Wymowne grafiki

Na raka chorujemy z własnej winy

Jeśli ktoś jest już na tyle lekkomyślny, by grać w rosyjską ruletkę, to miejmy nadzieję, że przed rozpoczęciem gry upewni się, że w magazynku istotnie znajduje się tylko jedna kula. Wydawałoby się, że tylko skończony głupiec specjalnie dołożyłby kolejne 3 naboje, by jeszcze zwiększyć ryzyko "wpakowania sobie kulki w głowę".

Na raka chorujemy z własnej winy

A jednak dokładnie w ten sposób postępujemy, paląc papierosy, pijąc za dużo alkoholu czy jedząc produkty przetwarzane przemysłowo lub zawierające dużą ilość cukru.

Jak ustalili naukowcy, nawet 90% odmian raka powstaje na skutek albo niezdrowego trybu życia, albo zanieczyszczeń środowiskowych, a obie te przyczyny zaliczamy do czynników zewnętrznych. Badacze z nowojorskiego Stony Brook University przeprowadzili 4 symulacje komputerowe oparte na szerokim zakresie danych dotyczących konkretnych odmian raka, co miało na celu określenie poziomu ryzyka zachorowania¹

W pewnym sensie ich wnioski powinny nas cieszyć - jak się okazało, na większość rodzajów raka zapada się z własnej winy, a nie przez predyspozycje genetyczne, na które nie mamy przecież wpływu. W wywiadzie dla stacji BBC prowadzący badanie dr Yusuf Hannun skomentował tę sprawę następująco:

Bibliografia

  1. Nature, 2016; 529: 43–7
  2. Science, 2015; 347: 78–81

- Czynniki zewnętrzne grają tu bardzo istotną rolę, więc nie ma o się oszukiwać, że rak to kwestia złośliwości losu. Nałogowy palacz z nowotworem nie może tłumaczyć sobie, że miał po prostu pecha. Niezależne od nas warunki genetyczne to ta słynna jedna kula w pistolecie do rosyjskiej ruletki. Przy szczególnym pechu rzeczywiście możemy na nią trafić. Ale to, co wyczyniają regularni palacze, to nic innego, jak załadowanie kolejnych kul i umyślne pociągnięcie za spust.

Dane Amerykanów podważyły wcześniejsze badania, opublikowane w zeszłym roku, które sugerowały, że 2/3 nowotworów powstaje na skutek zrządzenia losu i nic z tym nie możemy zrobić².

Czynniki ryzyka zachorowania na raka

Czynniki ryzyka zachorowania na raka

Polecamy

Zobacz także

Jabłko i gruszka zamiast BMI

Jabłko i gruszka zamiast BMI

Wskaźnik masy ciała BMI to niedokładna metoda pomiaru, jednak lekarze wciąż się nią posługują, by stwierdzić nadwagę lub otyłość. Zamiast tego warto przyjrzeć się budowie ciała - czy przypomina bardziej jabłko, czy gruszkę?

Co można wyczytać z twarzy?

Co można wyczytać z twarzy?

Według medycyny tradycyjnej stan zdrowia jest wypisany na twarzy, ale czy ma to odniesienie do rzeczywistości? Coraz więcej lekarzy oraz naukowców uważa, że tak.

Zdrowe ziarna. Produkty pełnoziarniste chronią przed chorobami

Zdrowe ziarna. Produkty pełnoziarniste chronią przed chorobami

Produkty pełnoziarniste są niezwykle korzystne dla zdrowia, a dziś po raz pierwszy udało się wyliczyć, ile należy ich jeść, by odczuć dobroczynne efekty.

Telefony komórkowe przyczyną wypadków z udziałem pieszych

Telefony komórkowe przyczyną wypadków z udziałem pieszych

Z uwagi na wszechobecne smartfony oraz absorbujące nas media społecznościowe i SMS-y jesteśmy wiecznie rozproszeni, a przez to coraz częściej ulegamy wypadkom.

Służba zdrowia a przewidywana długość życia

Służba zdrowia a przewidywana długość życia

Im więcej państwo wydaje na konwencjonalną służbę zdrowia, tym krótsze życie obywateli.

Nowości

Urządzenia mobilne zdiagnozują chorobę

Urządzenia mobilne zdiagnozują chorobę

26 kwiecień 2017