Choroby tarczycy. Czy wiesz, skąd się biorą? Poznaj objawy chorób tarczycy

To wyjątkowy delikatny gruczoł i pewnie nawet nie zdajesz sobie sprawy, w jaki sposób można narazić go na poważne kłopoty.

Czy wiesz, że zbyt częste prześwietlanie zębów może przyczyniać się do rozwoju raka tarczycy? A ona sama reguluje nie tylko gospodarkę hormonalną, ale również pracę mózgu i samopoczucie? Przedstawiamy kilka ciekawostek i mało znanych faktów na temat tego ważnego gruczołu.

1. Analizując przypadki 313 pacjentów z nowotworem tarczycy z Kuwejtu, gdzie leczenie stomatologiczne jest bezpłatne, a częstość występowania nowotworów tarczycy wysoka w porównaniu do Wielkiej Brytanii, badacze z Brighton, Cambridge i Kuwejtu wykryli, że ryzyko raka rosło z liczbą wykonywanych badań RTG uzębienia1. Wyniki te pokrywają się z wcześniejszymi obserwacjami: zwiększone ryzyko nowotworów tarczycy stwierdzano w nich u stomatologów, ich asystentów i pracowników gabinetów radiologicznych. Sugeruje to, że wielokrotne wystawienie osób dorosłych na oddziaływanie niskich dawek promieniowania jonizującego jest szczególnie groźne dla tego gruczołu.

2. Wcześniej wiadomo było, że przebyta w dzieciństwie radioterapia okolicy szyi (najczęściej z powodu chłoniaka, powiększenia migdałków lub grasicy) znacząco zwiększa ryzyko rozwoju raka i innych nieprawidłowości w obrębie tarczycy. Zazwyczaj pojawiają się one w ciągu 5-20 lat od radioterapii, ale mogą ujawnić się nawet znacznie później2.

3. Nawet minimalne zaburzenia pracy tarczycy mogą powodować depresję. Naukowcy odkryli, że u 52% pacjentów z oporną na leczenie depresją występuje utajona (bezobjawowa) niedoczynność tego gruczołu, czyli zbyt niski poziom uwalnianych hormonów - nawet przy prawidłowym poziomie TSH3. Z kolei inny przegląd badań ujawnił, że 25% pacjentów z depresją ma podwyższony poziom tyroksyny (T4), a im jest jej więcej, tym cięższy przebieg choroby4.

4. Produkowana przez tarczycę tyroksyna chroni mózg (a konkretnie neurony hipokampa) przed procesami starzenia. Chińscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, w ramach którego przez 3 miesiące podawali myszom niskie dawki tego hormonu. Okazało się, że u starych zwierząt nastąpiła poprawa funkcjonowania poznawczego i wzrost przeżywalności z 60 do 93%5. Badacze mają nadzieję, że wyniki te można będzie przełożyć na ludzi, a niskie dawki tyroksyny uda się wykorzystać w terapii deficytów poznawczych związanych z procesami starzenia się organizmu.

5. Pierwszą manifestacją zaburzeń czynności tarczycy mogą być objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego. Charakterystyczne dla nadczynności tarczycy symptomy to przyspieszona czynność serca, szmer skurczowy, nadciśnienie skurczowe, zmniejszenie tolerancji wysiłku, nasilenie dolegliwości dławicowych czy objawów istniejącej już niewydolności serca6. Zależność ta wynika z faktu, że hormon T3 wpływa na serce - powoduje zmiany w krążeniu obwodowym, przyspiesza metabolizm lipidów, zwiększa zużycie tlenu i siłę skurczu mięśnia sercowego oraz przyspiesza czynność serca i zwiększa jego kurczliwość7.

Bibliografia

  1. Acta Oncologica 2010; 49: 447-453
  2. J Natl Cancer Inst 2005; 97 (10): 724-732
  3. Encephale 2004; 30: 267-275
  4. Mol Biol Rep 2014; 41: 2419-2425
  5. Neural Regen Res 2014; 9 (8): 864-871
  6. Circulation 2007; 116: 1725-1735
  7. Endokrynol Pol 2007; 58 (3): 228-234

Zobacz też:

Polecamy

Zobacz także

Szybka diagnostyka? Tylko z Mezatorem

Szybka diagnostyka? Tylko z Mezatorem

Profesjonalny sprzęt diagnostyczny pozwala znacząco skrócić czas konieczny na rozpoznanie problemu zdrowotnego. Dzięki temu szybciej można wdrożyć odpowiednią terapię, co pozwoli na skuteczniejsze leczenie choroby.

Amnezja - co to jest i jakie są jej przyczyny?

Amnezja - co to jest i jakie są jej przyczyny?

Amnezja jest zaburzeniem, które powstaje na skutek uszkodzenia pewnej części mózgu. Inną przyczyną jest szok emocjonalny bądź nagła zmiana temperatury. Osoba z tym schorzeniem nie potrafi sobie przypomnieć części faktów z własnego życia.

Smaczne i zdrowe przetwory z dzikiej róży

Smaczne i zdrowe przetwory z dzikiej róży

Okazuje się, że ta powszechnie występująca roślina jest najpotężniejszym źródłem witaminy C, dzięki czemu ma ogromny potencjał leczniczy.

Progeria. Czy rapamycyna pomoże?

Progeria. Czy rapamycyna pomoże?

Strach przed starzeniem się spędza sen z powiek tysiącom osób na całym świecie. Co jednak, kiedy problem ten wynika z choroby genetycznej, a siedmioletnie dziecko wygląda jak sześćdziesięciolatek?

Majeranek - więcej niż przyprawa

Majeranek - więcej niż przyprawa

Ten popularny dodatek do mięs i zup łagodzi bóle, zwalcza katar, wzmacnia odporność i ułatwia zasypianie.

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki

Nowości

Mleko niskotłuszczowe a choroba Parkinsona

Mleko niskotłuszczowe a choroba Parkinsona

21 wrzesień 2017