Wymowne grafiki

7 najgroźniejszych operacji

Wyróżniamy około 35 operacji doraźnych, które wykonuje się w nagłych przypadkach, jednak tylko 7 z nich odpowiada za znakomitą większość przypadków zgonów i powikłań.

7 najgroźniejszych operacji

Wystarczy spojrzeć na statystyki, aby zorientować się, że z operacjami przeprowadzanymi w nagłych przypadkach wiąże się prawdziwe niebezpieczeństwo. Ryzyko zgonu podczas operacji wzrasta 8 razy u pacjentów, u których interwencja chirurga ma charakter doraźny. U połowy z nich wystąpią też powikłania, u co najmniej 10% zajdzie natomiast potrzeba ponownego pójścia pod nóż. Ale na tym polega problem ze statystykami. Prawda jest taka, że znakomita większość zabiegów wykonywanych w pilnych przypadkach wcale nie jest groźna - wysokie ryzyko wystąpienia komplikacji albo zgonu wiąże się tylko z 7 rodzajami nagłych operacji.

Jak wynika z najświeższych badań tego zagadnienia, owa groźna siódemka odpowiada za ok. 80% wszystkich pooperacyjnych zgonów, komplikacji i ponownych interwencji chirurgicznych związanych z przypadkami nagłymi¹.

Badacze z Brigham & Women's Hospital w Bostonie w stanie Massachusetts odkryli istnienie niebezpiecznej siódemki, gdy przyjrzeli się wynikom 35 rodzajów nagłych operacji przeprowadzonych w przeciągu 4 lat na ponad 421 tys. ludzi. Ogólna śmiertelność wynosiła niewiele ponad 1%, komplikacje wystąpiły zaś w 15% przypadków, jednak to właśnie groźna siódemka odpowiadała za znaczną większość problemów.

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że da się coś z tym zrobić. Skoro już zdajemy sobie sprawę, że konkretne operacje stanowią największe zagrożenie, jesteśmy w stanie podnieść standardy ich przeprowadzania oraz lepiej szkolić przyszłych chirurgów do wykonywania takowych zabiegów. Z kolei pacjenci, którzy wiedzą, że czeka ich jedna z niebezpiecznych operacji, powinni być może sprawdzić, jakim doświadczeniem i skutecznością może pochwalić się mający ich operować specjalista.

Rodzaj zabiegu Zgony Komplikacje
Laparotomia (otwarcie jamy brzusznej) 23,7% 40,1%
Perforacja wrzodu 6,8% 42%
Częściowe usunięcie jelita cienkiego 6,47% 46,9%
Częściowe usunięcie jelita grubego 5,3% 42,8%
Zrosty pooperacyjne otrzewnej 1,6% 28%
Cholecystektomia (usunięcie pęcherzyka żółciowego) 0,22% 8,06%
Usunięcie wyrostka robaczkowego 0,08% 7,2%

 

Bibliografia

  1. JAMA Surg, 2016; doi: 10.1001/jamasurg.2016.0480

Polecamy

Zobacz także

Jabłko i gruszka zamiast BMI

Jabłko i gruszka zamiast BMI

Wskaźnik masy ciała BMI to niedokładna metoda pomiaru, jednak lekarze wciąż się nią posługują, by stwierdzić nadwagę lub otyłość. Zamiast tego warto przyjrzeć się budowie ciała - czy przypomina bardziej jabłko, czy gruszkę?

Co można wyczytać z twarzy?

Co można wyczytać z twarzy?

Według medycyny tradycyjnej stan zdrowia jest wypisany na twarzy, ale czy ma to odniesienie do rzeczywistości? Coraz więcej lekarzy oraz naukowców uważa, że tak.

Zdrowe ziarna. Produkty pełnoziarniste chronią przed chorobami

Zdrowe ziarna. Produkty pełnoziarniste chronią przed chorobami

Produkty pełnoziarniste są niezwykle korzystne dla zdrowia, a dziś po raz pierwszy udało się wyliczyć, ile należy ich jeść, by odczuć dobroczynne efekty.

Telefony komórkowe przyczyną wypadków z udziałem pieszych

Telefony komórkowe przyczyną wypadków z udziałem pieszych

Z uwagi na wszechobecne smartfony oraz absorbujące nas media społecznościowe i SMS-y jesteśmy wiecznie rozproszeni, a przez to coraz częściej ulegamy wypadkom.

Służba zdrowia a przewidywana długość życia

Służba zdrowia a przewidywana długość życia

Im więcej państwo wydaje na konwencjonalną służbę zdrowia, tym krótsze życie obywateli.

Nowości

Urządzenia mobilne zdiagnozują chorobę

Urządzenia mobilne zdiagnozują chorobę

26 kwiecień 2017