Wymowne grafiki

Masz raka - masz pecha

Miliardy dolarów wydane na badania naukowe sprowadzają się do jednego wniosku - za większość nowotworów odpowiedzialny jest zwykły niefart!

Masz raka - masz pecha

Pieniądze szczęścia nie dają, nawet jeśli przeznaczymy je na kosztowne badania naukowe, by zrozumieć, dlaczego dopadają nas choroby nowotworowe i wydamy drugie tyle na rządowe programy porad medycznych oraz promocji zdrowego stylu życia. Naukowcy i tak uważają, że przyczyną większości nowotworów jest zwyczajny pech.

Nie ma znaczenia, jak zdrowo się odżywiamy, co pijemy oraz ile ćwiczmy. Nic nie przebije tego, że za dwie trzecie wszystkich odmian raka odpowiedzialny jest zły los.

Jak to rozumieć? Przy podziale komórek macierzystych dochodzi do mutacji i błędów losowych w materiale genetycznym. Im więcej tego typu nieprawidłowości, tym większe ryzyko niekontrolowanego rozrostu komórek, co przyczynia się do rozwoju zmian nowotworowych.

Miejsca kumulacji podziałów komórkowych są kancerogennymi czarnymi punktami - potencjalnym źródłem rozwoju chorób onkologicznych.

Naukowcy nie potrafią dokładnie wyjaśnić, z jakiego powodu zdrowe komórki nagle zaczynają mutować, dlatego zrzucają winę na brak szczęścia.Przy podziale komórek macierzystych dochodzi do mutacji i błędów losowych w materiale genetycznym. Im więcej tego typu nieprawidłowości, tym większe ryzyko niekontrolowanego rozrostu komórek, co przyczynia się do rozwoju zmian nowotworowych.

Statystyki dają nam pewność tylko co do tego, że można wyeliminować jedną trzecią nowotworów dzięki rozsądnej diecie, niepaleniu papierosów, unikaniu oparzeń słonecznych oraz odpowiedniej dozie wypoczynku.

Jak zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na sześć spośród stu największych odmian nowotworów? Jeśli nie chcemy mieć złośliwego raka skóry, unikajmy nadmiernej ekspozycji na słońce.

W przypadku raka gardła oraz wątroby uważajmy na wirusy. Ograniczmy źródła szkodliwego promieniowania, by nie cierpieć na nowotwór tarczycy. Nie palmy papierosów - nie narażajmy się na raka płuc. Jedzmy mniej czerwonego mięsa po to, by nie mieć raka jelita grubego.

Naukowcy nie potrafią dokładnie wyjaśnić, z jakiego powodu zdrowe komórki nagle zaczynają mutować, dlatego zrzucają winę na brak szczęścia. Nie łudźmy się jednak, że rak nas nie dopadnie. Nawet, jeśli będziemy prowadzili wzorowy, higieniczny tryb życia, nowotwór może i tak być dla nas bezlitosny. Nie można z góry założyć, że osoby niepalące na pewno nie zachorują na raka płuc.

Teoria ta opiera się na modelu matematycznym. Badacze z John Hopkins University School of Medicine zaprezentowali porównanie podziału komórek macierzystych w 31 tkankach w stosunku do potencjalnego ryzyka zajścia w nich zmian nowotworowych w ciągu całego życia.

Hulaj dusza piekła nie ma? Niekoniecznie... Na szczęście naukowcy wykazali się odpowiedzialnością i zdali sobie sprawę z niebezpieczeństwa otwarcia nowej drogi do promocji niezdrowego stylu życia w porę ostrzegając, że złe nawyki mogą tylko zwiększać nasz niefart w życiu i możliwość zachorowania na raka. Nie warto ryzykować. Nie zawsze los musi być ślepy...

Bibliografia

  1. 1 Science, 2015; 347: 78–81

Życie to loteria. Lista potencjalnych chorób nowotworowych, które mogą się u nas rozwinąć, jest jak los ze zdrapką. Jeśli masz szczęście - wygrywasz zdrowie, jeśli masz pecha - masz raka.

Tajna misja antyrakowa

Life in Miniature: Our Secret War Against Cancer from Sarah J C Gillespie on Vimeo.

Polecamy

Zobacz także

Kto nie musi obawiać się raka?

Kto nie musi obawiać się raka?

Czarny kontynent możne poszczycić się najmniejszą liczbą zgonów w wyniku raka, podczas gdy Europa i USA pozostają daleko w tyle.

Razem czy osobno: jak przechowywać owoce i warzywa?

Razem czy osobno: jak przechowywać owoce i warzywa?

Co roku w przydomowych koszach lądują 2 mln ton żywności. Co trzeci z nas przyznaje, że wyrzuca przejrzałe lub nadgniłe warzywa i owoce, a statystycznie każdy Polak marnuje w ten sposób ponad 270 zł rocznie. Straty te nierzadko wynikają z nieumiejętnego przechowywania żywności.

Jabłko i gruszka zamiast BMI

Jabłko i gruszka zamiast BMI

Wskaźnik masy ciała BMI to niedokładna metoda pomiaru, jednak lekarze wciąż się nią posługują, by stwierdzić nadwagę lub otyłość. Zamiast tego warto przyjrzeć się budowie ciała - czy przypomina bardziej jabłko, czy gruszkę?

Co można wyczytać z twarzy?

Co można wyczytać z twarzy?

Według medycyny tradycyjnej stan zdrowia jest wypisany na twarzy, ale czy ma to odniesienie do rzeczywistości? Coraz więcej lekarzy oraz naukowców uważa, że tak.

Zdrowe ziarna. Produkty pełnoziarniste chronią przed chorobami

Zdrowe ziarna. Produkty pełnoziarniste chronią przed chorobami

Produkty pełnoziarniste są niezwykle korzystne dla zdrowia, a dziś po raz pierwszy udało się wyliczyć, ile należy ich jeść, by odczuć dobroczynne efekty.

Raport specjalny

Wszystko o skórze

Wszystko o skórze