Wymowne grafiki

7 najgroźniejszych operacji

Wyróżniamy około 35 operacji doraźnych, które wykonuje się w nagłych przypadkach, jednak tylko 7 z nich odpowiada za znakomitą większość przypadków zgonów i powikłań.

7 najgroźniejszych operacji

Wystarczy spojrzeć na statystyki, aby zorientować się, że z operacjami przeprowadzanymi w nagłych przypadkach wiąże się prawdziwe niebezpieczeństwo. Ryzyko zgonu podczas operacji wzrasta 8 razy u pacjentów, u których interwencja chirurga ma charakter doraźny. U połowy z nich wystąpią też powikłania, u co najmniej 10% zajdzie natomiast potrzeba ponownego pójścia pod nóż. Ale na tym polega problem ze statystykami. Prawda jest taka, że znakomita większość zabiegów wykonywanych w pilnych przypadkach wcale nie jest groźna - wysokie ryzyko wystąpienia komplikacji albo zgonu wiąże się tylko z 7 rodzajami nagłych operacji.

Jak wynika z najświeższych badań tego zagadnienia, owa groźna siódemka odpowiada za ok. 80% wszystkich pooperacyjnych zgonów, komplikacji i ponownych interwencji chirurgicznych związanych z przypadkami nagłymi¹.

Badacze z Brigham & Women's Hospital w Bostonie w stanie Massachusetts odkryli istnienie niebezpiecznej siódemki, gdy przyjrzeli się wynikom 35 rodzajów nagłych operacji przeprowadzonych w przeciągu 4 lat na ponad 421 tys. ludzi. Ogólna śmiertelność wynosiła niewiele ponad 1%, komplikacje wystąpiły zaś w 15% przypadków, jednak to właśnie groźna siódemka odpowiadała za znaczną większość problemów.

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że da się coś z tym zrobić. Skoro już zdajemy sobie sprawę, że konkretne operacje stanowią największe zagrożenie, jesteśmy w stanie podnieść standardy ich przeprowadzania oraz lepiej szkolić przyszłych chirurgów do wykonywania takowych zabiegów. Z kolei pacjenci, którzy wiedzą, że czeka ich jedna z niebezpiecznych operacji, powinni być może sprawdzić, jakim doświadczeniem i skutecznością może pochwalić się mający ich operować specjalista.

Rodzaj zabiegu Zgony Komplikacje
Laparotomia (otwarcie jamy brzusznej) 23,7% 40,1%
Perforacja wrzodu 6,8% 42%
Częściowe usunięcie jelita cienkiego 6,47% 46,9%
Częściowe usunięcie jelita grubego 5,3% 42,8%
Zrosty pooperacyjne otrzewnej 1,6% 28%
Cholecystektomia (usunięcie pęcherzyka żółciowego) 0,22% 8,06%
Usunięcie wyrostka robaczkowego 0,08% 7,2%

 

Bibliografia

  1. JAMA Surg, 2016; doi: 10.1001/jamasurg.2016.0480

Zobacz też:

Polecamy

Zobacz także

Rowerem lub pieszo do pracy

Rowerem lub pieszo do pracy

Jak wykazują najnowsze badania, jeżeli do pracy zaczniesz chodzić piechotą lub jeździć rowerem, Twoje zdrowie dużo na tym zyska.

Ile warzyw i owoców należy jeść? Tęczowa dieta

Ile warzyw i owoców należy jeść? Tęczowa dieta

Wyobraź sobie produkty spożywcze jako 6-kolorową tęczę, która zapewni jak najlepsze funkcjonowanie Twojego organizmu.

Kto nie musi obawiać się raka?

Kto nie musi obawiać się raka?

Czarny kontynent możne poszczycić się najmniejszą liczbą zgonów w wyniku raka, podczas gdy Europa i USA pozostają daleko w tyle.

Razem czy osobno: jak przechowywać owoce i warzywa?

Razem czy osobno: jak przechowywać owoce i warzywa?

Co roku w przydomowych koszach lądują 2 mln ton żywności. Co trzeci z nas przyznaje, że wyrzuca przejrzałe lub nadgniłe warzywa i owoce, a statystycznie każdy Polak marnuje w ten sposób ponad 270 zł rocznie. Straty te nierzadko wynikają z nieumiejętnego przechowywania żywności.

Jabłko i gruszka zamiast BMI

Jabłko i gruszka zamiast BMI

Wskaźnik masy ciała BMI to niedokładna metoda pomiaru, jednak lekarze wciąż się nią posługują, by stwierdzić nadwagę lub otyłość. Zamiast tego warto przyjrzeć się budowie ciała - czy przypomina bardziej jabłko, czy gruszkę?

Raport specjalny

Niebezpieczne kosmetyki

Niebezpieczne kosmetyki

Nowości

Mleko niskotłuszczowe a choroba Parkinsona

Mleko niskotłuszczowe a choroba Parkinsona

21 wrzesień 2017