Wymowne grafiki

Jak długo powinniśmy spać?

Sen jest ważny dla dobrego samopoczucia, zdrowia, a nawet długości życia. Ale ile tak naprawdę go potrzebujemy?

Jak długo powinniśmy spać?

Ile snu potrzebujemy w ciągu życia?

Idealna długość snu dla kogoś między 25. a 64. rokiem życia to około 7-9 godzin.Potrzeba snu zmienia się wraz z wiekiem. Na przykład idealna długość snu dla kogoś między 25. a 64. rokiem życia to 7-9 godzin.

Śpiąc 6 godzin na dobę, będziemy w stanie w miarę dobrze funkcjonować, ale nie powinniśmy jednak przekraczać 10 godzin.

Turkusową linią oznaczono zalecany zakres snu, jasnoniebieską jego wystarczającą ilość snu, a kolorem pomarańczowym zbyt długi lub zbyt krótki nocny wypoczynek.

Wszyscy wiemy, że sen ma znaczący wpływ na naszą sprawność i samopoczucie. Jeśli się w nocy dobrze nie wyśpimy, następnego dnia mamy zły humor i potrzebujemy podwójnego espresso, by w ogóle zacząć funkcjonować.

Kiedy natomiast zarwiemy kilka nocy z rzędu, zdolność koncentracji może spaść do tego stopnia, że nawet wykonywanie najprostszych czynności staje się zadaniem ponad siły.

Umiejętność radzenia sobie z codziennymi zadaniami to niejedyna rzecz, którą powinniśmy się martwić. Długotrwała deprywacja (niedobory) snu spowodowana nadmiarem pracy, nauki lub zabawy albo bezsenność (niemożność uśnięcia lub utrzymania ciągłości snu) mogą prowadzić do kłopotów zdrowotnych takich jak np. otyłość czy cukrzyca typu 2.

Badacze z Uniwersytetu Warwick dowiedli też, że jeśli przez dłuższy czas śpimy mniej niż 5 godzin na dobę, możemy dorobić się nadciśnienia tętniczego.

Paradoksalnie, zbyt duża ilość snu również nam nie służy. Ci sami naukowcy stwierdzili, że spanie dłużej niż 8 godzin noc w noc może podnieść ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu chorób układu krążenia. To ile snu w końcu potrzebujemy? To zależy od wieku.

Narodowa Fundacja Snu z USA przebrnęła przez 320 raportów z rozmaitych badań, by stworzyć listę nowych wytycznych, dotyczących nocnego wypoczynku.

Nie jest żadną niespodzianką, że „złoty środek”, czyli siedmiogodzinny sen, to wciąż obowiązujący standard (jeśli chodzi o osoby dorosłe). Pojawiły się natomiast zmiany dotyczące zaleceń długości snu nastolatków (14-17 lat).

Bibliografia

  1. Eur Heart J, 2011; 32: 1484–92
  2. sleepfoundation.org

Młodzi ludzie w tym wieku potrzebują więcej wypoczynku: ok. 10 godzin w ciągu doby, a tym między 18. a 25. rokiem życia powinno wystarczyć ok. 9 godzin snu. Jednak zalecenia to jedno, a praktyka drugie.

Zdaniem naukowców, by dobrze spać, na 4 godziny przed położeniem się do łóżka należy wyłączyć wszystkie elektroniczne urządzenia emitujące elektrosmog: smartfony, tablety, komputery.

W przeciwnym razie blask z ich ekranów wpłynie negatywnie na poziom melatoniny, hormonu regulującego cykl snu i czuwania.

Nie możesz zasnąć? Spróbuj wyciszyć organizm za pomocą jogi. Przedstawiamy pięć prostych ćwiczeń, które pomogą Ci szybciej zasnąć.

5 Yoga Poses To Help You Fall Asleep from The Huffington Post on Vimeo.

 

Polecamy

Zobacz także

Jabłko i gruszka zamiast BMI

Jabłko i gruszka zamiast BMI

Wskaźnik masy ciała BMI to niedokładna metoda pomiaru, jednak lekarze wciąż się nią posługują, by stwierdzić nadwagę lub otyłość. Zamiast tego warto przyjrzeć się budowie ciała - czy przypomina bardziej jabłko, czy gruszkę?

Co można wyczytać z twarzy?

Co można wyczytać z twarzy?

Według medycyny tradycyjnej stan zdrowia jest wypisany na twarzy, ale czy ma to odniesienie do rzeczywistości? Coraz więcej lekarzy oraz naukowców uważa, że tak.

Zdrowe ziarna. Produkty pełnoziarniste chronią przed chorobami

Zdrowe ziarna. Produkty pełnoziarniste chronią przed chorobami

Produkty pełnoziarniste są niezwykle korzystne dla zdrowia, a dziś po raz pierwszy udało się wyliczyć, ile należy ich jeść, by odczuć dobroczynne efekty.

Telefony komórkowe przyczyną wypadków z udziałem pieszych

Telefony komórkowe przyczyną wypadków z udziałem pieszych

Z uwagi na wszechobecne smartfony oraz absorbujące nas media społecznościowe i SMS-y jesteśmy wiecznie rozproszeni, a przez to coraz częściej ulegamy wypadkom.

Służba zdrowia a przewidywana długość życia

Służba zdrowia a przewidywana długość życia

Im więcej państwo wydaje na konwencjonalną służbę zdrowia, tym krótsze życie obywateli.

Nowości

Urządzenia mobilne zdiagnozują chorobę

Urządzenia mobilne zdiagnozują chorobę

26 kwiecień 2017