Wymowne grafiki

Na raka chorujemy z własnej winy

Jeśli ktoś jest już na tyle lekkomyślny, by grać w rosyjską ruletkę, to miejmy nadzieję, że przed rozpoczęciem gry upewni się, że w magazynku istotnie znajduje się tylko jedna kula. Wydawałoby się, że tylko skończony głupiec specjalnie dołożyłby kolejne 3 naboje, by jeszcze zwiększyć ryzyko "wpakowania sobie kulki w głowę".

Na raka chorujemy z własnej winy

A jednak dokładnie w ten sposób postępujemy, paląc papierosy, pijąc za dużo alkoholu czy jedząc produkty przetwarzane przemysłowo lub zawierające dużą ilość cukru.

Jak ustalili naukowcy, nawet 90% odmian raka powstaje na skutek albo niezdrowego trybu życia, albo zanieczyszczeń środowiskowych, a obie te przyczyny zaliczamy do czynników zewnętrznych. Badacze z nowojorskiego Stony Brook University przeprowadzili 4 symulacje komputerowe oparte na szerokim zakresie danych dotyczących konkretnych odmian raka, co miało na celu określenie poziomu ryzyka zachorowania¹

W pewnym sensie ich wnioski powinny nas cieszyć - jak się okazało, na większość rodzajów raka zapada się z własnej winy, a nie przez predyspozycje genetyczne, na które nie mamy przecież wpływu. W wywiadzie dla stacji BBC prowadzący badanie dr Yusuf Hannun skomentował tę sprawę następująco:

Bibliografia

  1. Nature, 2016; 529: 43–7
  2. Science, 2015; 347: 78–81

- Czynniki zewnętrzne grają tu bardzo istotną rolę, więc nie ma o się oszukiwać, że rak to kwestia złośliwości losu. Nałogowy palacz z nowotworem nie może tłumaczyć sobie, że miał po prostu pecha. Niezależne od nas warunki genetyczne to ta słynna jedna kula w pistolecie do rosyjskiej ruletki. Przy szczególnym pechu rzeczywiście możemy na nią trafić. Ale to, co wyczyniają regularni palacze, to nic innego, jak załadowanie kolejnych kul i umyślne pociągnięcie za spust.

Dane Amerykanów podważyły wcześniejsze badania, opublikowane w zeszłym roku, które sugerowały, że 2/3 nowotworów powstaje na skutek zrządzenia losu i nic z tym nie możemy zrobić².

Czynniki ryzyka zachorowania na raka

Czynniki ryzyka zachorowania na raka

Zobacz też:

Polecamy

Zobacz także

Rowerem lub pieszo do pracy

Rowerem lub pieszo do pracy

Jak wykazują najnowsze badania, jeżeli do pracy zaczniesz chodzić piechotą lub jeździć rowerem, Twoje zdrowie dużo na tym zyska.

Ile warzyw i owoców należy jeść? Tęczowa dieta

Ile warzyw i owoców należy jeść? Tęczowa dieta

Wyobraź sobie produkty spożywcze jako 6-kolorową tęczę, która zapewni jak najlepsze funkcjonowanie Twojego organizmu.

Kto nie musi obawiać się raka?

Kto nie musi obawiać się raka?

Czarny kontynent możne poszczycić się najmniejszą liczbą zgonów w wyniku raka, podczas gdy Europa i USA pozostają daleko w tyle.

Razem czy osobno: jak przechowywać owoce i warzywa?

Razem czy osobno: jak przechowywać owoce i warzywa?

Co roku w przydomowych koszach lądują 2 mln ton żywności. Co trzeci z nas przyznaje, że wyrzuca przejrzałe lub nadgniłe warzywa i owoce, a statystycznie każdy Polak marnuje w ten sposób ponad 270 zł rocznie. Straty te nierzadko wynikają z nieumiejętnego przechowywania żywności.

Jabłko i gruszka zamiast BMI

Jabłko i gruszka zamiast BMI

Wskaźnik masy ciała BMI to niedokładna metoda pomiaru, jednak lekarze wciąż się nią posługują, by stwierdzić nadwagę lub otyłość. Zamiast tego warto przyjrzeć się budowie ciała - czy przypomina bardziej jabłko, czy gruszkę?

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki

Nowości

Mleko niskotłuszczowe a choroba Parkinsona

Mleko niskotłuszczowe a choroba Parkinsona

21 wrzesień 2017