N jak Natura wznosząca i opadająca

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health marzec - kwiecień 2017

Kup ten numer

W tradycyjnej medycynie chińskiej pojęcie natury wznoszącej i opadającej jest kluczowe i wiąże się z teorią yin i yang. Przypomnijmy: energia qi podtrzymuje nasze funkcje życiowe, a aspekty yin i yang są uznawane za elementy jednej całości. Dla zrozumienia koncepcji yin i yang istotne jest przyjęcie założenia, które oddaje jej sens, że "wszystko znajduje się we wszystkim".

Każda pora roku i każdy pokarm mają ukierunkowaną energię, zgodnie z którą powinny podążać, by wypełniać swoje zadanie. Jeśli w przyrodzie następują zakłócenia, to dochodzi do nich również na poziomie organizmu człowieka1,2. Wszyscy jesteśmy w stanie zaobserwować, jaki wpływ mają na nas pory roku, przedłużające się upały lub ulewne deszcze, a także jak czujemy się po zjedzeniu danej potrawy, a zwłaszcza takiej, która niezbyt nam smakowała.

Dlatego przygotowywanie posiłków zgodnie z zasadami pięciu przemian pozwala dostosować naturę produktów spożywczych zarówno do pór roku, jak i do stanu zdrowia. Wiedza dotycząca klasyfikacji pożywienia jest więc niezbędna w terapiach prowadzących do usprawnienia przepływu energii qi w organizmie.

Tradycyjna medycyna chińska klasyfikuje pożywienie według kryterium:

  • natury termicznej,
  • smaku,
  • systemu narządów,
  • kierunku ruchu1.

Dobrym przykładem ilustrującym nierozerwalny związek pór roku z pożywieniem jest wiosna. Kierunek energii wiosny ma naturę wznoszącą i na zewnątrz, a jej zadaniem jest danie życia wszystkiemu, co w poprzednich miesiącach pozostawało uśpione i spokojne. Qi wiosny przyczynia się do kiełkowania nasion oraz wzrostu roślin2. Gdy wiosna pojawia się nagle, bez łagodnego przejścia od zimy, lub gdy zbyt wysoka jak na tę porę roku temperatura powietrza utrzymuje się przez dłuższy czas, to qi wiosny może przejść w nadmiar, co jest dla nas szkodliwe (jak wszystko w nadmiarze). Dla równowagi należy wtedy spożywać produkty o smaku kwaśnym (przemiana drzewa), który ma kierunek opadający i do wewnątrz.

Bibliografia

  1. Joerg Kastner, Chinese Nutriton Therapy, 2009, ISBN 978-3-13-130962-4
  2. Pitchford Paul, Healing with Whole Foods. Asian Traditions and Modern Nutrition, 1993, ISBN 1-55643-471-5
  3. The Yellow Emperor’s Classic of Medicine. A New Translation of the Neijing Suwen with Commentary. 1995, ISBN 978- 1-57062-080-5

Największym beneficjentem takiego wyboru będzie wątroba i woreczek żółciowy, ponieważ uzyskają pomoc w trawieniu ciężkich potraw oraz w przyswajaniu minerałów2. Do przemiany drzewa zaliczamy kapustę kiszoną, świeże ogórki i pomidory, szczaw oraz mięso drobiowe.

Ważne! Produkty z przemiany drzewa nie powinny być nadużywane, jeśli na dworze panuje chłód, a zwłaszcza gdy czujemy, że rozwija się przeziębienie. Wtedy smak kwaśny pogorszy nasz stan i utrudni leczenie1.

Ciekawe! Czynniki klimatyczne mają określony wpływ na system narządów zang fu. Na przykład płuca nie lubią zimna, serce gorąca, a wątroba jest wrażliwa na wiatr. Nerki cierpią, gdy jest zbyt sucho3.

Polecamy

Zobacz także

Idealne urządzenie dla dietetyków? Mezator Quantum!

Idealne urządzenie dla dietetyków? Mezator Quantum!

Otyłość przestała być problemem marginalnym - przyjmuje już postać epidemii. Z drugiej strony coraz więcej pacjentów dostrzega, jak negatywny wpływ na zdrowie ma współczesny styl życia i decyduje się zadbać o swój organizm. Z pomocą przyjdzie im dietetyka - aby jednak można było rozpocząć skuteczną terapię, konieczna jest precyzyjna diagnoza.

Biofeedback, czyli mózg na siłowni

Biofeedback, czyli mózg na siłowni

Człowiek używa między 5 a 10% potencjału mózgu. Naucz się wykorzystywać siłę umysłu przy pomocy sprzężenia zwrotnego. Taki trening zwiększa zdolność uczenia się, przyswajania nowych umiejętności i zapamiętywania.

Woda - najważniejszy suplement diety. Jaką wodę pić i dlaczego?

Woda - najważniejszy suplement diety. Jaką wodę pić i dlaczego?

O konieczności picia wody słyszymy stosunkowo często. W prasie i internecie pojawiają się artykuły zachęcające nas do nawadniania. Paradoksalnie, mimo wielu przypomnień, picie wody jest wciąż niedoceniane i niewystarczające.

BFS, czyli życie z tikami. Winny ołów?

BFS, czyli życie z tikami. Winny ołów?

Dietetyczka Anna Baudrain była świadkiem sytuacji, w której jej syn uległ ciężkiemu urazowi. Wyzwoliło to w niej koszmarne schorzenie: każdego dnia atakowały ją tysiące tików nerwowych i skurczów mięśni.

Choroby rzadkie wcale nie są rzadkie

Choroby rzadkie wcale nie są rzadkie

Cierpi na nie ok. 6% Europejczyków. Schorzenia te są praktycznie nieznane i w wielu przypadkach medycyna nie wie, jak z nimi walczyć.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki