bólowych możesz posmarować ją maścią o działaniu przeciwzapalnym.

3. Jeżeli miejsce, gdzie zamierzasz manipulować bańkami, jest bardzo owłosione, ogól je.

4. Osoby, które mają długie włosy, powinny je spiąć (dotyczy to zarówno pacjenta, jak i stawiającego bańki, zwłaszcza klasyczne, wymagające ognia).

Bibliografia

  1. Lee, MS; Kim, JI; Ernst, E (March 2011). Is cupping an effective treatment? An overview of systematic reviews. Journal of acupuncture and meridian studies. 4 (1): 1-4. PMID 21440874.
  2. In the News: Cupping. NCCIH. 2016-08-09. Retrieved 2016-08-15.

5. Jeśli używasz baniek próżniowych, przykładaj je po kolei do ciała i odsysaj powietrze pompką. Do postawienia baniek ogniowych potrzebujesz świecy, spirytusu (może być denaturat) i patyczka o długości ok. 15 cm z nawiniętą watą. Końcówkę z watą lekko nasącz spirytusem, zapal od świecy i płonącą wsuń do wnętrza bańki na 2-3 s, a następnie otwór bańki szybko przyłóż do ciała. Jeśli robisz to po raz pierwszy, wcześniej poćwicz na okładce naszego magazynu (musi być grubsza i sztywniejsza niż zwykłych gazet).

6. U dorosłych zostaw bańki na 15-20 min. U dzieci na 10 min.

7. Zależnie od leczonej dolegliwości bańki możesz postawić na plecach (przeziębienie, zapalenie oskrzeli lub płuc), w okolicy lędźwiowej lub krzyżowej (rwa kulszowa, bóle zwyrodnieniowe kręgosłupa), wzdłuż kręgosłupa po obu jego stronach (neuralgie, nerwice narządowe, zespoły bólowe kręgosłupa).

8. Nie stawiaj ich na kręgosłupie czy łopatkach. Pamiętaj, że nie wolno przystawiać ich w okolicy serca, dużych naczyń krwionośnych, żylaków, okolicy oczu, nosa, uszu oraz sutków i żołądka, a także w obrębie zmian skórnych (na pieprzykach, brodawkach, otarciach itp.). U ciężarnych należy unikać podbrzusza i dolnej części pleców.

9. Zdejmuj je, delikatnie uciskając skórę obok bańki, tak by dostało się do niej powietrze.

10. Po zdjęciu baniek skórę przetrzyj spirytusem i ponownie natłuść. Dopilnuj, by chory leżał w cieple, przykryty, najlepiej nie przygniatając świeżych wybroczyn.

Polecamy

Zobacz także

Warzywa surowe czy gotowane?

Warzywa surowe czy gotowane?

Nie zawsze surowe warzywa i owoce są najzdrowsze - czasem odpowiednia obróbka zwiększa ich wartość odżywczą.

Pokonaj raka prostaty dietą!

Pokonaj raka prostaty dietą!

Ivan Misner to rozsądny biznesmen, u którego zdiagnozowano raka prostaty. Wszystkie konwencjonalne formy terapii okazały się nieskuteczne, więc z pomocą swojej żony Beth rozpoczął alternatywny program, który uratował mu życie.

Terapia litem. Nie taki diabeł straszny

Terapia litem. Nie taki diabeł straszny

Lit, składnik mineralny owiany złą sławą jako przestarzały lek psychiatryczny, okazuje się być magicznym pociskiem w walce z całym szeregiem schorzeń - od fibromialgii po alkoholizm.

A więc sądzisz, że potrzebujesz... cholecystektomii? Zaprzyjaźnij się z pęcherzykiem żółciowym

A więc sądzisz, że potrzebujesz... cholecystektomii? Zaprzyjaźnij się z pęcherzykiem żółciowym

Każdego dnia kilkadziesiąt osób usłyszy, że ich woreczek żółciowy kwalifikuje się do wycięcia. Tymczasem nie jest to operacja tak skuteczna i niezbędna, jak się wydaje.

Choroby tarczycy. Czy wiesz, skąd się biorą? Poznaj objawy chorób tarczycy

Choroby tarczycy. Czy wiesz, skąd się biorą? Poznaj objawy chorób tarczycy

To wyjątkowy delikatny gruczoł i pewnie nawet nie zdajesz sobie sprawy, w jaki sposób można narazić go na poważne kłopoty.

Raport specjalny

Wszystko o skórze

Wszystko o skórze